Reklamy
Aktualności

Lendico, platforma social lending od Rocket Internet, rusza w Polsce

Na polskim rynku przez ostatni rok pojawiło się sporo nowych portali finansowania społecznościowego. Do stawki dołączyła właśnie platforma Lendico, która wyszła spod skrzydeł Rocket Internet.

Lendico od konkurencji wyróżnia sposób działania. Twórcy z dumą opisują algorytm wyliczający w czasie rzeczywistym zdolność kredytową pożyczkobiorcy. W jaki sposób działa Lendico?

Potencjalny pożyczkobiorca tworzy na Lendico.pl tzw. „projekt pożyczki”, w którym opisuje cel, kwotę oraz proponowany czas spłacenia zobowiązania. Lendico analizuje jego zdolność kredytową za pomocą specjalnego algorytmu oraz informacji uzyskanych z BIG Infomonitor oraz KRD, a następnie proponuje najkorzystniejsze oprocentowanie pożyczki (od 5,82 procent). Po akceptacji warunków i pomyślnej weryfikacji, projekt zostaje umieszczony w systemie. Maksymalna wysokość pożyczki to 50 tys. złotych.

Inwestor, czyli osoba finansująca projekt pożyczkowy, może ulokować środki w dowolnej ich liczbie. Minimalna kwota inwestycji wynosi 100 złotych, maksymalna zaś – 100 tys. złotych. W momencie, gdy dany projekt uzyska pełne finansowanie, pożyczkobiorca otrzymuje wnioskowaną kwotę. Inwestorzy zaś zaczynają dostawać bezpośrednio na swój rachunek bankowy spłacane raty oraz część zainwestowanego kapitału. Inwestorzy mogą zyskać do 14,52 procent (oprocentowanie nominalne kapitału).

Wcześniej platforma wystartowała w Niemczech i Hiszpanii. Lendico to kolejny, po m.in. Zalando czy Foodpanda, projekt niemieckiego inkubatora Rocket Internet, który jest rozwijany również na polskim rynku.

Reklamy