Reklamy
Prawo

Nie tylko duże firmy potrzebują wsparcia prawnego

W czasach szybkiego rozwoju gospodarczego i rosnącej konkurencji pomoc prawna w przedsiębiorstwie jest niezbędna. Bez umiejętności sprawnego poruszania się w gąszczu przepisów prawnych biznes nie będzie efektywny, a nieznajomość prawa może zaszkodzić finansomfirmy. Radca prawny w dzisiejszych realiach to nie tylko wsparcie firmy odnośnie bieżącej pomocy prawnej, ale również w zakresie jej długotrwałego kierunku rozwoju.

W firmach często obowiązuje zasada, że prezes nie podpisuje żadnej umowy bez parafki prawnika. Wszak doświadczony specjalista z wykształceniem prawniczym przygotuje umowę „szytą na miarę” danej firmy, uwzględniając jej otoczenie biznesowe. Co ważne, zwróci również uwagę na takie szczegóły, które dla osoby bez doświadczenia mogą wydać się błahe. Jakie jeszcze korzyści niesie za sobą współpraca z prawnikiem?

Prawnik pomoże uniknąć problemów

Prawnicy to osoby wszechstronne, które łącząc teorię z praktyką zawodową każde zagadnienie oceniająkompleksowo. W ten sposób pokazują firmom wszelkie możliwe skutki działań w różnych aspektach, na przykładpodatkowych. Innego rodzaju ryzkiem, przed którym ochroni nas radca prawny, są spory z kontrahentami. Prawdopodobieństwo ewentualnego konfliktu, który może zakończyć się procesem sądowym, należy oszacować już na samym początku inicjatywy biznesowej.

Prawnik to nie tylko doradca, który pomoże nam odnaleźć się w gąszczu przepisów i ustaw. Pełni on także funkcje menedżera, który musi przy konstruowaniu umów przewidzieć następstwa gospodarcze podejmowanych decyzji oraz wskazać rekomendacje w zakresie skutków prawnych decyzji biznesowych. Dlatego też prawnicy powinni uczestniczyć od samego początku w przedsięwzięciach podejmowanych przez firmę. Bardzo ważne jest również zbudowanie silnej relacji partnerskiej między prawnikiem a pozostałymi pracownikami firmy. Zważywszy na fakt, że radca prawny będzie reprezentował również firmę przed urzędami czy sądem istotne jest to, aby znał firmę „od podszewki”.

Jak odpowiednio zorganizować pomoc prawną?

Inaczej będzie wyglądać obsługa prawna firmy działającej w branży farmaceutycznej, a inaczej firmy z sektora finansowego czy transportowego. Każdy z tych sektorów rządzi się odrębną specyfikacją. Wobec tego ważne jest, aby trzon wsparcia prawnego stanowiły osoby, które znają dziedzinę gospodarki, w której funkcjonuje przedsiębiorstwo. Warto również zadbać o to, żeby wśród naszych doradców znalazły się osoby, które specjalizują się w różnych dziedzinach prawa. W ten sposób będziemy mieli możliwość zaangażowania w dany projekt większej liczby prawników, którzy są specjalistami w swojej dziedzinie.

Wiele przedsiębiorstw opiera swoją obsługę prawną zarówno na wewnętrznym dziale prawnym, jak również na podmiotach zewnętrznych. W ten sposób wewnętrzne komórki zajmują się sprawami typowymi dla danej firmy, a sprawy wymagające szerszego zakresu działania prowadzone są przez kancelarie zewnętrzne. To wszystko pozwala na wypracowanie optymalnych rozwiązań dla przedsiębiorstwa. Dlatego tak ważne jest, aby każda firma, bez względu na wielkość, rozważyła podjęcie współpracy z prawnikiem.

Piotr Gajda, Radca prawny w kancelarii Król i Gajda, Intrum Justitia Polska

Reklamy