Reklamy
Aktualności

Zalety i wady gier HTML5

Rynek gier tworzonych w technologii HTML5 bardzo szybko się dzisiaj rozwija, kiedy to jeszcze do niedawna były duże problemy z wykorzystaniem tego języka. Czy to oznacza, że technologia HTML5 stała się dzisiaj naprawdę dobra? Jakie zalety oraz jakie wady mają gry stworzone w tym języku programowania?

Przeglądarka internetowa, a gry

Już od dawna popularnie mówiło się o grach przeglądarkowych jednak nazwa ta nie do końca odzwierciedla to, jak faktycznie działają tego typu gry. Tak jak w przypadku gier komputerowych wiemy, że do ich działania potrzebny będzie nam komputer, tak gra przeglądarkowa potrzebuje oczywiście przeglądarki internetowej, ale nie do końca ona jest odpowiedzialna za działanie takiej gry. To dlatego, że do tej pory większość gier tego typu była wykonywana w technologii Flash, która to zupełnie nie jest obsługiwana przez przeglądarki. Aby taka gra działała w przeglądarce musi być zainstalowana dodatkowa wtyczka, oczywiście w pełni darmowa. Większość pracy wykonuje właśnie ten dodatek. To on uruchamia grę znajdująca się na serwerze i to on interpretuje jej kod i całe działanie. Dopiero na samym końcu pojawia się przeglądarka, która otrzymuje od swojej wtyczki informacje jak gra ma się wyświetlać. Zupełnie inaczej działają tutaj gry HTML5. Różnica polega bowiem na tym, że język HTML5 jest rozpoznawalny przez samą przeglądarkę. Tym razem to ona interpretuje kod, przetwarza go i ustala jak wyświetlić taką grę użytkownikowi. I tak, tym nieco dłuższym wstępem, dodarliśmy do pierwszej zalety gier HTML5. Flash jest kłopotliwy na urządzeniach mobilnych, które go nie wspierają. Gra HTML5 wymaga do uruchomienia tylko i wyłącznie przeglądarki. Oznacza to w teorii, że taka gra bez problemu uruchomi się na każdym urządzeniu gdzie znajduje się jakakolwiek przeglądarka internetowa, oczywiście w miarę aktualna.

Problemy z wydajnością i wyświetlaniem

Gry HTML5 mogą być więc wyświetlanie na każdym urządzeniu, co samo w sobie stanowi jedną z najważniejszych zalet wynoszących tę technologię ponad Flash. To właśnie z tego powodu Flash jest skazany na stopniowe wymieranie. Z drugiej jednak strony samo HTML5 nie jest pozbawione wad. Do największych należy wydajność oraz wyświetlanie. To właśnie z tych dwóch powodów tyle lat czekaliśmy na pierwsze sensowne gry HTML5, a przecież technologia znana jest od dawna. Początkowo gry te były niesamowicie proste i przez to nieatrakcyjne dla współczesnego gracza. Przeglądarki mają to do siebie, że mają własne „wizje” interpretowania kodu. Przez to gra HTML5 mogła być źle wyświetlana w niektórych przeglądarkach. Optymalizację kodu utrudnia nie tylko brak pełnej specyfikacji języka, ale także marne narzędzia optymalizacyjne. Optymalizacja kodu to także wydajność. Szybko okazało się bowiem, że gry w technologii HTML5 mają wielokrotnie większy apetyt na zasoby sprzętowe komputera czy urządzenia mobilnego niż w przypadku technologii Flash. Współczesne komputery radzą sobie z tymi wymaganiami, ale urządzenia mobilne nie dawały już rady.

Wiele zmieniło się w ostatnim czasie

W ostatnich miesiącach zmieniło się jednak w tej kwestii bardzo wiele. Przede wszystkim specyfikacja dotycząca języka HTML5 jest już dużo bardziej obszerna. Po drugie pojawiły się bardzo skuteczne narzędzia do optymalizacji kodu. Dzięki temu ograniczono problemy z interpretacją gier przez przeglądarki, a do tego jeszcze zwiększono wydajność ich działania. Dzisiaj gra nawet na urządzeniach mobilnych może działać już w miarę poprawnie. Sukcesem tak naprawdę jest sama fakt, ze taka gra wyświetla się na smartfonie czy tablecie, gdyż rzadko która w technologii Flash w ogóle działała. Powoli rozwijają się także same narzędzia do projektowania tych gier. W efekcie już mamy pierwsze wersje z trójwymiarową grafiką, a możliwości stale rosną.

Gry HTML5 coraz popularniejsze

Już jednak bez problemu znajdziemy w sieci strony internetowe, które promują nowoczesne gry przeglądarkowe w technologii HTML5. Jest to między innymi strona Poki.pl, na której każdego dnia pojawiają się kolejne tytuły gier HTML5, które w tym wypadku przeznaczone są tylko i wyłącznie dla dzieci. Tak naprawdę jednak każdy, niezależnie od wieku i upodobań, może korzystać już z wielu gier w nowym wydaniu, które bardzo możliwe, że już wkrótce naprawdę podbiją rynek i poważnie wypchnąć na boczny tor technologię Flash, która jest oczywiście bardzo dobra, ale przegrywa z duchem czasu, gdzie urządzenia mobilne są ważne na rynku.

 

Reklamy