Reklamy
Aktualności Fundusze

Innovation Nest: inwestuje ćwierć mln $ w 500 Startups

Krakowski fundusz VC, Innovation Nest, zainwestował 250 tys. dolarów w 500 Startups – fundusz seedowy i inkubator technologiczny z Silicon Valley, prowadzony przez Dave’a McClure.

Inwestycja w 500 Startups ma nieco odmienny charakter niż te, których dokonywał dotychczas Innovation Nest w takie spółki jak iTraff (technologia rozpoznawania i porównywania obrazu) lub UXPin (kompleksowy system do dokumentowania projektów stron internetowych i aplikacji mobilnych). W tym przypadku Innovation Nest stał się bowiem akcjonariuszem i nawiązał współpracę z jednym z najlepiej rozpoznawanych inkubatorów i funduszy seed w Dolinie Krzemowej. Wzajemna współpraca polega m.in. na realizacji koinwestycji i wspólnym wspieraniu wybranych firm.

Twórcą 500 Startups jest Dave McClure – inwestor, przedsiębiorca, anioł biznesu, a wcześniej między innymi dyrektor marketingu Paypal i dyrektor inwestycyjny Facebook fbFund (inkubatora prowadzonego przez Facebook). David jest powszechnie znany w Dolinie Krzemowej jako osoba o legendarnej wręcz sieci kontaktów i wiedzy związanej ze skutecznym poszukiwaniem strategii zwiększających prawdopodobieństwo sukcesu startupów.

Filozofią inwestycyjną 500 Startups jest poszukiwanie obiecujących projektów na rynku globalnym, traktując jednak Dolinę Krzemową jako swoisty wzorzec ekosystemu przedsiębiorczości, który ułatwia nawiązywanie kontaktów oraz aktywny mentoring firm przyspieszający inkubację i weryfikację kierunku strategicznego nowego przedsięwzięcia.
Planem, który postawił przed sobą 500 Startups jest zainwestowanie 50% w firmy hi-tech bezpośrednio umiejscowione w Dolinie Krzemowej, 25% w inne firmy na terenie całych Stanów Zjednoczonych, a pozostałe 25% w firmy z innych krajów i kontynentów.

Jednym z głównych powodów, które skłoniły Innovation Nest i 500 Startups do nawiązania współpracy jest bardzo podobne podejście do sposobu współpracy ze startupami. Charakteryzuje go niezwykle mocny akcent położony na „customer development” – czyli m.in. filozofię szybkiego, iteracyjnego poszukiwania odpowiedzi na pytania czy firma faktycznie zidentyfikowała poprawnie grupę celową odbiorców swojego produktu, dla której występuje realny problem. Jeśli rozwiązanie tego problemu jest zaproponowane przez firmę w atrakcyjny sposób, dostarczając odbiorcy zrozumiałą, pożądaną korzyść (równocześnie jasno wyróżniając się od konkurencji) – to wówczas droga do osiągnięcia przez biznes pożądanej skali staje się zdecydowanie prostsza.

– Oprócz koncentracji na filozofii customer development, zarówno 500 Startups jak i Innovation Nest szczególną uwagę zwracają na osobowość i determinację liderów przedsięwzięć – co w wielu przypadkach jest krytycznym elementem sukcesu – mówi Piotr Wilam, przedsiębiorca, inwestor oraz jeden z założycieli Innovation Nest.

500 Startups został założony w 2009 r. z kapitalizacją wynoszącą 30mln USD. Fundusz dokonuje inwestycji w spółki we wczesnej fazie rozwoju, które poszukują zarówno finansowania jak i wsparcia mentorowego przy tworzeniu modelu biznesowego i przekuwaniu pomysłu w produkt, który będzie atrakcyjny dla konsumentów. W tym celu współpracuje z blisko 160 mentorami z całego świata, udostępnia kreatywną przestrzeń w sercu doliny krzemowej oraz stara się tworzyć społeczność, która wspiera twórców innowacyjnych przedsięwzięć. 500 Startups inwestuje środki od 10tys. do 250tys. USD w zamian za udziały w firmie. 500 Startups zainwestował już w ponad 300 startupów, a wśród nabywców firm wyinkubowanych w 500 Startups są m.n. Google, Twitter, LinkedIn, Cisco i Amazon.

Innovation Nest – to fundusz seed/VC o kapitalizacji 40mln zł założony przez Piotra Wilama i Marka Kapturkiewicza, wspierający przedsiębiorców z branży high-tech, którzy chcą się rozwijać globalnie.

Ponadto z inicjatywy Innovation Nest powstała Szkoła Przedsiębiorczości SPIN, w której prowadzone są warsztaty oparte o autorską metodologię dla początkujących i doświadczonych przedsiębiorców.

Reklamy