Dla współczesnych przedsiębiorców szczególnie mocno liczy się możliwość wydajnej pracy zakładu przy minimalnych kosztach jego bieżącej obsługi. Z tego względu coraz większą popularnością cieszą się instalacje sprężonego powietrza, których sercem jest sprężarka śrubowa. Urządzenie to, które spręża powietrze w trakcie pracy, oczywiście nieco kosztuje, podobnie jak jego wdrożenie i konserwacja. Ile dokładnie? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Sprężarka śrubowa – konstrukcja

Sprężarka śrubowa jest urządzeniem zmniejszającym objętość gazu, a tym samym zwiększającym jego ciśnienie, poprzez wspólną, jednoczesną i ciągłą pracę zespołu dwóch śrub. Śruby wykonują ruch obrotowy, przetłaczając pomiędzy sobą powietrze z otworu ssawnego, aż do otworu tłocznego. Co ciekawe, przestrzeń między śrubami sukcesywnie zmniejsza się z każdym centymetrem pokonanym przez powietrze i w rezultacie osiąga swoje docelowe ciśnienie na samym końcu drogi.

W konstrukcji urządzenia znajduje się tak naprawdę kilka elementów. Dzięki temu ich serwisowanie oraz bieżąca konserwacja jest bardzo prosta, podobnie jak usunięcie ewentualnych usterek. W kompresorze znajdziemy:

  • blok śrub, który odpowiada za sprężenie powietrza i jego przesuwanie we właściwym kierunku,
  • silnik elektryczny, czyli jednostka napędowa, która służy do wprawiania bloku śrub w ruch,
  • przekładnię,
  • wymienniki ciepła oraz wentylatory,
  • filtry,
  • zawór ssący.

Tak stosunkowo niewiele elementów ma bezpośrednie przełożenie na minimalną liczbę zabiegów konserwacyjnych oraz marginalną usterkowość, za którą w innych urządzeniach odpowiada głównie skomplikowana konstrukcja.

Sprężarki śrubowe – od czego zależy koszt jej zakupu?

Sprężarki śrubowe to ogólna kategoria kilku rodzajów urządzeń, różniących się pomiędzy sobą przede wszystkim konstrukcją, a tym samym także sposobem pracy. Na cenę wpływ ma:

  • Producent – na rynku urządzeń do sprężania powietrza znajduje się wielu producentów, z których tylko część produkuje takie, które dobrze łączą wysoką jakość wykonania z korzystną ceną zakupu. Szczególnie dużą popularnością cieszą się sprężarki śrubowe BOGE, których cena odpowiada ich trwałości, bezusterkowości oraz szczegółowym parametrom technicznym.
  • Sposób montażu – zazwyczaj zakup usługi zaprojektowania całej instalacji, jej wdrożenia oraz pierwszego uruchomienia, wpływa pozytywnie na ostateczną cenę samego urządzenia. Ponadto ogromną zaletą tego rozwiązania jest brak ryzyka korzystania z usług firm zewnętrznych, tylko tej, od której przedsiębiorca zakupił samo urządzenie.
  • Wydajność – to najważniejszy parametr, który ma bezpośredni wpływ na ostateczny koszt zakupu urządzenia. Duże, mocne i wysokowydajne jednostki mogą kosztować wielokrotnie więcej niż te przeznaczone do małych warsztatów czy niewielkich zakładów pracy. Czy duże i najbardziej wydajne urządzenie w swojej kategorii cenowej jest sensownym zakupem? Nie zawsze – czasami koszty jego użytkowania są niewspółmiernie duże w stosunku do wykorzystania pełni możliwości.
  • Oraz wiele innych parametrów. Warto wiedzieć, że urządzenie może być olejowe, bezolejowe i ze zmienną wydajnością. Każde z nich różni się nie tylko konstrukcją oraz zastosowaniem, lecz także szczegółowymi parametrami technicznymi czy też rodzajem zastosowanych dodatkowych funkcji.

Sprężarka śrubowa – czy jest lepsza niż tłokowa?

Wiele osób widząc nieco wyższą cenę sprężarki śrubowej w stosunku do tłokowej, zadaje sobie pytanie, czy jej zakup będzie uzasadniony ekonomicznie. Jak się okazuje – zdecydowanie tak. Cena zakupu kompresora z blokiem śrub jest oczywiście wyższa, w zamian jednak przedsiębiorca otrzymuje urządzenie zdecydowanie wyższej klasy.

Sprężarka tłokowa do pracy wykorzystuje tłok znajdujący się w cylindrze, który poruszając się w jego wnętrzu, zmniejsza ciśnienie gazu. W rezultacie jej praca jest dość głośna i wytwarza mnóstwo wibracji, a spręż jest generowany skokowo w trakcie, gdy tłok dotrze aż do docelowej pozycji. Z reguły skokowe działanie jest dla ostatecznego klienta niezauważalne, może jednak niekorzystnie wpływać na pracę wielu urządzeń, które wymagają ciągłej dostawy gazu.

Sprężarka śrubowa działa płynnie i generuje sprężone powietrze liniowo, zatem bez przestojów i oczekiwania na jego dostawę aż do odbiorników gazu. Ma to co prawda duży wpływ na ostateczną cenę, lecz także na sposób zasilania zewnętrznych odbiorników oraz ich trwałość. Ofertę sprężarek śrubowych warto sprawdzić tutaj: https://www.pneumatik.pl/produkty/sprezarki-srubowe/

Wśród zalet sprężarki śrubowej warto wymienić:

  • Możliwość pracy w trybie 100% – sprężarka śrubowa może pracować ciągle, przez 24 godzin na dobę i przez 7 dni w tygodniu.
  • Stosunkowo cichą pracę i generowanie niewielkiej ilości drgań w trakcie działania, dzięki czemu można je stosować także w pomieszczeniach zamkniętych.
  • Bezawaryjność i niezawodność – mała liczba elementów mechanicznych sprawia, że urządzenia rzadko ulegają awariom wymagającym dużych, kosztownych i rozległych napraw.
  • Liniowy przesył powietrza nawet w instalacjach szczególnie wymagających.

Sprężarka śrubowa – czy cena powinna mieć znaczenie?

Oczywiście sprężarka śrubowa to dość kosztowne urządzenie, lecz także serce całej instalacji pneumatycznej, zatem koszt jego zakupu – przynajmniej w części – ma pełne uzasadnienie techniczne. Wielu przedsiębiorców obawiając się dość dużych kosztów, kieruje się w stronę niesprawdzonych, niepewnych urządzeń, pochodzących od nieznanych firm, które na rynku instalacji sprężonego powietrza obecne są jedynie od niedawna. 

W rezultacie ich zakup może, choć oczywiście wcale nie musi, wygenerować wiele kosztów usuwania przeróżnych usterek. Część z nich nie powinna nadwyrężyć napiętego budżetu firmowego, część jednak może wymagać szczególnie dużych nakładów finansowych. Jest to częsta przypadłość rzadkich modeli bez krajowego przedstawicielstwa i serwisu. W ich przypadku dotarcie do części zamiennych jest czynnością w zasadzie niemożliwą.

Cena rozpoczyna się już od kilkunastu tysięcy złotych za podstawowe urządzenie i może osiągnąć nawet kilkadziesiąt tysięcy, oczywiście wyłącznie w przypadku modeli szczególnie zaawansowanych technicznie.

Partnerem artykułu jest pneumatik.pl


Zobacz również