Zdrowie

Leki na receptę z dostawą do domu? To możliwe!

Polski start-up szopi.pl startuję z dostawą leków do domu w godzinę

 

Przez internet kupujemy już niemal wszystko – posiłki, elektronikę, artykuły spożywcze i wiele więcej. Jednak dostęp do leków – artykułów pierwszej potrzeby dla wielu osób – wciąż jest utrudniony. Z tym problemem postanowili zmierzyć się twórcy Szopi.pl – platformy umożliwiającej szybkie, internetowe zakupy w najpopularniejszych dyskontach, aptekach, drogeriach oraz lokalnych sklepach – wraz z fundacją „Pomoc na kółkach”.

 

Po rozpoczęciu dostaw artykułów spożywczych zorientowaliśmy się, że jest na rynku luka – nie ma w Polsce firm, które szybko dostarczyłyby leki z apteki. Nikt nie dostarcza w ten sposób leków bez recepty, a dostawy leków na receptę w ogóle nie można zamówić. Obecnie planujemy udostępnić na naszej platformie szybkie dostawy leków – mówi Zbigniew Płuciennik, ekspert Szopi.pl

 

Problem ten dotyczy głównie osób starszych – konieczność szukania trudno dostępnych leków w aptekach i stania w kolejkach, może być dla nich znaczną niedogodnością. Co prawda niektóre apteki oferują sprzedaż internetową, ale dostępne w niej są tylko leki bez recepty a czas oczekiwania na dostawę do domu klienta wynosi minimum dwa dni. Tymczasem Szopi.pl oferuje pełen wybór medykamentów i dostawę nawet w jedną godzinę od złożenia zamówienia. Eksperci szacują, że rynek sprzedaży leków w Polsce jest warty 30 miliardów złotych, z kolei rynek aptek internetowych 300 milionów.

 

Zamawianie leków poprzez Szopi.pl nie różni się niczym od innych zakupów na tej platformie. Całość opiera się na elementach tzw. „sharing economy” – dziedziny ekonomii, z której aktywnie korzysta już 26 proc. Polaków. Polega ona na korzystaniu z usług wykonawców, którzy za pomocą smartfonów rozpoczynają i kończą swoją „pracę”, kiedy tylko chcą. Najpopularniejszym przedstawicielem tej gałęzi jest Uber. W przypadku Szopi.pl tymi wykonawcami są szoperzy – osoby, które odbierają zamówienie złożone przez klienta na platformie, robią dla niego zakupy i przywożą mu je do domu.

 

Branża opieki zdrowotnej, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, podlega licznym regulacjom i dlatego stosunkowo trudniej przenikają do niej nowe technologie. Ta sytuacja ulega jednak w tej chwili zmianie. Pojawiają się innowacyjne rozwiązania w zakresie diagnostyki, zdalnego kontaktu lekarza z pacjentem opieki nad osobami starszymi oraz dystrybucji leków. Nasz, wspólny z Fundacją „Pomoc na kółkach”, projekt wpisuje się w zmiany, które w ciągu kilku, kilkunastu lat istotnie zmienią i usprawnią opiekę zdrowotną – dodaje Zbigniew Płuciennik

 

Takie rozwiązanie ma się sprawdzać także przy zamawianiu leków na receptę. Szoper przyjedzie najpierw do klienta, aby ją od niego odebrać, a po jej zrealizowaniu przywiezie mu leki do domu. W najlepszym wypadku cały proces może potrwać nie dłużej niż godzinę od złożenia zamówienia na platformie. W przypadku osób starszych i nie obsługujących nowoczesnych technologii, zakupów dokonać mogą dzieci lub wnuki zainteresowanej osoby.

 

Jak oceniają eksperci Szopi.pl, usługą tego typu zainteresowane jest 40 proc. Polaków. Platforma działa aktualnie na terenie Warszawy i Krakowa, ale w tym roku jej właściciele planują rozszerzyć działalność na inne miasta w Polsce – od Poznania, Wrocławia i Trójmiasta począwszy.

 

 

Źródło obrazka: [internet]

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com