W ostatnim czasie popularny stał się montaż paneli fotowoltaicznych, które są źródłem energii elektrycznej. Z pewnością taka decyzja nie jest podejmowana tylko ze względu na aktualnie panujący trend w społeczeństwie związany z proekologicznym stylem życia. Bowiem korzyści z zastosowania takiego rozwiązania są realne i można je odczuć nie tylko w zakresie komfortu, ale także finansów i oszczędności. Zdaje się, że to właśnie ta druga grupa korzyści jest tu najistotniejsza. Właściciele domów jednorodzinnych chętnie inwestują w fotowoltaikę. Jednak wciąż są osoby, które wątpię w jej zalety. Warto zatem przeanalizować koszty zużycia energii w ciągu roku. Tradycyjne źródła energii generują wysokie roczne wydatki za prąd. Uzyskanie go przy pomocy nowoczesnych innowacji, a więc paneli fotowoltaicznych jest odciążeniem dla budżetu domowego. Znaczenie dla ich efektywności ma oczywiście odpowiednio zaplanowany system fotowoltaiczny produkujący założony poziom energii. Z reguły jest to 900 kWh w przeciągu roku z zainstalowanego 1 kW. Warto poznać bliżej zasadę funkcjonalności instalacji fotowoltaicznej.

Elementy składowe i zasada działania systemu paneli fotowoltaicznych

W celu uzyskania energii z odnawialnego źródła, którym w przypadku paneli fotowoltaicznych jest energia słoneczna, konieczne będzie skompletowania całego zestawu instalacyjnego. Na taki zestaw składają się: panele fotowoltaiczne zbudowane z ogniw fotowoltaicznych (to właśnie dzięki nim możliwa jest produkcja energii elektrycznej z energii słonecznej), inwerter zmieniający prąd stały w zmienny, licznik zużycia i produkcji energii, okablowanie, akumulator z regulatorem ładowania. Jednostki światła padające na płytkę krzemową w panelach są pochłaniane przez ten pierwiastek, który wybija z niego elektron wprowadzając go w ruch. Ten właśnie ruch jest przepływem prądu elektrycznego. Zainstalowane panele produkują prąd stały, który jest zamieniamy w prąd zmienny za pomocą inwertera. Korzystanie z takiego źródła energii jest zupełnie bezpłatne i niesie ze sobą wiele oszczędności.

Oszczędności związane z fotowoltaikę

Oszczędności w zakresie instalacji fotowoltaicznej jest wiele. Po pierwsze zmniejszają się koszty za korzystanie z energii elektrycznej oraz koszty ogrzewania. Kolejny atut takiego systemu generowania prądu związany jest z ochroną środowiska. Jak wiadomo energia elektryczna jest naturalnym i w pełni odnawialnym źródłem energii, do tego jest ona powszechnie dostępna dla każdego. Zainstalowany system fotowoltaiczny jest rozwiązaniem na długie lata. Z jego funkcjonalnością nie wiążą się dodatkowe koszty. Ponadto możemy starać się o dotacje z funduszu unijnego na montaż paneli fotowoltaicznych. Wszystko to sprawia, że opłacalność takiej inwestycji jest niepodważalna. Zwrot jej kosztów nastąpi w niedługim czasem a jej zalety odczuje każdy użytkownik. Dobrym rozwiązaniem jest także skorzystanie z możliwości magazynowania wytworzonej energii elektrycznej w sieci energetycznej. Oddanie energii przyspiesza czas zwrotu inwestycji i zapewnia dodatkowe oszczędności. Zatem, podsumowując: montaż instalacji fotowoltaicznej to bardzo dobre przedsięwzięcie.
Więcej informacji Artykuł został przygotowany we współpracy z firmą https://4oze.pl/ specjalizują się w odnawialnych źródłach energii.

Zobacz również