Reklamy
Know How Technologia

Jak wzmocnić sygnał WiFi?

WI-FI w domu to bardzo duże udogodnienie, zapewniające bezprzewodowy dostęp do Internetu na wielu urządzeniach. Jeśli mamy w domu komputer, korzystamy z WI-FI w telefonach czy tabletach, istotne jest to, by sygnał sieci w całym domu był bardzo dobry. Niestety nie zawsze tak jest. Słaby sygnał Wi-Fi może jednak wynikać z naszych błędów.

Ustawienie routera w pomieszczeniu

Słaby sygnał WI-FI w domu to problem, który może być spowodowany złym ustawieniem routera. Bardzo często chowamy go w zakamarkach, stawiamy za telewizorem, czy w innym miejscu, z którego sygnał WI-FI po prostu nie dociera do wszystkich zakamarków domu czy mieszkania. Jak wzmocnić zasięg WI-FI? Niekiedy wystarczy przestawić router. Idealnie, jeśli jest on umiejscowiony w miejscu odsłoniętym. Wskazane też jest, by router stał na podwyższeniu nie zaś na podłodze. Sprawdzą się takie miejsca jak parapet okna, półka, mebel. Oczywiście przestawienie routera może niekiedy stanowić problem, z uwagi na konieczność podłączenia go do prądu, a także do anteny. Zdarza się, że pojawi się konieczność przedłużenia kabli, a także ich zamaskowania by nie szpeciły pomieszczenia. 

Ustawienie anteny w routerze

Anteny, które są standardowym wyposażeniem routerów, rozsyłają sygnał WI-FI na boki. Jeśli więc dom lub mieszkanie ma jedną kondygnację, wskazane jest pionowe ustawienie anteny. Przy obiektach piętrowych wskazane byłoby poziome ustawienie anteny, jednak to z kolei zmniejszy sygnał na poziomie danego pomieszczenia. Przy lokalach piętrowych najlepiej użyć dwóch anten. Jednej ustawionej w pionie i drugiej ustawionej w poziomie. Wzmocnienie sygnału WI-FI może być bardzo duże. 

Zakłócenia sygnału

Routery pracują na częstotliwości 2,4Ghz. Niestety na tej samej częstotliwości pracują inne urządzenia, w tym kuchenki mikrofalowe, urządzenia biurowe, a nawet samochodziki zdalnie sterowane. Co ciekawe, to nie muszą być urządzenia tylko z naszego domu. Zakłócać mogą także urządzenia WI-FI używane przez sąsiada. To wszystko  może powodować poważne zakłócenia sygnału routera. Warto wiedzieć o tym przed zakupem routera. Najlepiej kupić taki, w którym można przestawić częstotliwość na 5Ghz. Równie ważna jest opcja zmiana kanału transmisji. Najczęściej router wybiera go sam automatycznie. Zastanawiając się jak zwiększyć zasięg WI-FI, można spróbować zmienić kanał na mniej popularny.  

Zmiana mocy sygnału

Z logicznego punktu widzenia, router powinien pracować z największą mocą. Nie zawsze tak jest. Wzmocnienie sygnału WI-FI można uzyskać także poprzez ręczne zwiększenie mocy sygnału. Nie jest to trudne zadanie, moc można zwiększyć poprzez panel administratora. Zmiana ustawień mocy zajmuje tylko kilka chwil, słaby sygnał WI-FI w domu może zmienić się na dużo silniejszy. 

Ściany są skuteczną przeszkodą

Co ogranicza zasięg WI-FI? Przede wszystkim ściany domu czy mieszkania. Łatwo się o tym przekonać, porównując siłę sygnału WI-FI w miejscu, gdzie jest router i w pomieszczeniu, gdzie sygnał musi przeniknąć przez kilka ścian. Jak zwiększyć zasięg WI-FI? Odpowiedź jest prosta. Sprawić, by nie musiał przenikać przez ściany. Niestety rozlokowanie pomieszczeń w domu czy mieszkaniu może sprawić, że żadne metody nie pomogą, sygnał WI-FI będzie słaby. Przestawienie routera czy zwiększenie jego mocy może poprawić sytuacje, jednak nie poprawi jej na tyle, by bezproblemowo korzystać z Internetu na wszystkich urządzeniach i w każdym zakątku domu czy mieszkania. Jeśli znaleźliśmy się w takiej sytuacji, rozwiązanie może być tylko jedno. Zakup wzmacniacza WI-FI. 

Wzmacniacz WI-FI

Wzmacniacz WI-FI nie jest wielkim wydatkiem. Jak widać na stronie https://terdeals.com/pl/ranking/65/ranking-top-10-wzmacniaczy-wi-fi. Już za niewielkie pieniądze można nabyć jeden z wielu różnych wzmacniaczy sygnału WI-FI. Dzięki wzmacniaczowi wzmocnienie sygnału będzie bardzo duże, problem z zasięgiem WI-FI powinien przestać istnieć. Oczywiście nie bez znaczenia jest także ustawienie routera i wzmacniacza. Nie należy ustawiać ich obok siebie. Idealne ustawienie wzmacniacza to ustawienie w połowie odległości pomiędzy routerem a miejscem, gdzie chcemy mieć mocniejszy sygnał. Jeśli wcześniejsze sposoby na wzmocnienie sygnału WI-FI nic nie dały lub efekt jest minimalny, zakup wzmacniacza WI-FI i jego podłączenie jest świetnym rozwiązaniem.

Zapraszamy także do odwiedzenia strony tojesttwojczas.pl, gdzie poznasz opinie na temat najlepszych laptopów i ich przeznaczenia.

Reklamy