Reklamy
Technologia

Jak uchronić komputer przed wirusem?

Na komputerze przechowujemy mnóstwo plików i dokumentów, a także korzystamy z banku i innych możliwości, jakie daje nam sieć. Niestety, to wszystko powoduje, że musimy pamiętać o istniejącym ryzyku – wirusach, włamaniach oraz podobnych zjawiskach. Jak uchronić komputer przed wirusem? Sprawdź!

Jak zabezpieczyć komputer?

Nie ważne, czy kupujesz nowy sprzęt w sklepie, czy nieco wysłużony od kogoś należy go zawsze odpowiednio zabezpieczyć. Możesz uchronić komputer przed zagrożeniami, dzięki przestrzeganiu podstawowych zasad.

Używany komputer najlepiej, aby miał od nowa zainstalowany system operacyjny. Skonfigurujesz sprzęt samodzielnie, wystarczy parę prostych kroków. To pozwoli usunąć wirusy i inne niebezpieczne oprogramowania. Dobrze jest też zrobić kilka osobnych kont w zależności od liczby użytkowników korzystających z urządzenia. Ten trik zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się wirtualnego zarazka w razie, gdy się pojawi.

Kluczowa jest też instalacja programu antywirusowego. W większości nowych modeli komputerów jest on już od razu wbudowany. Mamy głównie najprostszą standardową odsłonę. Można pobrać bezpłatną wersję z zaufanego źródła lub dokupić bardziej zaawansowaną edycję aplikacji. W ten sposób poziom bezpieczeństwa wzrośnie, ponieważ będzie dotyczyć szerszego spektrum. Bez względu na typ posiadanego antywirusa należy co jakiś czas skanować sprzęt, bo niekiedy wirus nie jest do wykrycia przez pierwsze kilka godzin lub mimo wszystko pokona zapory.

Aktualizacja jest bardzo ważna!

Na bieżąco wykonuj aktualizacje programów, dzięki temu zmniejszysz ryzyko ataku hakerskiego. Jak? Nowe wcielenia aplikacji eliminują ewentualne błędy poprzednich edycji, poprzez to są one mniej podatne na ingerencję osób trzecich. Rób systematycznie również aktualizację samego antywirusa.

Coraz więcej komputerów ma funkcję automatycznego pobierania i instalowania aktualizacji systemu operacyjnego. We właściwym momencie nastąpi ściągnięcie nowego wydania, a to jest niezwykle pomocna rzecz, zwłaszcza dla zapominalskich. Lepiej nie wyłączać tej opcji, podobnie jak ustawień – ochrona plików systemowych oraz kopie bezpieczeństwa. W ten sposób utrudnimy hakerom dostanie się do naszego sprzętu.

Jak uchronić komputer przed wirusem?

Pamiętaj, aby pobierać pliki oraz programy tylko z zaufanych źródeł. Często w pirackich wersjach aplikacji ukryte są wirusy, między innymi groźne trojany. Głównie w ten sposób zainfekowane pliki dostają się do Twojego komputera i zaczynają go powoli niszczyć. Pamiętaj, że antywirus nie jest w stanie wyeliminować każdego zagrożenia więc musisz być czujny i uważny.

Nie otwieraj wiadomości e-mail ani plików od nieznanych osób. Unikaj korzystania z bezpłatnych sieci Wi-Fi. Nie zapominaj o aktualizacjach oraz instalacji oprogramowania zabezpieczającego. Te proste wytyczne pozwolą zminimalizować ryzyko ataków.

Artykuł powstał we współpracy z BitDefender.pl
Reklamy