Reklamy
Technologia

Rynek notebooków w Polsce i na świecie

Według badania opublikowanego w lutym przez agencję TrendForce, w 2015 roku na rynek trafiło 164,4 miliona notebooków. Z czego ponad 10% urządzeń pochodziło z fabryki tajwańskiego producenta – firmy ASUS. Rosnącą popularnością cieszą się ultrabooki z systemem Windows z serii ZenBook, które pokrywają aż 34% całkowitej sprzedaży tej kategoriirynkowej w Polsce – dając tym samym ASUSowi pozycję lidera.

Firma może również pochwalić się dobrym wynikiem w kategorii notebooków dla graczy – w I połowie 2015 roku aż 40% rynku było w rękach wspomnianego producenta.

Raport TrendForce wykazał, iż za 6,3% spadek sprzedaży notebooków (2014 vs 2015) odpowiedzialne było między innymi widoczne wahanie kursów walut, które znacznie wpłynęło na Europę i rynki wschodzące, takie jak Ameryka Łacińska. Jednak Jerry Shen, CEO firmy ASUS w wypowiedzi dla serwisu Digitimes zaznaczył, iż mimo prognoz spadkowych całego rynku laptopów, tajwański producent powinien w 2016 roku dostarczyć 20 milionów notebooków (czyli o 700 tysięcy więcej niż w 2015).

„ASUS jest jednym z najbardziej cenionych dostawców sprzętu elektronicznego na całym świecie. W najnowszym rankingu World’s Most Admired Companies (Najbardziej podziwiane firmy na świecie) w kategorii „Komputery” zajęliśmy czwarte miejsce. Zostaliśmy wyróżnieni nie tylko za innowacyjne rozwiązania, ale także jakość naszych produktów, wsparcie serwisowe oraz odpowiedzialność społeczną.” – mówi Szymon Winciorek, Business Development Manager w ASUS Polska

Rynek sprzętu dla graczy rośnie

W pierwszej połowie 2015 roku, firma ASUS posiadała aż 40% udziałów w rynku notebooków dla graczy, zarówno na całym świecie, jak i w Polsce. W tym roku udział ten może jeszcze wzrosnąć. Jeżeli chodzi sam o samą sprzedaż, to szacuje się, że w 2016 roku, firma ASUS dostarczy o 50-100% więcej gamingowych laptopów dla graczy niż miało to miejsce w ubiegłym roku. Raport firmy analitycznej John Peddie Research wykazał, iż wartość rynku dla graczy (desktopy, peryferia, notebooki) w tym roku ma wynieść 26,12 mld dolarów, 28,3 mld w 2017 roku oraz 30,1 mld w 2018 roku. Jest to spowodowane tym, że konsumenci coraz częściej są skorzy przeznaczyć więcej pieniędzy na zakup nowego sprzętu. Jest to podyktowane między innymi wysokimi wymaganiami sprzętowymi najpopularniejszych gier wideo, jak również wzrostem popularności technologii 4K, która wymaga bardzo wydajnego sprzętu.

„Jeżeli chodzi o sprzedaż serii G, czyli urządzeń dla graczy, to na polskim rynku możemy pochwalić się dynamicznymi wzrostami na poziomie 150% (rok 2014 do roku 2015). Według naszych danych, sprzedaż tego typu urządzeń będzie rosła z roku na rok, gdyż konsumenci są coraz bardziej świadomi swoich potrzeb oraz znają i dostrzegają zalety mobilności. Dzięki postępowi technologicznemu, możemy grać w najnowsze produkcje w każdym miejscu. Warto mieć na uwadze również to, że notebooki z serii G kupują nie tylko gracze, ale i graficy czy montażyści audio-video oraz inne osoby poszukujące bezkompromisowej wydajności, połączonej z mobilnością” – mówi Szymon Winciorek, Business Development Manager w ASUS Polska

Ultramobilność coraz bardziej trendy

Ultrabooki są już dostępne na rynku od kilku lat, jednak dopiero w ubiegłym roku zaczęły na dobre zadomawiać się w świadomości konsumentów. Urządzenia z serii ZenBook są nie tylko smukłe i bardzo łatwe w transporcie, ale charakteryzują się również oryginalnym, eleganckim wzornictwem i wysoką wydajnością. W Polsce, firma ASUS jest liderem sprzedaży w kategorii ultrabooków z Windowsem 10 z udziałem na poziomie 34%.

„W przypadku ultrabooków, mamy do czynienia z identyczną tendencją, jaka ma miejsce na rynku zaawansowanych notebooków dla graczy. Konsumenci są świadomi swoich potrzeb, przez co podczas wymiany laptopa, coraz częściej decydują się na urządzenie z serii ASUS ZenBook. Pomimo tego, że to właśnie cena w dalszym ciągu odgrywa kluczową rolę, Polacy coraz częściej zwracają uwagę na takie detale jak czas pracy na baterii, wysoką mobilność i niezawodność. Dlatego też ultrabooki z serii ZenBook UX305 są w stanie zaoferować aż do 10 godzin pracy na jednym ładowaniu baterii, a wysoka jakość wykorzystanych do ich produkcjipodzespołów gwarantuje zwiększoną żywotność urządzenia” – mówi Szymon Winciorek ASUS Polska.

ASUS

Reklamy