Reklamy
Technologia

Bazy danych – co warto o nich wiedzieć?

W wielu firmach wykorzystuje się rozmaite bazy danych. Stanowią one podstawę funkcjonowania licznych firmy i trudno wręcz wyobrazić sobie pracę bez tego narzędzia. Często jednak nie zastanawiamy się nad tym, czym tak naprawdę bazy danych są oraz jaki kryje się w nich potencjał. Warto jednak tę wiedzę zdobyć. Na tym właśnie narzędziu skupimy się w dzisiejszym artykule. Napiszemy nieco na temat tego, co nazywamy bazami danych oraz jakie są najważniejsze ich rodzaje, które powszechnie stosuje się do rozmaitych celów już od wielu lat.

Czym są bazy danych?

Intuicyjnie wiele osób wykorzystuje ten termin, tak do końca nie zastanawiając się nad jego znaczeniem. Czym zatem są bazy danych? Podstawowa definicja głosi, że to po prostu zbiory informacji, przechowywanych w formie elektronicznych, podzielonych na zespoły rekordów, pól lub plików. W ramach bazy można zarządzać danymi, czym zajmują się administratorzy oraz użytkownicy, posiadający dostęp.

Bazy przechowuje się na serwerach. W ramach jednego serwera może znaleźć się większa ilość baz danych.

W ramach bazy mogą pojawiać się różne pliki. Wyróżnia się trzy ich rodzaje:

• podstawowy plik danych, czyli plik MDF, który zawiera schematy bazy danych, a także obiekty należące do niej (np. tabele lub widoki),

• drugorzędny plik danych, czyli plik NDF, dzięki któremu przechowuje się część informacji w różnych lokalizacjach,

• plik dziennika transakcji, czyli plik LDF, czyli informacje o operacjach wykonywanych na bazie.

Każdy z tych plików pełni zupełnie inną funkcję i pozwala na prowadzenie rozmaitych działań.

Istnieje wiele typów baz danych. Do rozwiązań historycznych zalicza się choćby proste bazy danych (flat database) oraz bazy hierarchiczne (hierarchical database). Obecnie najpopularniejszym typem jest relacyjna baza danych, oparta na tabelach, pomiędzy którymi występuje szereg związków. Coraz częściej wykorzystuje się także nierelacyjne bazy danych, w których przechowuje się obiekty zamiast klasycznych tabel.

Do czego wykorzystuje się bazy danych?

Tyle teorii. Teraz przejdźmy do praktyki, żeby pokazać, jak wielkie znaczenie mają bazy danych dla nowoczesnego biznesu. Żyjemy w przestrzeni, w której najważniejszą wartością wykorzystywaną w większości efektywnych biznesów jest informacja. Może ona dotyczyć miejsca pracy, produkowanych towarów, maszyn produkcyjnych, wydajności procesów oraz oczywiście klientów – ich zamówień, potrzeb i oczekiwań.

Bazy danych pozwalają na zbieranie danych, ich katalogowanie oraz analizę. Odpowiednie wykorzystanie tego narzędzia usprawnia pracę oraz pozwala na pozyskiwanie cennej wiedzy, przydatnej do tworzenia raportów, planowania działań strategicznych na przyszłość, budowania oferty lub pozyskiwania nowych klientów. Bazy danych przydają się również w organizowaniu i usprawnianiu kontaktów z kontrahentami, dostawcami i partnerami biznesowymi.

Wszelkie informacje na ich temat znajdują się w jednym miejscu, co łatwo przełożyć na skuteczną kampanię e-mailową, opartą o precyzyjnie skonstruowane persony klientów. Przekłada się to na solidne konwersje, zdecydowanie wyższe niż przy wykorzystaniu przypadkowych, nieuporządkowanych danych.

Bazy danych – aktualizacje i nieustanne uzupełnianie danych

Warto pamiętać, że bazy danych nie są narzędziem do jednorazowego uzupełnienia. Tak naprawdę dobra baza musi być na bieżąco aktualizowana, co sprawia, że zawarte w niej dane są przydatne dla pracowników oraz całej firmy.

Jakie zatem powinny być bazy danych? Przede wszystkim należy nieustannie dążyć do optymalizacji baz danych oraz precyzyjnego katalogowania zawartych w nich informacji. Pomaga to w lepszym ich wykorzystaniu, a także zwiększa ich przydatność do budowania rozmaitych analiz i raportów.

Baza musi być bezpieczna. Za to odpowiada administrator, posiadający wiedzę i kompetencję do budowania systemu cyberbezpieczeństwa. W bazach przechowuje się bowiem sporo cennych informacji, z których znacząca część to dane wrażliwe firmy oraz osób prywatnych. Ich ochrona staje się zatem jednym z najważniejszych zadań stojących przed doświadczonym i kompetentnym informatykiem.

Bazy danych – sposób na rozwój biznesu

W wielu firmach bazy danych stanowią obecnie podstawę dla optymalizacji codziennej pracy oraz stabilnego rozwoju. Pozwalają na lepszy kontakt z klientami, pozyskiwanie nowych kontrahentów oraz realizację strategicznych celów biznesowych.

Dobra baza danych stanowi zatem dla szeregu możliwości rozwojowych – trzeba tylko umieć odpowiednio je wykorzystywać dla potrzeb firmy.

***

Chciałbyś zostać specjalistą od budowania i zarządzania bazami danych? Wejdź na stronę: https://horyzont.eu/ i zobacz, czego potrzebujesz.

Reklamy