Obecnie trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w życiu prywatnym i biznesowym bez dostępu do bezprzewodowego Internetu. Podłącza się do niego rozmaite urządzenia, w tym oczywiście komputery i telefony, ale również inne sprzęty (drukarki, telewizory, oświetlenie), tworzące tak zwany Internet of Things, czyli sieć urządzeń wymieniających się rozmaitymi danymi. Do komunikacji używa się najczęściej sieci WiFi. Okazuje się jednak, że nie jest to jedyna opcja. Nawet lepsze rezultaty można uzyskać, wykorzystując światło w ramach technologii Li-Fi. Co to takiego i w jaki sposób oświetlenie w biurze może poprawić jakość przesyłu danych? O tym opowiemy poniżej.

Czym jest i jak działa LiFi?

Niemal każdy z nas na co dzień korzysta z sieci WiFi w pracy i w domu. Bezprzewodowy dostęp do Internetu stał się już jednym ze standardów, bez których trudno wyobrazić sobie rzeczywistość wokół nas.

Sieci WiFi pozwalają na transmisję danych przy pomocy fal radiowych. Ostatnie badania pokazują jednak, że nie jest to jedyny sposób na zapewnienie dostępu do Internetu. Pojawiają się inne opcje, dające znacznie większe możliwości.

Jedną z nich jest LiFi (z ang. Light Fidelity). Do przekazywania danych w tym przypadku wykorzystuje się fale świetlne migoczące, emitowane przez źródła światła LED. Ich częstotliwość jest tak duża, że nie jest ono widoczne dla ludzkiego oka.

Aby takie rozwiązanie mogło zadziałać, potrzebna jest nie tylko żarówka LED, ale także fotodetektory, które montuje się w urządzeniach, w tym choćby laptopach, telefonach itp. Wbrew pozorom nie muszą być to skomplikowane moduły. Wystarczy bowiem na przykład urządzenie mobilne z włączoną kamerą.

Jak podają badania, przeprowadzane przez różne firmy z obszaru IT, obecnie technologia LiFi pozwala na osiągnięcie transferu do 12,5 Gb na sekundę. W przyszłości może on jednak wzrosnąć do ponad 100 Gb/s.

Początki nowego rozwiązania – wystąpienie profesora Haralda Haasa

Po raz pierwszy informacje o LiFi pojawiły się podczas wystąpienia profesora Haralda Hassa z uniwersytetu w Edynburgu, który przedstawił wyniki swoich badań nad sposobami przesyłu danych.

Podczas wystąpienia z 2011 roku przeprowadził prosty eksperyment, wykorzystując lampkę stołową z żarówką LED oraz laptop z ogniwem słonecznym. Światło umożliwiło transmisję danych oraz wyświetlenie prezentacji na ekranie.

Obecnie szuka się nowych sposobów wykorzystania przedstawionego przez niego zjawiska w rozmaitych przestrzeniach, w tym również w biurach lub miejscach użyteczności publicznej.

Technologia LiFi – nowe możliwości i ścieżki rozwoju

Jak stwierdził profesor Haas, LiFi może pomóc w zlikwidowaniu przepaści cyfrowej, która dotyczy gigantycznej grupy ludzi na całym świecie. Dzięki wykorzystaniu światła do transferu danych, dostęp do Internetu i nowoczesnych technologii może stać się zdecydowanie powszechniejszy i wygodniejszy, co pozwoli podnieść poziom życia wielu osób.

Już teraz testuje się zastosowanie źródeł światła LED i urządzeń z fotodetektorami w biurach. Szuka się także sposobu na użycie ich w przemyśle motoryzacyjnym. LiFi mogłoby bowiem pozwolić na komunikację między pojazdami i przekazywanie informacji o niebezpieczeństwie na drodze.

Sieć LiFi – największe zalety dla biura

Podstawową zaletą sieci LiFi jest oczywiście spora wygoda i oszczędność. Zamiast tworzyć dwie sieci (oświetleniową i WiFi), wykorzystuje się wyłącznie i tak niezbędne źródła światła, by wszyscy mieli dostęp do Internetu na komputerach, tabletach i telefonach. Rozwiązanie to może być jednak wykorzystane również przez inne urządzenia, łączące się w ramach Internetu Rzeczy.

Nie zapominajmy też o tym, że LiFi pozwala na znacznie szybszy przesył danych niż standardowe sieci. Zwiększa to zatem komfort pracy, przyspiesza wymianę niezbędnych informacji, co przekłada się na większą efektywność w realizacji rozmaitych procesów.

W końcu technologia LiFi to też spore bezpieczeństwo danych. Dostęp do sieci otrzymują bowiem wyłącznie osoby znajdujące się w zasięgu danego źródła światła.

Rozwój technologii, czyli większy dostęp do nowoczesnych rozwiązań nie tylko w pracy

Technologia LiFi powoli się rozwija i zyskuje kolejne rynki. W przestrzeni biurowej już teraz wydaje się rozwiązaniem niezmiernie praktycznym i przyszłościowym. Jakie będzie miała inne zastosowania w przyszłości? Tego zapewne dowiemy się niebawem.

***

Chcesz dowiedzieć się więcej o nowoczesnych technologiach w oświetleniu? Wejdź na stronę: Azzardo.com.pl, na której znajdziesz sporo ciekawostek i fachowych porad od ekspertów.


Zobacz również