Reklamy
Społeczności

Internet Rzeczy przyniesie nowe wyzwania i zagrożenia

Internet Rzeczy to zjawisko, które będzie źródłem kolejnych problemów związanych z bezpieczeństwem w sieci. W przeciwieństwie do tego, co mamy obecnie, za chwilę to urządzenia będą łączyć się ze sobą i same sterować naszym życiem.

– Czy będzie to bezpieczne? Z pewnością nie możemy jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – powiedział agencji eNewsroom.pl Maciej Byczkowski, prezes ENSI – możemy natomiast założyć, że urządzenia także mogą popełniać błędy. Jeżeli jakaś aplikacja zostanie źle napisana, wówczas urządzenia będą łączyć się z tym błędem i zaburzać funkcjonowanie rzeczywistości, w której żyjemy. Problem staje się poważniejszy jeżeli będzie to dotyczyło dziedzin związanych m.in. z ratowaniem życia ludzkiego czy choćby inteligentnych pojazdów.

Usterka oprogramowania lub przejęcie kontroli nad takimi systemami przez osoby nieuprawnione może mieć poważne konsekwencje. Pytaniem, jakie powinniśmy sobie zadać już dziś jest więc to, czy potrafimy obronić się przed celowym atakiem lub utratą ważnych dla nas danych. Bez wątpienia będziemy mieli do czynienia z pewnym stopnie niepewności i brakiem zaufania do nowej rzeczywistości. Z pewnością pojawią się jednak pokolenia nastawione do niej entuzjastycznie – podobnie jak miało to miejsce w przypadku serwisówspołecznościowych – podsumował Byczkowski.

eNewsroom.pl

Reklamy