Reklamy
Technologia

Smartwatch – praktyczne urządzenie czy niepotrzebny gadżet?

Coraz częściej otaczają nas rozmaite gadżety, które teoretycznie mają ułatwiać lub uprzyjemniać nam życie, a tak naprawdę są tylko niekoniecznym wydatkiem. W takich kategoriach często bywają także rozpatrywane smartwache, czyli jeden z najpopularniejszych produktów elektronicznych ostatnich lat. Czy rzeczywiście jest to tylko przedmiot na pokaz, czy raczej urządzenie, które naprawdę może się nam przydać?

Smartwatch – co to takiego?

Smartwatch, czyli inaczej inteligentny zegarek, to urządzenie, które pojawiło się na rynku już kilka lat temu. W tym czasie przeszło metamorfozę, zyskując coraz więcej przydatnych funkcji.

Produkt potrafi bowiem naprawdę wiele. Przede wszystkim w zamyśle twórców ma stanowić uzupełnienie dla standardowego telefonu. Dzięki zegarkowi możemy bez trudu sprawdzić przychodzące połączenia, odczytać sms lub maila, a także zweryfikować powiadomienia z portali społecznościowych. A to wszystko bez wyciągania telefonu z kieszeni lub czeluści damskiej torebki.

Niektóre modele posiadają także funkcję zarządzania odtwarzaczem muzyki oraz coraz częściej szereg praktycznych opcji dedykowanych dla konkretnych grup użytkowników, na przykład sportowców lub dzieci.

Smartwatch dla osób lubiących aktywność fizyczną

Szczególnym przypadkiem inteligentnego zegarka, który cieszy się sporym zainteresowaniem, jest smartwatch dla sportowców. Produkt stworzono tak, by sprawdzał się w każdych warunkach. Urządzenia tego typu mają mocną i wytrzymałą obudowę, która wyróżnia się podwyższoną szczelnością. Dzięki temu do jej wnętrza nie dostaje się woda, wilgoć ani kurz. Często można nawet trafić na rozwiązania ze wzmocnionym szkłem, odpornym na zarysowania, oraz kopertą z trwałego aluminium.

Samo wykonanie to jednak nie wszystko. Smartwatch dla sportowców posiada bowiem szereg funkcji, przydatnych podczas aktywności fizycznej. Za najbardziej podstawowe można na przykład uznać pulsometr, licznik kalorii oraz przebytego dystansu. Pozwalają na precyzyjne zarządzanie treningami oraz kontrolowanie ich intensywności dla osiągnięcia najbardziej optymalnych rezultatów.

W urządzeniu często montuje się także moduł GPS, rejestrujący trasy przejazdu lub biegu. Dzięki temu wszystkie informacje o poczynaniach podczas treningu są zawsze pod ścisłą kontrolą. Zebrane informacje można łatwo przeanalizować i sprawdzić, czy aktywność jest wystarczająca i zdrowa dla amatora ruchu.

Smartwatch dla dzieci – maluchy pod ścisłą kontrolą

Na rynku można także znaleźć szereg praktycznych i inteligentnych zegarków dedykowanych najmłodszym. Czym się wyróżniają?

Oczywiście smartwatche dla dzieci posiadają sporo funkcji standardowego inteligentnego zegarka dla dorosłych. Mają jednak też kilka dodatkowych rozwiązań o szczególnie dużym znaczeniu.

Przede wszystkim w smartwatchach dla dzieci przydają się dwie praktyczne funkcje: dzwonienia w sytuacji alarmowej do rodzica oraz lokalizator GPS. Można nawet znaleźć rozwiązania z opcją wprowadzenia geosiatki. Dzięki niej rodzic od razu otrzymuje powiadomienie, jeśli dziecko opuści wyznaczony, bezpieczny teren. Niekiedy udaje się nawet odtworzyć przebytą przez nie trasę.

Większość dostępnych na rynku modeli jest także wyposażana w praktyczny przycisk SOS, co pozwala dziecku szybko skontaktować się z rodzicami w nagłych przypadkach, bez poszukiwania telefonu w plecaku.

Smartwatch sprawia zatem, że rodzice zawsze wiedzą, gdzie aktualnie przebywa ich potomstwo, a w razie pojawienia się niebezpieczeństwa są od razu powiadamiani. W ten sposób zwykły zegarek pozwala dbać o bezpieczeństwo najmłodszych w sposób dyskretny i naprawdę praktyczny.

Czy warto kupić smartwatcha?

Smartwatch nie jest oczywiście urządzeniem, które jest niezbędne do codziennego funkcjonowania. Znacząco jednak ułatwia życie i zwiększa komfort wykonywania wielu czynności. Potrafi usprawniać treningi, pomaga monitorować funkcje organizmu i organizować treningi dla sportowców lub amatorów kochających aktywność fizyczną.

Inteligentny zegarek może być także urządzeniem zwiększającym bezpieczeństwo najmłodszych, zwłaszcza jeśli wyposażymy je w urządzenia z lokalizatorem GPS.

Okazuje się zatem, że zwykły z pozoru zegarek i gadżet ułatwiający korzystanie ze smartfona, staje się niezależnym urządzeniem, które bywa niezmiernie przydatne dla wielu, różnych użytkowników.

A jak Ty wykorzystałbyś swojego smartwatcha?

***

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat smartwatchy? Koniecznie odwiedź stronę AkcesoriaMarket.pl i zobaczy, co o dostępnych na rynku modelach myślą eksperci i specjaliści od elektroniki.

Reklamy