Reklamy
Aktualności

Zbigniew Bąk zostanie wiceprezesem zarządu MCI Management

Zbigniew Bąk, doświadczony menadżer na rynku fuzji i przejęć, który przez kilkanaście ostatnich lat pracował w Agora SA może zostać członkiem zarządu MCI Management SA. Będzie też odpowiedzialny za kierowanie Private Equity Managers (PEM), spółką zależną MCI zarządzającą aktywami w funduszach z udziałem MCI Management. Kandydaturę Bąka musi jeszcze zatwierdzić rada nadzorcza, która planuje zebrać się przed 22 lipca br.

Połowę życia zawodowego poświęciłem doradzaniu w zakresie fuzji, przejęć i restrukturyzacji klientom różnych sektorów, a połowę zarządzaniu dużymi strukturami organizacyjnymi jako wiceprezes zarządu Agory. Zdecydowałem, że najlepiej wykorzystam to doświadczenie w sektorze private equity, w którym MCI Management odgrywa kluczową rolę – uzasadnił kandydat na wiceprezesa zarządu MCI Management i prezesa zarządu PEM.

Bąk rozpoczął pracę zawodową w 1990 roku w Polskiej Agencji Inwestycji Zagranicznych. Następnie był konsultantem w firmie Moore Stephens. W latach 1991-2000 związał się z firmą konsultingową Arthur Andersen, gdzie doradzał klientom z wielu sektorów gospodarki, głównie w zakresie fuzji i przejęć, restrukturyzacji i prywatyzacji. W 1998 roku został partnerem, dyrektorem zarządzającym departamentem Corporate Finance oraz członkiem zarządu Arthur Andersen Polska Sp. z o. o. Od roku 2000 do końca czerwca 2013 roku był związany z Agorą SA, gdzie początkowo odpowiadał za rozwój i akwizycje, później (w różnych okresach) w randze wiceprezesa zarządu nadzorował również segmenty: reklamy zewnętrznej, czasopism, radio, prasy codziennej, druku, kin oraz dział sprzedaży korporacyjnej i dział nowych przedsięwzięć. Był przewodniczącym rady nadzorczej spółki Helios S.A. oraz członkiem rad nadzorczych spółek: AMS S.A., AdTaily Sp. z o. o., Goldenline Sp. z o. o.

Kluczowe transakcje, przy których doradzał Zbigniew Bąk:

  • Przejęcie przez Agorę S.A. za 72 mln zł 100% udziałów w Prószyński Sp. z o.o., polskim wydawcy magazynów. Udana restrukturyzacja biznesu przyniosła podwojenie przychodów w latach 2002-2007 i wypracowanie rentowności;

  • Przejęcie przez Agorę S.A. za ponad 200 mln zł 100% akcji w AMS S.A., największej w Polsce firmie z sektora reklamy zewnętrznej (2002 r.). Efektywna restrukturyzacja firmy przyniosła istotną poprawę przychodów i zysków;

  • Przejęcie przez Agorę S.A. 51% udziałów w AdTaily Sp. z o. o., internetowym start-upie funkcjonującym w oparciu o ciekawy model biznesowy umożliwiający uzyskiwanie przychodów reklamowych właścicielom stron internetowych o niskim ruchu (2010 r.)

  • Przejęcie przez Agorę S.A. 84% akcji w Helios S.A., trzeciej największej sieci kin w Polsce o rocznych przychodach ok. 200 mln zł, za 26,2 mln EUR (2010 r.)

  • Przejęcie przez Agorę S.A. za 11,5 mln zł 36% udziałów w Goldenline Sp. z o.o., największym polskim portalu społecznościowym, ułatwiającym nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów zawodowo-biznesowych (2011 r.)

  • IPO KGHM (1997 r.), TP S.A. (1998 r.), PKN Orlen (1999 r.) i wiele innych niepublicznych transakcji w czasie pracy w Arthur Andersen.

Dołączenie Zbigniewa Bąka do zarządu MCI to dowód na to, że Grupa jest zdeterminowana do realizacji swojej strategii inwestycyjnej. Bogate doświadczenie Zbigniewa Bąka w obszarze mediów i jego dokonania z zakresu doradzania przy fuzjach i przejęciach doskonale wpisują się w nasze cele, istotnie wzmacniając nasze kompetencje do przeprowadzania transakcji i budowania wartości spółek z rynku internetowego, w tym mediów cyfrowych. Cieszę się, że tak doświadczony menedżer będzie częścią zespołu MCI – skomentował Tomasz Czechowicz, prezes zarządu MCI Management.

MCI MANAGEMENT SA (utworzony w 1999 roku) to jeden z wiodących w regionie CEE, publicznie notowany fundusz private equity o charakterze multistage. MCI, za pośrednictwem 6 funduszy PE/VC: MCI.EuroVentures, MCI.TechVentures, MCI.BioVentures, MCI.CreditVentures, HelixVentures Partners i Internet Ventures, realizuje inwestycje w obszarze earlystage, growthstage i expansion/buyoutstage w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, a także w Niemczech i Austrii (DACH) oraz w krajach byłego Związku Radzieckiego (CIS) i Turcji. Obecnie wartość aktywów pod zarządzaniem MCI wynosi ok. 830 mln PLN. Jak dotąd Grupa zrealizowała łącznie ponad 50 projektów inwestycyjnych oraz dokonała około 30 pełnych wyjść z inwestycji. W okresie od 01/01/1999 do 31/03/2013 MCI osiągnęła stopę zwrotu netto (net IRR) na poziomie ok. 18% i uplasowała się w czołówce europejskich funduszy PE. MCI Management SA jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od lutego 2001 roku.

Reklamy