Reklamy
Aktualności

Dlaczego warto stosować tekst alternatywny?

Tekst alternatywny to element zupełnie niewidoczny przy normalnym użytkowaniu strony, dlatego bardzo często jest pomijany przez początkujących właścicieli stron www. Tymczasem dbałość o ten element może przynieść nam niezliczone korzyści, na przykład w formie wysokiego miejsca w wyszukiwarce.

Tekst alternatywny, czyli jaki?

ALT, czyli tekst alternatywny, jest wyświetlany na stronie www zamiast innego elementu. Najczęściej używany jest on jako zamiennik dla grafik, które z różnych powodów nie mogą zostać wyświetlone użytkownikowi. Taki tekst krótko określa to, co jest na grafice, dzięki czemu nasza strona staje się bardziej zrozumiała i przejrzysta.

Jeden tekst – wiele zalet

Tekst alternatywny to element, który jest przydatny na wielu polach. ALT jest indeksowany przez wyszukiwarki i ma duży wpływ na pozycjonowanie naszej strony. Roboty wyszukiwarek nie są bowiem w stanie same zrozumieć zawartości ilustracji. Dzięki tekstowi alternatywnemu możemy „podpowiedzieć im”, co znajduje się na obrazku. Dbanie o obecność tekstu alternatywnego przy każdym osadzanym zdjęciu zwiększa nasze szanse na wysokie miejsca w wyszukiwarce.

ALT jest niezwykle przydatny dla użytkowników, którzy wyłączyli w przeglądarce funkcję wyświetlania obrazków. W ten sposób mogą dowiedzieć się o tym, że przegapiają ważny element strony www, np. infografikę czy wykres. Na podobnej zasadzie ALT przydaje się także osobom niewidomym – treść tekstu alternatywnego zostaje im odczytana lub przetworzona przez specjalne czytniki ekranu. W ten sposób mogą w łatwy sposób uzyskać informacje o tym, co znajduje się na zamieszczonej grafice.

Pamiętajmy, że poprawnym tworzeniem tekstu alternatywnego rządzi wiele zasad. Należy pozostawić pusty ALT dla obrazków, które nie wnoszą nic do treści strony, a są jedynie jej elementem ozdobnym. W ten sam sposób traktuje się grafiki, które powielają treść znajdującą się obok w formie tekstu (np. zdjęcia dziennikarzy czy osób, z którymi przeprowadzono wywiad). Tego rodzaju zdjęcia nie wnoszą niczego nowego do zrozumienia treści, dlatego należy je pominąć. Warto zwrócić uwagę także na to, aby każdy ALT na naszej stronie był unikalny i zawierał słowa kluczowe. Będzie to miało ogromny wpływ na pozycjonowanie naszej strony.

Tekst alternatywny musi być wprowadzany ręcznie, ponieważ komputer nie jest w stanie określić, jaka treść kryje się pod określoną grafiką. Warto zatem wyrobić w sobie nawyk automatycznego dodawania tekstu alternatywnego, aby nasza strona stała się bardziej funkcjonalna i przyjazna dla użytkowników.

 

źródło obrazka; [ internet ]

Reklamy