Usługi chmurowe zapewniają dostęp do zasobów przez internet, umożliwiając bezpieczne przechowywanie i wydajne przetwarzanie danych. W jakich wariantach oferowane są usługi w chmurze?

 Czym są usługi chmurowe?

Chmura obliczeniowa (ang. cloud computing) jest technologią dającą dostęp do danych za pośrednictwem internetu z wykorzystaniem różnych urządzeń, które są do niego podłączone – komputerów, tabletów, smartfonów czy kolektorów danych.

 Dane w chmurze przechowywane są nie na dyskach komputerowych i w lokalnej sieci, ale w przestrzeni wirtualnej, na zewnętrznych serwerach. To powoduje, że można uzyskać do nich dostęp w dowolnym miejscu i czasie.

Obecnie usługi chmurowe są bardzo popularne i korzystają z nich zarówno największe korporacje, jak i małe firmy. Umożliwiają one między innymi tworzenie baz danych, korzystanie z oprogramowania komputerowego, udostępnianie materiałów.

 Typy usług w chmurze

Usługi chmurowe oferowane są w kilku wariantach, wśród których najbardziej popularne to:

 IaaS (Infrastructure as a Service) – infrastruktura jako usługa

W tym modelu usługa chmurowa polega na udostępnieniu infrastruktury sprzętowej, którą tworzą serwery do przechowywania danych. Można zatem traktować ją jako wirtualną serwerownię, która znajduje się poza firmą. 

Oznacza to, że użytkownik usługi IaaS musi samodzielnie zadbać o stworzenie środowiska programistycznego do korzystania z chmury, w tym o oprogramowanie i sterowniki. Daje to szerokie możliwości w dopasowaniu jej do własnych potrzeb. Z tego względu usługa ta jest popularna wśród firm, które planują przeprowadzenie kompleksowej migracji z nośników fizycznych na wirtualne. 

SaaS (Software as a Service) – oprogramowanie jako usługa

Model ten polega na dostarczeniu oprogramowania, które dostępne jest za pośrednictwem chmury. Wobec tego usługa ta obejmuje system operacyjny, aplikacje oraz narzędzia niezbędne do używania konkretnego oprogramowania za pośrednictwem internetu. W takim modelu dostawca usługi zajmuje się również kwestiami programistycznymi oraz bezpieczeństwem, dlatego klient otrzymuje gotowy produkt.

Obecnie usługi chmurowe SaaS są bardzo popularne i korzysta z nich wiele firm. Zaliczają się do nich między innymi usługi jak Google Drive, Dropbox, OneDrive czy oprogramowanie firmowe dostępne w chmurze.

PaaS (Platform as a Service) – platforma jako usługa

Trzecim popularnym typem usługi chmurowej jest traktowanie chmury jako platformy. To usługa chmurowa, która zapewnia dostęp do środowiska programistycznego i systemu operacyjnego. 

Usługa tego typu przeznaczona jest głównie dla twórców aplikacji, umożliwiając im ich budowę, testowanie, zarządzanie bez konieczności przygotowywania potrzebnej do tego infrastruktury.

Wsparciem dla klientów, którzy chcą rozpocząć korzystanie z chmury obliczeniowej, są usługi zarządzania w chmurze świadczone przez firmy IT. Dzięki nim można przeprowadzić efektywną transformację cyfrową biznesu i skorzystać z rozwiązań w dziedzinie cloud computing niosących za sobą największe korzyści.


Zobacz również

Niezbędnik prawdziwej bizneswoman!
Niezbędnik prawdziwej bizneswoman!
Jakie są polskie giełdy kryptowalutowe?
Jakie są polskie giełdy kryptowalutowe?