Aktualności Technologia

lska wśród 20 państw Europy najbardziej zagrożonych atakami hakerów

Macedonia, Grecja i Bułgaria to państwa, gdzie korzystanie z sieci jest najbardziej niebezpieczne. Polska ulokowała się na 12 miejscu w Europie – to wyniki najnowszego raportu Global Threat Impact firmy Check Point.

 

W sierpniu najbardziej aktywnym polem działań hakerów w Europie była Macedonia, która uzyskała wskaźnik 88,4. W pierwszej trójce znalazły się również Grecja (75,1) oraz Bułgaria (74,4). Polska ulokowała się na 12 miejscu ze wskaźnikiem 67,8. Nasza sieć okazała się bezpieczniejsza m.in. od Francuskiej (68,9), Włoskiej (69,2) i Chorwackiej (69,5). Bezpieczniejszymi krajami okazała się Szwecja (67,2), Hiszpania (67,1), Słowenia i Węgry (66,7). Najbezpieczniejszym państwem i siecią w Europie w sierpniu 2017 r był Cypr ze wskaźnikiem na poziomie 31,7.

 

Sierpniowy indeks zagrożeń pokazuje, jak bardzo zróżnicowany i dynamiczny jest krajobraz zagrożenia cybernetycznego. Podczas gdy najbardziej powszechnym wirusem typu malware przed kilkoma miesiącami był Hummingbad, w sierpniu nie znalazł się on nawet w pierwszej dziesiątce! Jak wskazują eksperci, ransomware wciąż pojawia się w większości nagłówków gazet i portali o tematyce bezpieczeństwa cybernetycznego, jednak w tym samym czasie dynamicznie rośnie liczba bankowych koni trojańskich.

 

Komputery europejskich firm najczęściej atakują złośliwe programy Roughted, Globalimposter oraz HackerDefender. Aby pozyskać wrażliwe informacje hakerzy stosują 3 warianty wirusów – tzw. koni trojańskich – Zeus, Ramnit i Trickbot. Ich działanie polega na badaniu pracy komputera ofiary, który odwiedza bankową stronę internetową, a następnie pozyskuje hasła do logowania , numery PIN. W innym wariancie, trojany mogą kierować ofiary do fałszywych serwisów bankowych, których celem jest naśladowanie legalnych stron, kradnąc dane logowania klienta.

 

– Zyski finansowe są głównym motywem przemawiającym za zdecydowaną większością cyberprzestępczości i niestety przestępcy mają do dyspozycji szeroki wachlarz narzędzi, by to osiągnąć – twierdzi Maya Horowitz, kierownik grupy Threat Intelligence w Check Point.  – Zarówno powszechność ransomware, jak i szeregu trojanów bankowych w pierwszej dziesiątce najczęściej spotykanych rodzin złośliwego oprogramowania, pokazuje jak wytrwali i wyrafinowani potrafią być hakerzy hakerzy, próbując wyłudzić pieniądze. Organizacje muszą być zarówno czujne, jak i aktywne w celu ochrony swoich sieci. 

 

Analitycy firmy Check Point ujawniły również, że nadal bardzo popularnym wirusem jest ransomware Globeimposter. Chociaż złośliwe oprogramowanie odkryte zostało w maju 2017 roku, jego działanie ujawniło się dopiero w sierpniu. Wirus ten po zaszyfrowaniu dołączał rozszerzenie kryptograficzne do każdego szyfrowanego pliku, a od ofiar żądał zapłaty za odszyfrowanie ich cennych danych.

 

 

TOP 3 Malware – sierpień 2017:

 

  1. Roughted -Malvertising na dużą skalę używany do dostarczania różnych złośliwych stron internetowych i ładunków, takich jak scam, oprogramowanie reklamowe, exploit kity i ransomware. Może być używany do ataku na dowolny typ platformy i systemu operacyjnego, a także wykorzystuje ad-blocker, bypassing i odciski palców w celu upewnienia się, że zapewnia najbardziej odpowiedni atak.

 

  1. Globeimposter– ransomware ukryty jako wariant Globe. Został on odkryty w maju 2017 roku i jest rozprowadzany m.in. za pomocą kampanii spam i exploit kitów. Po zaszyfrowaniu ransomware dołącza rozszerzenie. crypt do każdego szyfrowanego pliku.

 

  1. HackerDefender– Rootkit user-mode dla Windows.  Może być używany w celu ukrywania plików, procesów i kluczy rejestru; implementuje także backdoor i przekierowywanie portów, które działają poprzez porty TCP otwierane przez istniejące usługi. Oznacza to, że nie jest możliwe odnalezienie ukrytych tylnych drzwi za pomocą tradycyjnych środków.

 

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com