Reklamy
Aktualności Wydarzenia

ICPC 2012: prestiżowe zawody programistów w Warszawie

Impreza odbędzie się w dniach 14-18 maja 2012 roku na Uniwersytecie Warszawskim.

ACM ICPC to najstarsze zawody informatyczne dla studentów na świecie. Żaden inny konkurs nie ma tak wysokiej rangi. Zawody organizuje Association for Computing Machinery, międzynarodowe stowarzyszenie informatyków, skupiające ponad 80 tys. członków, zarówno naukowców, jak i informatyków-praktyków. ACM przyznaje informatycznego Nobla – nagrodę Turinga. Zwycięzcy finałów ACM ICPC są zapraszani i honorowani na tej samej gali, na której jest wręczana nagroda Turinga.

Pełnienie funkcji gospodarza finałów jest ogromnym wyróżnieniem, co roku stara się o to wiele uczelni z całego świata. Decyzję o przyznaniu UW organizacji finałów ogłoszono w maju 2011 r., podczas XXXV Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym w Orlando na Florydzie. Kierownictwo konkursu ACM ICPC doceniło dotychczasowe sukcesy uniwersyteckich zespołów w zawodach, m.in. dwukrotne wywalczenie mistrzostwa świata w 2003 r. w Beverly Hills oraz w 2007 r. w Tokio. Finały ACM ICPC są doskonałą okazją do promocji nie tylko Uniwersytetu, ale też miasta i kraju.

Zespoły uczestniczące w zawodach mają pięć godzin na rozwiązanie od 8 do 12 zadań programistycznych. Każde zadanie jest formułowane w postaci historyjki. Rozwiązanie zadania polega na wydobyciu z historyjki specyfikacji problemu algorytmicznego, ułożeniu stosownego algorytmu i zaprogramowaniu go w wybranym języku (C, C++ lub Java). Każda drużyna dysponuje przy tym tylko jednym komputerem.

W finałach Polskę reprezentować będą cztery zespoły: mistrzostwie Europy Środkowej czyli studenci Uniwersytetu Warszawskiego, a także drużyny z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Politechniki Poznańskiej.Zawody odbywać się będą w siedzibie Wydziału Zarządzania UW, przy ul. Szturmowej 3. Towarzyszyć im będzie wiele imprez, m.in. piknik informatyczny w ogrodach Biblioteki Uniwersyteckiej na Powiślu.

Więcej info na www.icpc2012.pl

Reklamy