Reklamy
Aktualności

Dane firmy w niebezpieczeństwie

Ponad połowa przebadanych specjalistów IT przyznaje, że ataki na bezpieczeństwo danych firmowych są coraz dotkliwsze i częstsze. W związku z tym firma doradcza Deloitte postuluje, żeby organizacje na całym świecie zidentyfikowały słabe punkty w swoich systemach teleinformatycznych.

Badanie „The Post Breach Boom” na zlecenie Solera Networks przeprowadził Ponemon Institute LLC. Wzięło w nim udział ponad 3,5 tys. specjalistów ds. IT i bezpieczeństwa z ośmiu państw: USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Australii, Brazylii, Japonii, Singapuru oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wszyscy oni reprezentują organizacje, które w ciągu ostatnich dwudziestu czterech miesięcy zanotowały przynajmniej jeden przypadek naruszenia bezpieczeństwa danych.

63 proc. respondentów twierdzi, że posiada wiedzę o słabościach w swoich zabezpieczeniach. Jednak jedynie 40 proc. przyznaje że ma odpowiednie narzędzia, personel oraz środki finansowe, żeby je zniwelować. – Z teorią jest owszem nieźle, zdecydowanie gorzej z praktyką. Tymczasem organizacje przestępcze działające w Internecie bardzo szybko się profesjonalizują. Narzędzia oraz schematy ataków cyberprzestępców przeszły w ostatnich latach ogromną technologiczną rewolucję, podczas gdy systemy zabezpieczeń w wielu firmach są nieadekwatne – twierdzi Cezary Piekarski, Starszy Menedżer w Dziale Zarządzania Ryzykiem Deloitte.

Aż 54% respondentów twierdzi, że w ciągu ostatnich dwudziestu czterech miesięcy ataki na ich sieci teleinformatyczne stały się poważniejsze, 52% przyznaje też, że są częstsze.

Dodatkowo ataki są niezauważane przez miesiące. Jak wynika z badania, średnio dopiero po upływie 80 dni firma orientuje się że została zaatakowana, a żeby naprawić szkodę potrzebuje kolejnych 123 dni. Przy czym prawie jedna trzecia ataków (33%) wykrywana jest przez osoby trzecie, niezwiązane bezpośrednio z firmą (organy ścigania, partnerzy biznesowi lub klienci) lub przypadkowo.

Typy ataków, z którymi stykają się firmy, zamieszczone są na poniższym wykresie.

typy atakow

 

Po doświadczeniu ataków aż 65 proc. firm zwiększyło inwestycje w bezpieczeństwo, a 63 proc. zmieniło przepisy pozwalające na ich wcześniejsze wykrywanie.

Zdjęcie w nagłówku artykułu zostało udostępnione dzięki uprzejmości serwisu fotolia.com (© aetb).

Reklamy