Reklamy
Aktualności

Kto chce zapłacić 66 mln zł za portal internetowy

Urząd Marszałkowski we Wrocławiu rozpisał przetarg na stworzenie informacyjnego portalu na temat regionu – e-DolnySlask. Do konkursu przystąpiły trzy firmy, których oferty zaparły dech w piersiach większości specjalistów… ale nie urzędnikom z Wrocławia, którzy wybrali po prostu ofertę najbardziej konkurencyjną cenowo. Konsorcjum liderowane przez Comarch Polska zaoferowało zbudowanie rozbudowanego serwisu za 76 mln zł, Bull Polska Sp. z o.o. – za 75,5 mln zł., zaś najtańszy Qumak wycenił projekt na 66 mln zł i wygrał. Warszawska firma w cenie przewidziała „opracowanie, wykonanie i wdrożenie bazy wiedzy o Dolnym Śląsku oraz związanej infrastruktury sprzętowo-programowej” a także pięcioletnie zarządzanie portalem. Choć województwo planowało wydać na ten cel 58,6 mln zł, 22 lipca podpisał umowę z Qumakiem i zgodził się zwiększyć budżet do żądanej przez wykonawcę kwoty.

Co ciekawe ten sam Urząd Marszałkowski zapowiedział niedawno, że o 50 mln zł, które wrocławski magistrat obiecał dołożyć do wschodniej obwodnicy miasta, wobec trudności finansowych, z jakimi się zmaga, będzie nawet walczył w sądzie.
Niektórzy uważają, że 66 mln zł to adekwatna cena za zbudowanie redakcji portalu, stworzenie odpowiedniego zaplecza technologicznego, promocję i zaaranżowanie biura projektu. Analizując szczegóły projektu, redakcja portalu NaTemat.pl przewiduje, że sporo środków będzie musiało pójść na zintegrowanie portalu z systemami informacyjnymi innych dolnośląskich instytucji i stworzenie własnej ortofotomapy województwa. Konkurencji dla widoku satelitarnego w Google i profesjonalnych ortofotomap z zasobów Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, gdzie większość obszaru woj. dolnośląskiego została opracowana zaledwie w 2010 roku.

– To jest cena znajdująca się poza wszelkimi rynkowymi standardami – komentuje w rozmowie z naTemat Przemysław Pająk z portalu SpidersWeb.pl. I dodaje, że większość projektów tego typu najlepsi twórcy sieci przygotowują zwykle za… jedną setną budżetu, który wyłoży Dolny Śląsk.

Źródło: NaTemat.pl

Fot. Flickr, 401(K) 2013 na lic. CC BY-SA 2.0.

Reklamy