Technologia

Pralka automatyczna – inwestycja, która się opłaca

Zakup pralki, ile razy spotkałeś się z taką potrzebą? Urządzenia elektryczne dużych gabarytów, a pralki zdecydowanie do nich należą, psują się częściej niż dekadę temu, a ich naprawa jest nie opłacalna. Zanim wybierzesz się po nowe urządzenie, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jak zbudowana powinna być maszyna, aby nie mieć problemów z podłączeniem, jak jest satysfakcjonująca prędkość wirówki, zużycie wody i prądu, funkcje i wymiary, warto pomyśleć o tym zanim dokonamy zakupu.

Rodzaje pralek automatycznych

Dla wielu z nas ma znaczenie, czy wybrać pralkę ładowaną od przodu czy ładowaną od góry, decyzja ta podyktowana jest miejscem ustawienia maszyny.  Jeśli masz wystarczająco dużo przestrzeni przed pralką, w miejscu, w którym będzie on ustawiona czy to w łazience, w piwnicy lub innym pomieszczeniu, możesz pozwolić sobie na model ładowany od frontu. Przestrzeni powinno być tyle, żeby swobodnie otworzyć drzwiczki załadować i wyładować automat. Wybrać możesz także wariant do zabudowy, jeśli przeszkadza Ci jego wygląd, takie rozwiązania często spotykane są w kuchni.

Należy pamiętać, że pralka ładowana od góry także potrzebuje miejsca, gdyż jest znacznie węższa, ale bardziej wysunięta w przód, aby swobodnie ją załadować nad nią nie powinna znajdować się żadna półka, przynajmniej na wysokości 80-90 cm.

Niektórzy użytkownicy twierdzą, że zaletą ładowanych od góry pralek jest mniejsze prawdopodobieństwo zalania, kiedy pralka się posuje, gdyż woda nie będzie uciekać przez wysoko umieszczone drzwi. Faktem jest, że zależy to od szczelności całej obudowy a nie tylko drzwiczek.

Zastosowanie

Są tacy, którzy potrzebują maszyny, która zniesie duże obciążenie, głównie ciężkich i obszernych tkanin taki jak pościel, firany i koce. Taki sprzęt z pewnością znajdzie zastosowanie w pensjonatach i hotelach. Codzienne pranie bielizny i odświeżanie ubrań nie wymaga posiadania pralki wielkich gabarytów. To, czym musi cechować się maszyna w każdym przypadku zależy od zastosowania, dalej brany jest pod uwagę wysoki standard wydajności, oszczędności energii i wody oraz bezpieczeństwo użytkowania. Pralka musi być podłączony dosieci elektrycznej do gniazda 230 volt, najlepiej w celach bezpieczeństwa nie umieszczać wtyczki urządzenia bezpośrednio do gniazda, ale do listwy przepięciowej, co może uchronić urządzenie od awarii podczas spięć.

Pranie w krótszym czasie

Krótkie programy piorące pozwalają oszczędzać. Oszczędność energii osiągana jest główne na etapie podgrzewania wody, gdyż program trwający 15 – 40 minut nie jest przeznaczony do prania w temperaturze wyższej niż 40 st. Krótkie programy nadają się do wykorzystania, jeśli bęben pralki nie jest w pełni załadowany. W przypadku dużych pralek ponad 6 kg, rezultaty w czyszczeniu będą widoczne, jeśli bęben zostanie wypełniony do około połowy jego pojemności, również dawka detergentu musi zostać odpowiednio zmniejszona. Te programy są ustawione do prania lekko zabrudzonych ubrań.  Podobnie z funkcją skracania czasu prania o połowę, wykorzystywaną, kiedy nie zachodzi potrzeba wyeliminowanie zanieczyszczeń, ale jedynie odświeżenia włókien.

Dla delikatnych tkanin

Nowe technologie stosowane w pralkach pozwalają naśladować ruchy prania ręcznego. Jest to możliwe dzięki specjalnym kształcie i konstrukcji kosza i dzięki funkcjom programów, które regulują działanie odśrodkowe, tak, aby nie uszkodzić włókien tkaniny i delikatnych części odzieży poprzez kołyskowe ruchy bębna. Ważne, podczas korzystania z tych programów, jest aby zbyt wiele nie ładować do wnętrza bębna a niekiedy większe ubrania wymagają złożenia w kostkę przed umieszczeniem w maszynie. Programy do prania wełny, jedwabiu i syntetycznych tkanin, obecnych w większości pralek, są bardziej wyspecjalizowane od tych przeznaczonych do prania bielizny, dżinsu czy koszul.

