Reklamy
Aktualności

Indeks Cen Mieszkań najwyższy od ponad 2 lat

Wartość Indeksu Cen Mieszkań – wskaźnika trendu cenowego na polskim rynku mieszkaniowym publikowanego przez portal nieruchomości Morizon.pl – wynosi obecnie 854,3 pkt i jest to najwyższa wynik zanotowany w ciągu ostatnich 28 miesięcy, tj. od lipca 2013 roku.

Druga połowa br. to czas powolnego a zarazem nieprzerwanego wzrostu wartości Indeksu Cen Mieszkań – wskaźnika trendu cenowego na polskim rynku mieszkaniowym. Osiągnięty w listopadzie poziom 854,3 pkt to najwyższy wynik zanotowany na przestrzeni ostatnich 28 miesięcy. W porównaniu z historycznie najniższym odczytem z lipca 2013 roku (826,4 pkt) ICM wzrósł o 27,9 pkt, tj. o 3,4%. W porównaniu z listopadem ub. roku wartość ICM jest wyższa o 6,5 pkt., tj. o niespełna 0,8%.

Jak zostało podkreślone na wstępie obserwowany wzrost przebiega bardzo powoli, w skali niemal niezauważalnej w krótkich odstępach czasu. Nawet 0,8-procentowy wzrost na przestrzeni 12 miesięcy można uznać za symboliczny, zwłaszcza, że w okresie boomu na rynku mieszkaniowym większe wartości miały wskaźniki opisujące miesięczne wzrosty cen.

W dłuższej – w tym wypadku ponad 2-letniej perspektywie widać, że trend jest wzrostowy i taki – z niewielkimi odchyleniami – powinien się utrzymać w kolejnych miesiącach.

tab1

O 2,9 pkt w skali miesiąca i o 17,6 pkt w skali roku wzrosła w listopadzie wartość Indeksu Cen Mieszkań uwzględniającego inflację – ICMi. W porównaniu z historycznie najniższym odczytem – z lipca 2013 roku – wartość ICMi jest dziś wyższa o 41,3 pkt, tj. o 6,5%.

tab2

Indeks Cen Mieszkań (ICM) wyraża łączną wartość względną średnich cen ofertowych  mieszkań wystawionych do sprzedaży w portalach Grupy Morizon SA – Melog.com sp. z o.o. (m. in.: Morizon.pl, Domy.pl, Oferty.net, Bezposrednie.com) obliczaną na podstawie średnich cen ofertowych w 10 największych miastach Polski (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Katowice) ważoną liczbą mieszkańców tych miast. Bazową datą dla indeksu jest wrzesień 2007 roku, a wartość bazowa wynosi 1000 punktów.

Marcin Drogomirecki, Morizon.pl

Reklamy