Reklamy
Aktualności Technologia

Z głową w chmurach – czyli przyszłość oprogramowania

Jest wiele prognoz na temat przyszłości branży IT. Najczęściej wymienianymi trendami, które mają wyznaczać kierunek rozwojutechnologicznego, są: cyberbezpieczeństwo, dystrybucja oprogramowania jako usługi (SaaS) oraz Internet rzeczy (IoT). Wszystkie te teorie mają jeden wspólny mianownik – oprogramowanie. Software to gałąź IT, która ma odegrać dominującą rolę w kreowaniu przyszłości. Jedną z firm, która postawiła krok w tym kierunku, jest Wincor Nixdorf.

Branża IT rozwija się tak dynamicznie, że nie sposób przewidzieć jej przyszłości na dalej niż 5 lat. Wszystkie próby prognozowania kierunków jej rozwoju opierają się na narzędziach już istniejących. Większość ekspertów twierdzi, że w najbliższej przyszłości największym wyzwaniem dla całej branży będzie bezpieczeństwo danych.

Według prognoz firmy analitycznej IDC do 2020 roku do Internetu będzie podłączonych aż 200 miliardów urządzeń – to 40 razy więcej niż obecnie. Nad zapewnieniem ich poprawnego i bezpiecznego funkcjonowania musi czuwać odpowiednie oprogramowanie.

Innym trendem, który może zdominować rynek IT, jest SaaS, czyli metoda polegająca na dystrybucji oprogramowania, w którym aplikacja przechowywana jest w jednym miejscu i udostępniana użytkownikomprzez Internet. Kolejną ciekawą wizją jest IoT.

„Internet rzeczy” to koncepcja, wedle której przedmioty i urządzenia będą gromadzić, przetwarzać, a także wymieniać dane za pomocą sieci. To połączenie, które dzięki oprogramowaniu pozwoli na zaistnienie rzeczy fizycznych w wirtualnym świecie, a co więcej, będą one ze sobą połączone. Umożliwienie komunikowania się między sobą oraz integracji pracy urządzeń ma sprawić, że będą one działały znacznie bardziej efektywnie.

Rozwój oprogramowania jest również widoczny na naszym rodzimym podwórku. Firmy z branży informatycznejrozbudowują swoje centra rozwoju, w których pracują nad najnowszymi technologiami. W niedawno otwartym katowickim biurze Wincor Nixdorf pracuje liczący sobie ponad 250 osób zespół rozwoju aplikacji dla siecihandlowych, którego celem jest wsparcie projektów globalnych firmy. – Rynek usług IT w Polsce nie tylko stale rośnie, ale również wyrasta na lidera w regionie.

Dynamiczny rozwój zarówno firm, jak i rynku lokalnego, bazujący w dużej mierze na kompetencjach lokalnych pracowników, przyczynił się do decyzji o rozbudowaniu struktur i zatrudnieniu nowych specjalistów, z których zdecydowana większość to wysokiej klasy programiści oraz inżynierowie aplikacji – mówi Grzegorz Rogaliński, nowy Członek Zarządu i General Manager Software PL/UA w firmie Wincor Nixdorf Sp. z o.o. Eksperci z Wincor Nixdorf zgodnie stwierdzają, że tak istotna zmiana to wyznacznik kierunku rozwoju dla całej branży IT w Polsce i na świecie.

Wincor Nixdorf

Reklamy