Producenci szukają nowych rozwiązań, w szczególności tych, które mają zapewnić najwyższą, jakość pracy, jaki i niwelować podatne na uszkodzenia, w wyniku mechanicznego działania pralki części. Opatentowane zostały już “kosze diamentowe” z mniejszą ilością dziur nawet o 75%, mają zapobiegać przed zaczepieniem i ścieraniem się tkanin. Podobna zasada budowy wykorzystana jest, w strukturze kosza „plastra miodu”, którego powierzchnia jest utworzona z sześciokątów z zaokrąglonymi małymi otworami o gładkich krawędziach. To powoduje, konformację na powierzchni bębna, która zapewnia bardzo łagodne traktowanie ubrań.

Elektronika w pralkach

W ostatnich latach, pralki z mechanicznym (ręcznym) panelem sterowania niemal znikły z rynku, obecnie zastępują je elektroniczne, dotykowe panele.  Obsługa i programowanie zapewniona jest  przez wbudowaniekarty elektronicznej, automat jest w stanie zaoferować znacznie większą elastyczność użytkowania. Obecność dużego wyświetlacza LED umożliwia monitorowanie różnych etapów prania, sprawdzania parametrów takich jak użycie wody, energii, czas pracy czy temperatura. Niemniej jednak istnieją jeszcze pralki, w których elektronika jest obecna tylko wewnątrz, nastawienie programu i temperatury odbywa się tradycyjnymi gałkami. W niektórych urządzeniach istnieją czujniki, które wykrywają ciężar ładunku, wówczas maszyna sama potrafi dobrać odpowiednią ilości wody i czas trwania programu. Liczba płukań może być także określana automatycznie poprzez pomiar  innego rodzaju czujnika, badającego ilość resztek detergentów i piany zgromadzonej w bębnie.  Zoptymalizowane w ten sposób także zużycie energii elektrycznej na cykl. Inną przydatną opcją jest opóźniony start, czyli zaprogramowanie rozpoczęcia cyklu, odroczenie go o kilku godzin lub cały dzień, funkcja bardzo przydatna dla tych, którzy korzystają z naliczania dwustrefowego.

Można również wybrać maszynę wyposażoną w blokadę rodzicielską lub szereg dodatkowych funkcji, które mogą chronić ciebie i sąsiadów od płynącej wody z węża wylotowego w przypadku awarii i przepełnienia.

Ile prądu pobiera pralka?

Rozwijające się technologie pozwalają na zmniejszenie absorpcji energię do mniej niż jednego kilowata na cykl. Wraz z ulepszaniem pralki zmniejsza się też zapotrzebowanie na wodę. Umieszczenie etykiety energetycznej dla pralki, jak i dla innych rodzajów urządzeń gospodarstwa domowego, jest obowiązkowe. Etykieta energetyczna, to swoisty identyfikator przedstawiający wydajność i zużycie urządzeń energetycznych.  Litery alfabetu wskazują poziom identyfikacji klas efektywności energetycznej, takiej ocenie oddana jest też, jakość prania i suszenia. Od listopada ubiegłego roku weszła w życie nowa wersja europejskiej etykiety energetycznej, obowiązkowa dla wszystkich pralek produkowanych w UE lub importowanych z krajów trzecich. Zmienił się podział w klasach, obecnie jest ich siedem od A+++, A++, A+, A, B, C i D. Mniej efektywne klasy, które istniały wcześniej zostały wyeliminowane, nie ma już klas od E do G. Niektórzy producenci wprowadzili bardziej szczegółową specyfikację, podając kartę techniczną, co umożliwia oszczędność w porównaniu do standardów klasy A nawet o -10%, -20%, i tak dalej. Oszczędności te wiążą się z bezpośrednim podłączeniem urządzeni do zaworu ciepłej wody, z której pralka może bezpośrednio korzystać i jest ogrzewana przez grzejnik elektryczny, gazowy podgrzewacz, pobierana jest z sieci czy pozyskiwana przez przydomową instalację solarną. Modele takich pralek są wyposażone w podwójny dopływ wody, osobny dla ciepłej i zimnej. Takie rozwiązanie pozwala na znaczne oszczędności energii elektrycznej, (http://energiadirect.pl/poradniki/jak-obliczyc-pobor-pradu-urzadzenia) bowiem ogrzewanie pochłania około jednej czwartej kilowatów potrzebnych do pracy urządzenia.

Ekosynergia Sp. z o.o.

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com