Prowadzenie działalności gospodarczej jest niewątpliwie trudnym zadaniem. Wymaga doskonałych umiejętności organizacyjnych oraz świetnego planowania. Tyczy się to przede wszystkim finansów oraz kwestii utrzymania płynności finansowej. Istnieje wiele sposobów na to, by trzymać firmowe finanse w ryzach i zachowywać zdolność do bieżącego regulowania swoich zobowiązań. Okazuje się, że skutecznym narzędziem walki o płynność finansową jest faktoring. Jak działa i kiedy warto po niego sięgnąć?

Na czym polega faktoring?

Usługi finansowe jeszcze kilka lat temu nie były tak popularne i łatwo dostępne jak dziś. W początkowej fazie rozwoju finansowanie faktur oferowały przede wszystkim banki, a dopiero z czasem pojawiły się wyspecjalizowane firmy faktoringowe. To właśnie one w największym stopniu przyczyniły się do popularyzacji usługi i większej jej dostępności. Dziś po faktoring sięgnąć może każdy przedsiębiorca – niezależnie od rodzaju i skali prowadzonego biznesu.

Na czym polega finansowanie faktur? Najprościej można powiedzieć, że na sprzedaży faktur, które zakładają długi termin płatności. Jeśli przedsiębiorca godzi się na odroczenie terminu płatności o kilka tygodni czy miesięcy, musi liczyć się z tym, że bieżącą działalność będzie musiał finansować z innych środków. Jeśli nimi nie dysponuje, może sprzedać fakturę firmie faktoringowej i należność od kontrahenta odzyskać niemal natychmiast. W rezultacie nie musi się martwić o środki na wypłatę wynagrodzeń czy opłacenie rachunków – może skoncentrować się na pracy i pozyskiwaniu kolejnych zleceń.

Kiedy warto skorzystać z faktoringu?

O faktoringu warto pomyśleć przede wszystkim w sytuacjach, kiedy utrzymanie płynności finansowej staje się poważnym wyzwaniem. Faktoring jest niezwykle elastyczną usługą, a dodatkowo związane z nim formalności są ograniczone do niezbędnego minimum. Nie ma potrzeby dokumentowania zdolności kredytowej i przechodzenia przez długotrwałą procedurę akceptacji wniosku. Między innymi z tego względu finansowanie faktur doskonale sprawdza się w trudnych, podbramkowych sytuacjach.

Trzeba zaznaczyć, że faktoring to jedna z dostępnych dla przedsiębiorców metod finansowania biznesu. Warto tym samym pomyśleć o usłudze również w sytuacji, gdy zaistnieje potrzeba pozyskania dodatkowych środków, np. na zakup materiałów czy niezbędne inwestycje. Środki pozyskane ze sprzedaży faktur można bowiem przeznaczyć na dowolny cel. Tego samego nie powiemy o kredycie – produkt ten ma charakter celowy, więc pieniądze muszą zostać spożytkowane w zapisany w umowie sposób.

W ofercie wielu firm znaleźć można faktoring zakupowy lub zaliczkowy. Te typy również sprawdzają się, gdy sytuacja finansowa firmy jest stabilna, ale brakuje jej środków na rozwój. Wspomniane odmiany faktoringu pozwalają pozyskać niezbędne środki na realizację zlecenia lub dokonanie zakupów, które następnie przedsiębiorca spłacać będzie w dogodnych dla siebie ratach.

Ile kosztują usługi faktoringowe?

Najlepszym sposobem na to, by zweryfikować koszt usługi, będzie skorzystanie z kalkulatorów dostępnych na stronach firm faktoringowych, np.https://nfg.pl/faktoring. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że faktoring można wrzucić w koszty, dzięki czemu rzeczywista jego cena będzie nieco niższa.


Zobacz również

Niezbędnik prawdziwej bizneswoman!
Niezbędnik prawdziwej bizneswoman!
Jakie są polskie giełdy kryptowalutowe?
Jakie są polskie giełdy kryptowalutowe?