Kredyt we frankach jeszcze do niedawna dla wielu klientów był jak ziemia obiecana. Dzięki niemu można było spełnić swoje marzenia odnośnie do zakupu mieszkania, domu w niskiej cenie. Po 2011 roku sytuacja wielu klientów zaczęła zmieniać się na gorsze. W związku z zawarciem takiej, a nie innej umowy, raty zaczęły rosnąć. Czy można w jakiś sposób umorzyć kredyt we frankach?

Dobry kredyt

Dopóki sytuacja na rynku walutowym była w miarę ustabilizowana, nie trzeba było się niczym przejmować. Tak, faktycznie spłata kredytu w walucie obcej była czymś naprawdę korzystnym. W szczególności, jeżeli ktoś miał na myśli franki szwajcarskie.

W porównaniu do polskich złotówek całość wydawała się bardzo atrakcyjna cenowo. Tylko że w 2011 roku można było obserwować niepokojący wzrost na rynku walutowym, co bardzo niekorzystnie odbiło się na osobach posiadających kredyt w walucie obcej. To, co miało okazać się wielkim wybawieniem, okazało się czymś, co miało doprowadzić do wielkich kłopotów finansowych.

Wiele osób stanęło na skraju bankructwa. Na szczęście świadomi swoich praw konsumenci, zaczęli wnosić sprawy do sądu, aby móc walczyć o swoje prawa. Można jak najbardziej postarać się o umorzenie kredytu we frankach.

Unieważnienie umowy

Teoretycznie można powiedzieć, że umorzenie kredytu we frankach nie jest możliwe. W szczególności, jeżeli ktoś podczas podpisywania umowy był w pełni władz umysłowych. Przy czym ostatnie lata pokazują, że i tak takiej sprawy nie można pozostawić, godząc się na spłatę niesłusznie naliczonych rat. Jeżeli ktoś czuje, że został przez bank oszukany, może wnieść pozew do sądu, który to sprawdzi, czy w umowie nie zostały zastosowane m.in. klauzule niedozwolone.

To przykre, ale w większości przypadków (dowodem na to są wygrane sprawy w sądzie) banki zastosowały niezgodne z prawem zapisy, nie informując o nich swoich klientów. Jeżeli ktoś czuje, że nie został poinformowany o takich niebezpieczeństwach, to koniecznie powinien dochodzić swoich praw sądzie. Można postarać się o unieważnienie umowy lub też o przewalutowanie całego kredytu na polskie złotówki.

Dobra kancelaria

Osoba, która nie ma odpowiedniego doświadczenia, nie powinna zabierać się za tego typu sprawy samodzielnie. Na szczęście, w obecnych czasach nikt nie powinien mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniej kancelarii dla siebie. Niestety, ale zapotrzebowanie klientów w ostatnim czasie na tego typu sprawy wzrosło, dlatego też jest coraz więcej kancelarii wspierającej frankowiczów.

Dobry prawnik pomoże napisać rzetelny pozew do sądu, wskazując w nim m.in. wszelkie nieprawidłowości. W obecnych czasach sytuacja związana z kredytami frankowymi w bankach nieco się zmieniła. Na korzyść dla klientów.

Banki są zobowiązane m.in. do tego, aby o wszelkich niebezpieczeństwach informować konsumentów. Dzięki czemu będą oni pewni tego, na co dokładnie się decydują. Widać, że toczące się sprawy sądowe przynoszą spodziewany skutek, a klienci są bardziej świadomi tego, na co się decydują przy podpisywaniu umowy.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z  kancelariafrankowicza.pl

Zobacz również