Bycie dobrym specjalistą do spraw bezpieczeństwa wymaga ciągłego poszukiwania innowacyjnych rozwiązań, bycia na bieżąco z wszelkimi nowinkami technologicznymi i wdrażania ich w celu poprawy bezpieczeństwa firmy. Nowoczesne systemy kontroli dostępucieszą się dużym zainteresowaniem, gdyż dzięki zaawansowanej technologii, oferują szeroki zakres funkcjonalności i nieskończenie wiele zastosowań.

Pandemia Covid-19 zmieniła nasze podejście do życia. W obawie przed zarażeniem ludzie nie chcą dotykać klamek w publicznych miejscach, wciskać przycisków w windzie, czy korzystać z tradycyjnej kontroli dostępu, która opiera się na czytnikach kart, elektronicznych zamkach szyfrowych i na ogólnym kontakcie fizycznym. Nie tylko społeczeństwo musiało dostosować się do życia w nowej rzeczywistości, również producenci systemów zabezpieczeń, tacy jak Timaco, przystosowali swoje produkty do panującej sytuacji wprowadzając na rynek bezdotykowe systemy kontroli dostępu.

Inteligentne rozwiązania w zakresie bezkontaktowej kontroli dostępu, takie jak dostęp przez osobiste urządzenia mobilne, systemy pracujące w chmurze, wideodomofony i kontrolery dostępu z funkcją rozpoznawania twarzy, są nowością na rynku, więc każdy profesjonalista z branży zabezpieczeń powinien dowiedzieć się, jak szeroki jest wachlarz ich możliwości.

Najbardziej przełomowe innowacje w dziedzinie bezdotykowych, inteligentnych rozwiązań kontroli dostępu:

Nowoczesne systemy wideodomofonowe

Interkomy to bezpieczny i pewny sposób komunikacji za pośrednictwem obrazu lub dźwięku. Już z kilku urządzeń można stworzyć kompleksowy system bezpieczeństwa - niektóre modele wideodomofonów można rozszerzyć o dodatkowe monitory lub unifony. Dzięki temu komunikacja może odbywać się pomiędzy kilkoma pomieszczeniami w budynku a wejściem, biurem a recepcją lub biurami w różnych lokalizacjach. Ponadto, wideodomofon wyposażony w funkcję aktywacji przez detekcję ruchu jest nieoceniony w bezkontaktowych systemach kontroli dostępu i zarządzania gośćmi, ponieważ uruchamia się automatycznie, gdy tylko wykryje zbliżającą się osobę - nie wymaga wciskania przycisku dzwonka. Ma również możliwość wykonania i zapisania zdjęcia gościa, więc możemy dowiedzieć się, kto chciał odwiedzić naszą firmę nawet wtedy, kiedy nie ma nas na miejscu.

Dostęp przez urządzenia mobilne

Smartfony, tablety i elektroniczne urządzenia typu „wearables” (tzw. „ubieralne”, czyli takie, które możemy mieć zawsze przy sobie) z obsługą NFC i Bluetooth są idealnym zastępstwem dla kontrolerów dostępu na karty zbliżeniowe czy magnetyczne. Do obsługi wejścia z czytnikiem kontroli dostępu pracującym na tych technologiach, służy wtedy nasze własne urządzenie (pełni ono rolę osobistego identyfikatora). Dzięki temu, unikamy dotykania czytnika, nie musimy wbijać swojego pinu, tylko przykładamy telefon do urządzenia sterującego wejściem, a system po jego rozpoznaniu udziela nam dostępu.

Bezkontaktowy pomiar temperatury

W niektórych firmach w związku z pandemią wprowadzono obowiązkową kontrolę temperatury ciała przed wejściem na jej teren. Podczas gdy zwykle wykorzystuje się w tym celu ręczne termometry na podczerwień, bardziej zaawansowane rozwiązania obejmują połączenie kamer termowizyjnych, metody rozpoznawania twarzy i technologii opartej o chmurę. W przypadku wykrycia gorączki u badanego, administrator systemu natychmiast otrzymuje alert o takim zajściu i zabrania danej osobie wejścia na teren firmy. Jeśli system pomiaru temperatury jest dodatkowo zintegrowany z elektronicznymi blokadami wejść typu bramka obrotowa, szlaban parkingowy czy zamek elektromagnetyczny, to wstęp jest automatycznie blokowany już w momencie wykrycia podwyższonej temperatury u badanej osoby.

Rozpoznawanie twarzy

Dzięki funkcji rozpoznawania twarzy, zdjęcia pracowników po cyfrowym przetworzeniu są zapisywane w bazie danych jako wzorce. Gdy pracownicy zbliżają się do drzwi lub wejścia, przy którym zainstalowano biometryczny czytnik dostępu, ich twarz jest skanowana przez urządzenie, a pozyskany wizerunek porównywany z dostępnymi wzorcami z bazy w celu określenia możliwości przyznania dostępu.

