Żyć w zgodzie z aktualnymi przepisami prawnymi nie jest wcale tak łatwo, nawet wtedy, gdy ma się najlepsze intencje. Po pierwsze dlatego, że wszelkie przepisy i regulacje prawne dość często potrafią się zmieniać, po drugie dlatego, że mamy taki ludzki zwyczaj zakładać, że coś na pewno działa tak, jak zakładamy, bo wydaje nam się tak logicznie.

Przykładowo, może nam się wydawać, że budując dom z mężem, z założenia należy on do wspólnoty majątkowej, jeśli nie posiada się intercyzy. Niby logiczne, ale czy tak jest zawsze? W jakich sytuacjach przydaje się nam pomoc prawna?

Radzić się też trzeba umieć

Często nie szukamy pomocy prawnej tak długo, jak tylko się da, posiłkując się informacjami znalezionymi w internecie, czy doświadczeniami znajomych. Tymczasem wielu kłopotów można by uniknąć, a z innymi poradzić sobie znacznie szybciej i z mniejszym stresem. W podanym wyżej przykładzie może się okazać, że dom może i budowany wspólnie, ale być może ziemia, na której stoi nabyta była przez męża jeszcze za czasów kawalerskich, a tym samym formalnie i dom należy do niego. Nie zmienia to jednak faktu, że zaciągnięty w celu budowania domu kredyt jest już wspólny i trzeba go spłacać niezależnie od sytuacji, w jakiej małżeństwo się znajdzie.

Czy można uniknąć tego typu komplikacji? Można korzystając odpowiednio wcześnie, na etapie podejmowania decyzji z pomocy radcy prawnego. Porady prawne to jedno z podstawowych zadań prawników w kancelariach radcowskich czy adwokackich. Dotyczą one dużych przedsiębiorstw, spółek, gdzie trzeba korzystać z pomocy przy ich rejestracji, dzieleniu, łączeniu czy likwidowaniu. Radca prawny w równym stopniu pomaga osobom fizycznym, których też dotyczą kwestie prawne, choć może nie na co dzień. W jakich sprawach poszukujemy pomocy prawników?

Pomoc prawna w pięciu odsłonach

Bywają sytuacje, gdy porada prawna to za mało. Żyjemy w świecie umów, które często formułowane są niekorzystnie dla potencjalnych, nieświadomych klientów.

  • Po pierwsze radca prawny lub adwokat w kancelarii przeanalizuje tego typu dokument, wprowadzi poprawki z korzyścią dla nas, sporządzi prawną opinię.
  • Po drugie, jeśli to konieczne sporządzi dla nas pisma sądowe czy urzędowe. Taka prawna pomoc pozwala na zaoszczędzenie czasu, ale bywa, że uchroni nas przed sądowym postępowaniem.
  • Specjalista jest nieoceniony jako reprezentant we wszelkich postępowaniach. Bywa, że będzie to sprawa spadkowa, całkiem prosta, ale wymagająca formalności, które i tak by nas przerosły. Jednak bywają też sprawy trudniejsze, takie jak spory o odszkodowanie, konflikty dotyczące prawa pracy czy spory dłużników z bankami lub parabankami, a bywają i sprawy karne, rozwodowe czy dotyczące opieki nad dziećmi.
  • Radca prawny pomoże nam w sprawach związanych z założeniem firmy, szczególnie w przypadku większych przedsiębiorstw czy spółek. Sporządzenie aktów założycielskich, rejestracji podmiotu w KRS to jednak tylko początek.
  • Po piąte bowiem radca prawny zajmie się sprawami prawnymi w naszej firmie na każdym późniejszym etapie jej funkcjonowania. Będzie tworzył umowy, brał udział w negocjacjach z kontrahentami, reprezentował nas w sprawach administracyjnych i sądowych, ale też wspierał rozstrzyganie sporów między pracodawcą a pracownikami oraz procesy rekrutacyjne, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z  radcawysocki.pl


Materiał zewnętrzny

Tworzenie stron i aplikacji bez kodowania? To możliwe!
Tworzenie stron i aplikacji bez kodowania? To możliwe!
W świecie technologii, gdzie każda firma stara się być na fali cyfrowej transformacji, pojawia się pytanie: czy można tworzyć strony internetowe i aplikacje...

Materiał zewnętrzny

Rejestracja kasy fiskalnej – jak to zrobić?
Rejestracja kasy fiskalnej – jak to zrobić?
Rejestracja kasy fiskalnej jest kluczowym elementem prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, w tym również w takich miastach jak Kraków. Proces...

Zobacz również