Reklamy
Wydarzenia

Wydarzenia: relacja z Akademii e-biznesu w Poznaniu

11 października 2012 r. w poznańskim centrum Concordia Design odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Akademia e-biznesu”, organizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Przedsiębiorcy mogli wysłuchać prelekcji dotyczących projektowania i programowania e-biznesu.

Jako pierwszy wystąpił Tomasz Karwatka – prezes zarządu Divante, który zaprezentował case study firmy TUI Poland. Przekazywał informacje o tym jak projektować produkty odpowiadające realnym potrzebom klientów oraz jak pracować z projektantem interakcji i grafikiem. Dużo uwagi poświęcił także użytkownikom – źródłom wiedzy o nich (statystyki, fora internetowe, znajomi, artefakty, eksperci, nasze doświadczenia) oraz badaniom takimi jak: eyetracking, analiza wymagań i statystyk, audyt ekspercki. Podjął także zagadnienie Testu Kruga – badania, dzięki któremu określimy elementy strony www, na które klienci szczególnie zwracają uwagę.

Następnie wystąpiła Barbara Rogoś-Turek – badacz, researcher, projektant interakcji w WitFlow.  W swojej prezentacji skupiła się na projektowaniu architektury informacji. Prelegentka skupiła się na zasadach projektowania architektury informacji, w tym na takich zagadnieniach jak: kategoryzacja treści, projektowanie nawigacji, projektowanie hierarchii informacji, opracowywanie mechanizmów wyszukiwania treści.

O istocie architektury baz danych opowiedział Paweł Sieniawski (Columb Technologies). Wyjaśnił, jak wiele możliwości dają dobrze skonstruowane tego typu bazy i w jaki sposób określić wymagania wykonawcy przy ich projektowaniu. Na przykładach przekazał cenne wskazówki, czym możemy kierować się przy wyborze „silnika” bazy danych. Polecił uczestnikom m.in., korzystanie z dostępnych „silników” i nie podejmowanie się tworzenia własnych. Opowiedział również o infrastrukturze baz danych i opcjach hostingu. Wskazał wady i zalety różnych wariantów modeli danych.

Dawid Lizak i Michał Paczóski (Nowoczesna Firma S.A.) skoncentrowali się na najnowszych rozwiązaniach jakie dają nam nowoczesne technologie informatyczne. W technicznej prezentacji skupili się na językach programowania HTML5 i CSS3, które dają mnóstwo możliwości w tworzeniu plików audio i wideo z możliwością transmisji w czasie rzeczywistym na wiele typów urządzeń. Wskazali na przykładach, gdzie wymienione języki programowania mają największe zastosowanie (np. w grach i bogatych aplikacjach internetowych) i jak mogą przyczynić się do wzrostu atrakcyjności naszej oferty.

Igorowi Farafanow  przedstawił temat „Preferencje odnośnie technologii informatycznych: Mobile – cele i zasady responsywności”. Farafanow opowiedział o głównych zasadach projektowania responsywnych serwisów internetowych – tj. plastycznych względem różnych platform konsumpcji (telefon, tablet, komputer, telewizor).

Ostatnią prelekcję poprowadził Piotr Kocjan – właściciel agencji interaktywnej Codivate oraz współtwórca serwisu Evenea.pl (projekt dofinansowany z środków unijnych w ramach wsparcia e-usług). W trakcie prezentacji Pan Kocjan omówił kolejne etapy projektowania i programowania swojego serwisu, zwracając szczególną uwagę na działania, które zapewniają wysoką użyteczność aplikacji. Cenne wskazówki pojawiły się pod koniec prezentacji. Wtedy to prelegent radził uczestnikom, aby m.in. skupili się na rzeczach najważniejszych, czyli funkcjonalności e-usługi, odkrywaniu prawdziwych potrzeb klienta i dystrybucji bezpłatnej wersji demo swojego produktu.

Na następne konferencje PARP i portal www.web.gov.pl zapraszają do: Warszawy (16.10), Katowic (17.10) i Kielc (18.10). W tych miejscach będzie mowa m.in. Kluczowe zasoby do realizacji e-projektu, E-usługi – od planu do realizacji projektu, Analiza projektu B2B. Wstęp na konferencję jest wolny. Pełną listę konferencji wraz z programem i  formularzem zgłoszeniowym znajdziesz  na: web.gov.pl/aktualnosci/19_1996.html. Wszystkie konferencję można także oglądać na żywo na stronie www.web.gov.pl/transmisja, a archiwalne zapisy wideo na www.youtube.com/WEBGOVPL.

Reklamy