Wydarzenia

Udany start misji SES-10 – satelitę wyniosła rakieta Falcon 9 firmy SpaceX

Satelita SES-10 na pozycji orbitalnej 67oW pozwoli na dostarczanie sygnału telewizyjnego
do gospodarstw domowych oraz świadczenie usług korporacyjnych i mobilnych
dla odbiorców z terytorium Ameryki Łacińskiej

 

CENTRUM KOSMICZNE NASA IM. JOHNA F. KENNEDY’EGO, FLORYDA (USA),
DN. 3 KWIETNIA 2017 –  Spółka akcyjna SES, notowana na indeksach LuxSE i Euronext (SESG) ogłosiła, że satelita SES-10 został pomyślnie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną na pokładzie odzyskiwalnej rakiety kosmicznej Falcon 9 SpaceX – 30 marca o godzinie 18:27 czasu wschodniego (EST) z Centrum Kosmicznego NASA im. Johna F. Kennedy’ego na Florydzie. SES-10 jest pierwszym satelitą komercyjnym, wyniesionym na orbitę geostacjonarną dzięki ponownemu wykorzystaniu pierwszego stopnia rakiety orbitalnej.

 

Satelita SES-10 wyposażony w 55 transponderów pasma Ku (36 MHz, w tym 27 transponderów przyrostowych) jest pierwszym tego typu obiektem przeznaczonym wyłącznie do świadczenia usług dla odbiorców z terytorium Ameryki Łacińskiej. Wysokoenergetyczne wiązki zwiększają  możliwości satelity z perspektywy całego regionu, co umożliwi dostarczanie sygnału telewizyjnego do gospodarstw domowych oraz szerszy zakres usług korporacyjnych i mobilnych.

 

Satelita SES-10 przejmie podaż sygnału dostępną obecnie dzięki innym satelitom SES na  pozycji orbitalnej 67oW, a także pozwoli na wykorzystanie dodatkowych zasobów z korzyścią dla Meksyku, Ameryki Środkowej, Ameryki Południowej i Karaibów.

 

Zgodnie z umową zawartą ze Wspólnotą Andyjską satelita będzie funkcjonować pod nazwą Simón Bolívar 2 i zapewni pojemności satelitarne wszystkim państwom członkowskim Wspólnoty. Projekt andyjskiego satelity przyniesie korzyści krajom korzystającym z jednej sieci satelitarnej, wykorzystującej zasoby pozycji orbitalnej 67oW.

 

– Pomyślne uruchomienie SES-10 na pierwszej misji SpaceX przeprowadzonej dzięki ponownemu wykorzystaniu pierwszego stopnia rakiety orbitalnej otwiera nową erę lotów kosmicznych. Jesteśmy dumni, że nawiązaliśmy współpracę z firmą SpaceX w obszarze innowacji i używania rakiet odzyskiwalnych, które sprawią, że dostęp do przestrzeni kosmicznej będzie wydajniejszy zarówno pod względem kosztów, jak i skutecznego zarządzania – podkreślił Martin Halliwell, Dyrektor ds. Technologii firmy SES. – Dodatkowe możliwości, jakie zapewnia SES-10, są doskonałe z perspektywy świadczenia dodatkowych usług telewizyjnych, zapewniających lepszą jakość obrazu oraz szybsze usługi szerokopasmowe. Obie opcje docenią miliony odbiorców w całej Ameryce Łacińskiej i na Karaibach.

 

– To dla nas wielka satysfakcja, że udało nam się zrealizować ponowny lot Falcon 9. Jest to historyczne wydarzenie z perspektywy możliwości efektywnego rozwoju technologii rakiet wielokrotnego użytku – podkreśliła Gwynne Shotwell, Prezes i Dyrektor Operacyjna SpaceX. – Z radością odnotowujemy odniesienie wspólnego sukcesu wraz z SES, która od wielu lat zapewnia SpaceX wsparcie o charakterze innowacyjnym.

 

Satelita SES-10 został skonstruowany przez spółkę Airbus Defence & Space w oparciu o platformę Eurostar E3000. Satelita wykorzystuje zarówno elektryczny plazmowy system napędowy (do manewrów na orbicie), jak i system chemiczny (do wstępnego podnoszenia na orbicie i niektórych manewrów orbitalnych).

 

Źródło obrazka: [internet]

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com