Zalety bezdotykowych systemów kontroli dostępu:

Zwiększ bezpieczeństwo dzięki kontroli dostępu z funkcją rozpoznawania twarzy

Wiele firm decyduje się przejść na systemy bezdotykowe wykorzystujące metodę identyfikacji twarzy. W raz z rozwojem technologii, algorytmy odpowiedzialne za rozpoznawanie cech charakterystycznych twarzy człowieka stają się bardziej precyzyjne, co zmniejsza ryzyko wystąpienia nieprawidłowości w dopasowaniu wzorca do rzeczywistego wizerunku danej osoby. Rozpoznawanie twarzy oferuje jeden z najwyższych poziomów bezpieczeństwa spośród innych, dostępnych na rynku technologii biometrycznych. Eliminuje również konieczność stosowania kart-kluczy, co pozwala uniknąć problemów, takich jak zagubione lub skradzione karty czy inne wady wynikające z systemów kontroli dostępu opartych na technologii zbliżeniowej.

Zwiększ bezpieczeństwo cybernetyczne dzięki rozwiązaniom chmurowym

Technologia oparta na chmurze umożliwia przyznawanie lub blokowanie dostępu do obiektu czy chronionej strefy na odległość, bez konieczności przebywania w firmie. Dzięki tej funkcji, osoba zarządzająca systemem może natychmiastowo reagować w sytuacji naruszenia bezpieczeństwa, nawet nie będąc na miejscu zdarzenia.

Kontrola dostępu jako system zarządzania gośćmi

Sposób, w jaki dana organizacja zarządza osobami ją odwiedzającymi, świadczy o jej profesjonalizmie i reputacji. Idealny system zarządzania gośćmi powinien oferować wygodę i szybkość obsługi, prywatność (szczególnie uwzględniając politykę RODO) oraz zapewniać komfort osobie odwiedzającej, by nie była narażona na długi czas oczekiwania na przepustkę, tłoczenie się w kolejce, czy wypełnianie niezliczonych ilości formularzy. Nowoczesny system kontroli dostępu z funkcją nadzorowania osób z zewnątrz powinien umożliwiać szybką rejestrację danych gościa i jego identyfikację, łatwe przyznawanie i zarządzanie uprawnieniami dostępu do wybranych pomieszczeń czy stref w firmie.

Biometria - obawy związane z rozpoznawaniem twarzy

Możliwość weryfikacji osób poprzez identyfikację cech biometrycznych twarzy człowieka pojawiła się z wielkim szumem kilkadziesiąt lat temu i, co nie jest zaskoczeniem, w początkowym okresie stwarzała wiele obaw co do bezpieczeństwa wykorzystywania tego typu technologii. Nie były to też rozwiązanie pozbawione wad. Oto niektóre z nich:

  1. Niska jakość urządzeń rozpoznających twarz - wykorzystywanie tanich, chińskich produktów skutkowało wysoką awaryjnością urządzeń.
  2. Duże ryzyko błędu - ówczesne urządzenia wykazywały znaczne błędy w dopasowaniu wzorców twarzy do ich „właścicieli, często wskazując nie tę osobę, którą powinny. PRzez te nieprawidłowości łatwo było oszukać system i podać się za inną osobę.
  3. Utrata prywatności - ludzie bali się nieznanego. Obawiali się nieustannego bycia pod obstrzałem kamer, ciągłego monitorowania i śledzenia każdego ich ruchu
  4. Wysoka cena - pierwsze czytniki do rozpoznawania twarzy były drogie i skomplikowane w obsłudze.

Udoskonalenia technologii identyfikacji twarzy 

W związku z obawami, które narodziły się po upowszechnieniu technologii wykrywania i rozpoznawania twarzy, rozpoczęto prace nad udoskonalaniem tego rozwiązania. Oto niektóre z wprowadzonych ulepszeń:

  1. Szyfrowanie end-to-end danych ze urządzeń biometrycznych - poprawa bezpieczeństwa przechowywania danych i zmniejszenie ryzyka związanego z utratą prywatności.
  2. Weryfikacja twarzy w 3D i dopracowanie procesu identyfikacji punktów charakterystycznych na twarzy człowieka - udoskonalenia te sprawiają, żeoszukanie biometrycznej kontroli dostępu jest obecnie praktycznie niemożliwe.
  3. Wykorzystanie sztucznej inteligencji - obecne urządzenia precyzyjnie rozpoznają twarz danej osoby nawet pomimo zachodzących w niej zmian, takich jak utrata wagi, zarost, zmiana fryzury, czy chociażby założenie lub zdjęcie okularów.

O czym powinni pamiętać specjaliści ds. bezpieczeństwa?

Systemy bezdotykowe są idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto poszukuje kontroli dostępu gwarantującej zachowanie wysokich standardów higieny.

Dostęp mobilny, wideodomofony i rozpoznawanie twarzy to inteligentne, bezdotykowe metody wykorzystywane w systemach monitorowania dostępu dla firm.Są wiarygodne, proste w obsłudze i zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa.

Rozwiązania chmurowe to wygoda użytkowania i możliwość natychmiastowego reagowania w sytuacjach zagrożenia w przeciwieństwie do systemówinstalowanych lokalnie.


Zobacz również