Reklamy
Technologia

Werner & Mertz inwestuje w innowacyjne Centrum Wodne

W siedzibie Werner & Mertz powstało Centrum Wodne. Jest to zespół budynków, które w optymalny sposób wykorzystują pozyskiwaną energię. – Woda z naszej produkcji jest filtrowana, a materiał z filtracji służy do produkcji cegieł. My sami nie produkujemy cegieł, ale przekazujemy materiał firmie, która się tym zajmuje – mówi newsrm.tv Timothy Glaz, Head of Corporate Affairs, Werner & Mertz GmbH.

– Czysta woda i gleba są bardzo ważne dla naszej przyszłości. Wszystkie firmy będą musiały się przekształcić w ekologiczne i dbające o zrównoważony rozwój – dodaje Timothy Glaz.

Woda do produkcji m.in. ekologicznych produktów, jest pobierana z głębokiej na 70 metrów studni, po czym zostaje poddana złożonemu procesowi dejonizacji. Studnia dostarcza również wodę do nowej siedziby głównej, gdzie woda gruntowa jest podgrzewana lub chłodzona przez wymiennik ciepła w celu klimatyzacji biurowca administracyjnego. Po wykorzystaniu, wodę dejonizuje się w Centrum Wodnym, a potem dostarcza do fabryki, gdzie ponownie używa się jej w ekologiczny sposób.

Zadbanie o surowiec, jakim jest woda staje się obecnie niezmiernie ważne. Niemal 80% odpadów plastikowych zanieczyszczających morza pochodzi z niezabezpieczonych wysypisk śmieci. Szacuje się, że co roku ok. 20 mln ton plastikowych opakowań, trafia do oceanów i niszczy środowisko. Takie działanie może doprowadzić do katastrofy ekologicznej.

Na tym nie koniec, wykorzystywane ponownie są np. odpady z tworzyw sztucznych (PET), które stanowią wartościowy surowiec wtórny. Ich ponowne przetworzenie to rozwiązanie upcyklingu opakowań PET, który pozwala zmniejszyć ilość odpadów oraz materiałów wykorzystanych w produkcji.

– Żeby stworzyć nowe PET, potrzebujemy dużo energii, która doprowadza do emisji CO2. Jeśli używa się starych opakowań PET przy produkcji nowych, obniża się jego emisję o ponad 60%. Produkty PET mogą być poddawane recyklingowi wielokrotnie do produkcji nowych opakowań – mówi Timothy Glaz.

Jednak jak przyznaje ekspert zazwyczaj firmy nie działają w ten sposób, gdyż nadal jest to innowacyjne rozwiązanie. – Wiele firm nie zdaje sobie sprawy, że to korzystnie wpłynie na ich produkt. My sprzedaliśmy już 4-5 mln tak opakowanych towarów i żaden konsument się nie skarżył. Opakowania nie różnią się wizualnie – wyjaśnia Timothy Glaz.

Inicjatywa Recyklatu jest pierwszą znaną metodą recyklingu opakowań PET zakładającą wykorzystanie materiałów z segregacji odpadów, takich jak bezzwrotne butelki PET. Odpady te były do tej pory utylizowane termicznie, wykorzystywane w przemyśle włókienniczym lub po prostu je wyrzucano, w związku z czym nierzadko kończyły w morzach na całym świecie.

Wypowiedź: Timothy Glaz, Head of Corporate Affairs, Werner & Mertz GmbH

Reklamy