Jeszcze do niedawna nikt nie wyobrażał sobie, że sterownie nawet tak niewielkimi powietrznymi statkami jak drony będzie możliwe dla przeciętnego człowieka. A jednak tak się stało. Bezzałogowe statki latające (jakimi niewątpliwie są drony) budzą obecnie wiele emocji niemal w każdym zakątku świata. Mają zarówno szerokie grono swoich zwolenników, jak i przeciwników.
Czy warto kupić drona?
Niemal każdy dron dostępny jest przez cały czas - wystarczy tylko zadbać o to, by miał naładowaną baterię. Za pomocą drona możemy nagrywać okolicę widzianą z lotu ptaka. Jednym z najpopularniejszych modeli jest DJI Phantom, który charakteryzuje się wysoką jakością wykonania. Wybierając jednak tego typu gadżet warto zwrócić uwagę na rozdzielczość kamerki w jaką został wyposażony, gdyż to będzie miało bardzo duży wpływ na jakość nagrywanego obrazu. Choć znaczna większość dronów sterowana jest specjalnym pilotem, to jak się okazuje sterowanie urządzeniami przy wykorzystaniu mobilnej aplikacji ma mnóstwo pozytywnych stron.
Jakie wybrać aplikację do sterowania dronem?
Wiele z aplikacji można pobrać zupełnie za darmo, należy jednie sprawdzić, czy ta którą zamierzamy pobrać będzie kompatybilna z posiadanym przez nas dronem. Jeśli tak, wystarczy pobrać aplikację na swój smartfon. Po pobraniu aplikacji urządzeniem sterować można na dwa sposoby:
  • z wykorzystaniem dotykowego ekranu urządzenia mobilnego na którym wyświetlane są drążki gazu i sterowania,
  • przy pomocy akcelerometru/żyroskopu wbudowanego w urządzenie - do sterowania wystarczy jedynie smartfon w odpowiednio wybranym przez nas kierunku, co umożliwia sterowanie dronem.
Większość mobilnych aplikacji przeznaczonych do sterowania dronami daje także możliwość wyboru kilku trybów lotu naszego urządzenia. Najczęściej spotykane tryby to:
  • tempomat;
  • tryb podążaj za mną;
  • tryb okrążania wybranego obiektu;
  • tryb lotu w określone miejsce;
  • tryb lotu w określonych punktach.
Jakie są dodatkowe możliwości?
W przypadku niektórych aplikacji możliwe jest także wyświetlane na ekranie smartfona informacji o stanie autopilota. Informacja ta dostępna jest jednak jedynie w momencie, gdy urządzenie osiągnie swój celi zgodnie z wybranym trybem lotu. Dodatkowo nowsze wersje aplikacji umożliwiają regularne zapisywanie dowolnej ilości punktów kontrolnych lotu. Nie jest to takie bezcelowe, gdyż informacje te w późniejszym okresie zostać ponownie przez użytkownika wykorzystane. Dodatkowo możliwa jest ich edycja i napisanie, o ile oczywiście wystąpi taka potrzeba. Poza wyborem trybu lotu, w przypadku dronów nagrywających obraz przy pomocy aplikacji zmieniać można jego jakość, ekspozycję oraz balans bieli. Aplikacje dają jeszcze jedną, niezwykle przydatną funkcję, szczególnie w sytuacjach, w których wyczerpuje się bateria lub urządzenie zniknęło z zasięgu naszego wzroku. W takim przypadku warto skorzystać z automatycznej funkcji powrotu do miejsca startu, dzięki czemu dron wróci dokładnie w to miejsce, z którego wystartował, więc ryzyko zaginięcia urządzenia jest niewielkie.  
Artykuł powstał przy współpracy z MegaDron.pl

Materiał zewnętrzny

Tworzenie stron i aplikacji bez kodowania? To możliwe!
Tworzenie stron i aplikacji bez kodowania? To możliwe!
W świecie technologii, gdzie każda firma stara się być na fali cyfrowej transformacji, pojawia się pytanie: czy można tworzyć strony internetowe i aplikacje...

Materiał zewnętrzny

Rejestracja kasy fiskalnej – jak to zrobić?
Rejestracja kasy fiskalnej – jak to zrobić?
Rejestracja kasy fiskalnej jest kluczowym elementem prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, w tym również w takich miastach jak Kraków. Proces...

Zobacz również