Reklamy
Aktualności

Kraków nową stolicą… cyberbezpieczeństwa

18 marca 1596 król Zygmunt III Waza podjął decyzję o przeniesieniu stolicy z Krakowa do Warszawy. Dziś przypada 423 rocznica tego wydarzenia. Mimo początkowego spadku znaczenia po przenosinach króla do Warszawy, Kraków nigdy nie przestał być ważnym centrum kulturalnym i naukowym. Obecnie jest domem dla gigantów branży technologicznej, startupów i wydarzeń branżowych, stając się regionalną stolicą cyberbezpieczeństwa.

Kraków, 18 marca 2019 r. – Dziś oprócz nauki, kultury i sztuki, do rozwoju miasta przyczyniają się nowe technologie. W Krakowie swoje oddziały mają tacy giganci, jak Cisco, IBM, EY, ABB, Ericsson, Capgemini czy rodzimy Comarch. Międzynarodowe firmy chętnie przenoszą na południe Polski także swoje centra badawczo-rozwojowe. Co ważne, są to ośrodki, w których opracowywane są rozwiązania wykorzystywane na całym świecie, a nie miejsca, gdzie wykonuje się proste czynności niewymagające wysokich klasyfikacji. Do Krakowa nie tylko ściągają wysokiej klasy specjaliści z całego świata, eksperci z lokalnych uczelni także znajdują tutaj zatrudnienie. Rozwój technologii w Krakowie nie byłby możliwy, gdyby nie współpraca biznesu ze szkołami wyższymi – Uniwersytetem Jagiellońskim czy Akademią Górniczo-Hutniczą.

Dobre miejsce dla biznesu

Kraków jest uznawany za doskonałe miejsce dla międzynarodowych usług, m.in. ze względu na dostępność wysoce wykwalifikowanych pracowników, atrakcyjne warunki, efektywność kosztową prowadzenia biznesu oraz wysoką jakość życia. Miasto zajęło 8 pozycję w rankingu miejsc najbardziej atrakcyjnych dla zakładania centrów biznesu wg Tholons Services Globalization City Index. W stolicy Małopolski funkcjonuje ponad 200 startupów. Szacuje się, że obecnie w mieście pracuje łącznie ponad 20 000 specjalistów ds. technologii informatycznych. Miejscem, które tworzy ekosystem małopolskiej gospodarki opartej na nowych technologiach jest Krakowski Park Technologiczny. KPT jest jednym z dwóch certyfikowanych „Living Labów” zajmujących się testowaniem nowych, innowacyjnych rozwiązań. Za pomocą inkubatora technologicznego i akceleratora organizacja umacnia pozycję rynkową i inspiruje do globalnego rozwoju najbardziej obiecujące startupy.

Cyberbezpieczeństwo rozkwita w Krakowie

Cyberbezpieczeństwo stanowi gałąź nowych technologii, która na dobre zadomowiła się w Krakowie. Ponad trzy lata temu Cisco otworzyło w mieście Security Operations Center (SOC), które świadczy szeroki zakres usług bezpieczeństwa, od monitorowania i zarządzania infrastrukturą IT, po kompleksową analizę zagrożeń. Jest to jedna z trzech, po Japonii i Stanach Zjednoczonych, placówek Cisco tego typu na świecie. Z jednej strony, inżynierowie w SOC doradzają klientom w obszarze technologii, rozwiązań i produktów. Z drugiej, pomagają im chronić zasoby przed cyberatakami i odpowiadają na incydenty bezpieczeństwa. Większość organizacji nie posiada metodologii, budżetów a przede wszystkim zasobów kadrowych niezbędnych do budowy, obsługi i utrzymania zaawansowanych narzędzi monitorujących zagrożenia i zapewniających bezpieczeństwo. Usługi bezpieczeństwa świadczone przez Cisco w Krakowie są odpowiedzią na to wyzwanie, korzystają z nich globalne i regionalne firmy z sektora finansowego, ubezpieczeniowego czy handlowego. SOC Cisco jest częścią globalnego centrum usług firmy zlokalizowanego w Krakowie, w którym na ponad 1500 zatrudnionych osób, około 200 zajmuje się wyłącznie kwestiami cyberbezpieczeństwa.

Kraków jest również gospodarzem wielu wydarzeń poświęconych tematyce cyberbezpieczeństwa. Jednym z nich jest Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC. Przez dwa dni w roku miasto staje się platformą współpracy pomiędzy rządami, organizacjami międzynarodowymi oraz kluczowymi podmiotami sektora prywatnego. Do stolicy Małopolski przyjeżdżają przedstawiciele ministerstw, uczelni zagranicznych oraz organizacji międzynarodowych, takich jak NATO czy Europol.

Z każdym rokiem na znaczeniu zyskuje także spotkanie polskiej społeczności IT security CONFIdence. Poza seriami wykładów uczestnicy mogą poddać próbie swoje umiejętności informatyczne wykonując serię zadań w ramach konkursu Treasure Hunt. Innym wydarzeniem, które przyciąga do Krakowa specjalistów ze świata technologii teleinformatycznych jest PLNOG. Konferencja jest skierowana do dostawców usług internetowych, operatorów sieci, inżynierów, decydentów i entuzjastów rynku telekomunikacji.

Jak wynika z badania KPMG „Barometr cyberbezpieczeństwa”, z outsourcingu usług cybersec korzysta obecnie 71% polskich firm. Jest to związane z niedoborem specjalistów na rynku oraz wysokimi kosztami wdrożenia odpowiedniej infrastruktury w siedzibie firmy. Eksperci Cisco przewidują, że w najbliższych latach będą powstawały kolejne specjalistyczne centra oferujące rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa, a Kraków będzie stanowił lokalizację pierwszego wyboru dla wielu z nich.

Reklamy