Ból wymieniany jest jako jedna z najbardziej nieprzyjemnych dolegliwości medycznych, która towarzyszy przeciętnemu Polakowi z różnych przyczyn przynajmniej raz w miesiącu. Objawy bólowe są nierzadko tak silne, że uniemożliwiają codzienną aktywność, wpływają negatywnie na nastrój i samopoczucie, spędzanie czasu wolnego czy wykonywanie obowiązków zawodowych. Nic dziwnego, że szukamy skutecznych sposobów na ich uśmierzanie. Pamiętajmy jednak, że walka z bólem musi być rozsądna i dobrana indywidualnie, by mogła być skuteczna. O tym, jak poskromić ból mówią specjaliści.

Natychmiastowa reakcja

Nie można bagatelizować bólu bez względu na jego rodzaj, umiejscowienie czy nasilenie. Taka dolegliwość zawsze jest objawem pewnej dysfunkcji, którą należy właściwie rozpoznać. Pierwszą reakcją jest sięgnięcie po środek o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym, ale nigdy nie może być on jedynym i ostatecznym sposobem na walkę z bólem. Może być metodą doraźną, by przetrwać do czasu wizyty w placówce, jaką jest przychodnia. Medyczna marihuana, zabiegi rehabilitacyjne, maści przeciwzapalne czy wreszcie konieczność ingerencji chirurgicznej - to możliwe metody uśmierzania bólu, ale te dobierać może tylko specjalista.

Gdzie szukać pomocy?

Pacjent, który odczuwa dolegliwości bólowe, najczęściej kieruje swoje kroki do lekarza pierwszego kontaktu. Nie jest to zły pomysł, ponieważ ten przy odpowiednim rozpoznaniu skieruje chorego do konkretnego specjalisty. Dobrym rozwiązaniem jest również klinika bólu, w której medycy specjalizują się w zakresie skutecznego uśmierzania bólu, podchodząc do każdego pacjenta indywidualnie. Trzeba jednak przyznać, że w naszym kraju takie placówki nie są jeszcze zbyt powszechne, zaś na Zachodzie stanowią już popularną gałąź podstawowej pomocy medycznej. Złym pomysłem jest szukanie wsparcia w sklepach, a nawet aptekach, w których dostępne są środki przeciwbólowe bez recepty. Pamiętajmy, że zwalczenie bólu skutecznie jest możliwe jedynie po indywidualnej diagnostyce chorego przez wyspecjalizowanego lekarza.

Najczęściej popełniane błędy

Polacy najczęściej bagatelizują objawy bólowe i zapominają o nim od razu, kiedy przykre dolegliwości miną. To najczęściej popełniany błąd, ponieważ nie zwalcza się źródła bólu, a sięgając po tabletki przeciwbólowe, jedynie minimalizuje objaw postępującej choroby. Mieszkańcy naszego kraju zażywają doraźnie łatwo dostępne środki przeciwbólowe - jesteśmy pod tym względem niechlubnym liderem w całej Unii Europejskiej. Ci bardziej świadomi niekorzystnego oddziaływania na ludzki organizm chemicznej farmakoterapii, starają się stosować bardziej naturalne, bezpieczne metody, w tym ziołolecznictwo. Do specjalistów udajemy się zaś dopiero wtedy, gdy stadium choroby jest już zaawansowane, a o skutecznych terapiach nie może być mowy bez ingerencji w zdrowie pacjenta. Jak potwierdza poradnia bólu przewlekłego, kolejny problem to próba samodzielnego leczenia bólu. Bardzo często nie mamy czasu na wizyty u specjalistów, powstrzymuje nas też wstyd albo wręcz niewiedza dotycząca możliwości uzyskania odpowiedniej pomocy. Samodzielny dobór środków przeciwbólowych nigdy nie jest dobrym pomysłem. Pomaga chwilowo, natomiast zawsze wiąże się z negatywną ingerencją, patrząc na skutki uboczne i powikłania w zakresie całego organizmu. Artykuł powstał na podstawie materiałów merytorycznych dostępnych na stronie internetowej: Cannabiclinic.com - Poradnia bólu przewlekłego.

Zobacz również