Sposoby przechowywania broni reguluje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dn. 26.08.2014 r. w sprawie przechowywania, noszenia i ewidencjonowania broni i amunicji, wydanego na podstawie ustawy o broni i amunicji. Jakie wymaganie są zawarte w przepisach prawa? Jak przechowywać broń w domu? O czym trzeba pamiętać?

Przechowywanie broni w domu

Przepisy prawne jasno wskazują, że broń powinna być przechowywana w przystosowanym do tego celu pomieszczeniu lub w urządzeniu, jakie spełnia wymagania co najmniej klasy S1. W tym przypadku pamiętać należy o odłączeniu magazynku i rozładowaniu broni. Okazuje się, że warunki przechowywania są także związane z wymogami producenta. Pamiętajmy o tym, że amunicja do broni może znajdować się w pojemnikach lub pudełkach i powinna uniemożliwiać uderzenie w spłonkę naboju. Nie należy jej przechowywać w magazynkach nabojowych.

Zamknięte pomieszczenie

Broń przechowywana zostaje w magazynie broni, zwłaszcza w trakcie realizacji zgrupowań, ważnych wydarzeń sportowych, szkoleń, czy innych przedsięwzięć. Powinna ona znajdować się w pomieszczeniu zamkniętym oraz posiadać stały nadzór osoby upoważnionej do dysponowania sprzętem. Osoby, które posiadają broń na podstawie pozwolenia, przechowywać ją powinny w specjalnych urządzeniach, spełniających wymogi klasy S1 według normy PN-EN 14450. Jeśli posiadanie broni jest związane z celami pamiątkowymi lub kolekcjonerskimi, możemy korzystać z gablot przeznaczonych do przechowywania i spełniających określone wymogi zgodne z rozporządzeniem.

Broń palna

Broń palną powinniśmy nosić w kaburach lub w futerałach. W przypadku, gdy jest ona przeznaczona do ochrony osobistej, powinna przylegać do ciała tak, aby była jak najmniej widoczna. Jeśli chodzi o o broń przeznaczoną do celów łowieckich, jej sposób noszenia określa ustawa z dnia 13.10.1995 r. o prawie łowieckim. Osoba posiadająca taką broń ma za zadanie prowadzić ewidencję broni i amunicji, którą przechowuje się razem z kopiami dokumentów zakupu w magazynie broni. Warto dowiedzieć się, co zawiera ewidencja posiadanej broni. Przede wszystkim bazuje ona na:
  • nazwie i marce broni,
  • kalibrze broni i roku produkcji,
  • serii i numerze broni,
  • innych cechach identyfikacyjnych (dodatkowe wyposażenie, podstawę nabycia broni, datę ewidencjonowania itp.).

Sejfy i gabloty

Broń w domu możemy przechowywać w sejfie, który powinien odznaczać się szeregiem zabezpieczeń. Zabezpieczenia te są związane zazwyczaj z osłoną mechanizmu ryglowego, zawiasami zewnętrznymi, odporną konstrukcją, czy specjalnymi progami uniemożliwiającymi wepchnięcie drzwi do środka. Okazuje się, że specjalne sejfy do przechowywania broni często posiadają dodatkowe akcesoria i uchwyty na broń, co pozwala zachować wygodę. Kolekcjonerzy broni powinni pamiętać o tym, że przechowywanie broni w gablocie powinno być zgodne w wytycznymi. Gabloty muszą wyróżniać się stabilną konstrukcją, odpowiednim zamknięciem, możliwością przytwierdzenia do podłożą, czy też posiadaniem szyby o wzmocnionej odporności na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Wybór najlepszego rozwiązania nie jest łatwy i powinien zostać uwarunkowany własnymi potrzebami. Każdy z nas powinien pamiętać o dodatkowych aspektach, które są bardzo ważne, a mianowicie o odłączeniu magazynku i rozładowaniu broni. Amunicji nie możemy przechowywać w magazynkach nabojowych - w tym przypadku sprawdzą się osobne pudełka, które uniemożliwią uderzenie w spłonkę naboju. Zastosowanie powyższych wytycznych jest bardzo ważne i wpływa na nasz poziom bezpieczeństwa.
Autor Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym www.sejfexpert.pl - oferującym szeroki wybór sejfów, kas oraz szaf pancernych.

Materiał zewnętrzny

Tworzenie stron i aplikacji bez kodowania? To możliwe!
Tworzenie stron i aplikacji bez kodowania? To możliwe!
W świecie technologii, gdzie każda firma stara się być na fali cyfrowej transformacji, pojawia się pytanie: czy można tworzyć strony internetowe i aplikacje...

Materiał zewnętrzny

Rejestracja kasy fiskalnej – jak to zrobić?
Rejestracja kasy fiskalnej – jak to zrobić?
Rejestracja kasy fiskalnej jest kluczowym elementem prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, w tym również w takich miastach jak Kraków. Proces...

Zobacz również