Reklamy
Zdrowie

Krew – źródło wiedzy o chorobach

Choroby wpływają nie tylko na konkretne, zainfekowane narządy, lecz także na cały organizm. Możemy zapobiegać im dzięki wizycie u specjalisty i zmianie trybu życia.

Ma nas do tego zachęcić obserwacja krwi połączona z wizytą u dietetyka, który skoryguje nasze błędy żywieniowe oraz w razie potrzeby dobierze naturalne preparaty.

Zdrowa krew pozwala nam żyć. W organizmie krąży jej od 5 do 6 litrów. Odpowiada  za prawidłowe dotlenienie całego organizmu. Warto zbadać, czy krew jest w dobrym stanie, ponieważ jej właściwości są odbiciem stanu naszego zdrowia. Jak to sprawdzić? Skuteczną metodą może okazać się badanie żywej kropli krwi.

Jak to się zaczęło?

Mimo że dopiero w ostatnich latach badanie żywej krwi zyskało na popularności, metoda ta znana jest już od wielu lat. Koncepcja testu została opracowana przez niemieckiego biologa i zoologa, profesora Guntera Enderleina. Na początku XX wieku diagnozował on za jej pomocą między innymi kiłę. Dziś metoda ta jest popularna na całym świecie i powoli zyskuje na popularności również w Polsce.

Na czym polega badanie?

Z opuszka palca pobierana jest niewielka ilość krwi, która zostaje umieszczona na szkiełku laboratoryjnym i po odpowiednim przygotowaniu jest sprawdzana pod mikroskopem. Powiększana jest nawet 1300 razy, co umożliwia obserwację poszczególnych elementów naszej krwi. Obraz ukazany jest na monitorze, dzięki czemu pacjent ma również okazję przyglądać się badaniu i samemu dostrzec nieprawidłowości. Warto pamiętać, że na trzy godziny przed badaniem nie wolno spożywać żadnych pokarmów – dozwolone jest jedynie picie wody.

Kropla kopalnią wiedzy

Co możemy zobaczyć podczas tego typu testu? – Krwinki u osoby całkowicie zdrowej są podobnej wielkości, mają regularny, okrągły kształt, ale  mogą być też np. niedobarliwe lub dużo mniejsze, między innymi na skutek anemii – tłumaczy Weronika Łapińska z Centrum Diagnostyki Organizmu Revitum, w którym można przeprowadzić taki test. –  Zdarza się, że erytrocyty są powiększone na skutek braku witamin z grupy B, prowadzącego do problemów z pamięcią, zmęczeniem czy otępieniem. Pod mikroskopem możliwe jest dostrzeżenie bakterii czy zmian dających podejrzenie pasożytów, które negatywnie wpływają na nasz organizm.– dodaje.

Dla kogo?

Krew warto sprawdzać regularnie, jednak istnieją objawy, które szczególnie powinny zmotywować do wykonania badania. Są to na przykład dolegliwości skórne, problemy ze stawami i mięśniami, bóle brzucha, a także chroniczne zmęczenie, nadwaga czy też niedowaga. Ten rodzaj diagnostyki powinny również wykonać osoby uskarżające się na wypadanie włosów, bóle głowy czy też alergie.

Wykryj, zanim będziesz musiał leczyć

Test pozwala zapobiegać różnym dolegliwościom np. brakowi energii, problemom z włosami, słabej koncentracji. Przede wszystkim jednak jest wskazówką na temat tego, jak powinniśmy się odżywiać w prawidłowy sposób. Osoby badane po przyjrzeniu się dokładnie swojej krwi zmieniają zwykle tryb życia na zdrowszy.

Centrum Diagnostyki Organizmu Revitum S.A.

Reklamy