Udało Ci się odłożyć nadwyżkę finansową i chcesz ulokować pieniądze, aby teraz zarabiały dla Ciebie? Zadajesz sobie pytanie: lokata czy konto oszczędnościowe? Który produkt będzie korzystniejszy i dlaczego? Sprawdzamy. W 2018 roku Polacy odłożyli o 114 mld zł więcej w porównaniu z rokiem poprzednim – tak wynika z danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski (NBP). Okazuje się jednak, że najwięcej środków rodacy trzymają w najmniej zyskowny sposób, czyli w gotówce. Warto jednak zmienić to podejście, lokując pieniądze w prostych produktach finansowych. Lokata czy konto oszczędnościowe będzie lepszym rozwiązaniem – oto jest pytanie.

Lokata – czy to się opłaca?

Lokata to dość popularne produkty bankowe, dzięki którym można powiększyć kapitał bez żadnego ryzyka. Wystarczy wpłacić określone środki, a następnie wypłacić je po upływie określonego terminu, aby zostały powiększone o wypracowane odsetki. Na korzyść lokaty przemawia kilka argumentów, np.:
  • większa motywacja do oszczędzania,
  • możliwość uzyskania sporych zysków – o ile bank proponuje wysokie oprocentowanie.
Na takie rozwiązanie zdecyduj się, jeśli:
  • w najbliższym czasie nie będziesz potrzebować lokowanych środków,
  • chcesz zamrozić pieniądze, aby z nich nie korzystać bez potrzeby,
  • dysponujesz większą kwotą – banki wymagają kwoty minimalnej.

Konto oszczędnościowe – dlaczego warto?

Konto oszczędnościowe to produkt finansowy, który – w przeciwieństwie do standardowego rachunku bankowego – jest oprocentowany. Oznacza to możliwość pomnażania zgromadzonego kapitału – zgodnie ze stawką oprocentowania w skali roku. Konto oszczędnościowe to dobry wybór, ponieważ:
  • pozwala odkładać dowolne kwoty,
  • umożliwia oszczędzanie już od 1 złotówki,
  • pozwala na wypłacanie środków w dowolnym momencie.
Taka opcja jest korzystna dla osób, które:
  • nie zdążyły zgromadzić jeszcze wystarczająco dużego kapitału,
  • chcą mieć stały dostęp do pieniędzy.
Warto przy tym podkreślić, że rachunek oszczędnościowy stanowi dużą motywację do stałego powiększania kapitału. Przykładem może być Konto Oszczędnościowe dostępne w Toyota Banku – im większa kwota zgromadzonych środków, tym wyższe oprocentowanie wynoszące nawet 2% w skali roku.

Co wybrać?

Lokata czy konto oszczędnościowe? Tutaj nie ma jednej dobrej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań oszczędzających. Oba produkty finansowe cechuje bezpieczeństwo oszczędzania – chodzi o gwarancję kapitału oraz wypracowanych zysków. Dobrym rozwiązaniem jest ulokowanie środków w obu instrumentach jednocześnie – w ramach dywersyfikacji portfela finansowego. Jeśli dysponujesz sporą nadwyżką kapitału, umieść pieniądze na lokacie i część pozostaw na koncie oszczędnościowym. Pamiętaj przy tym, żeby rozsądnie podejść do wyboru obu produktów, biorąc pod uwagę m.in. wysokość oprocentowania i inne wymagania banku, np. konieczność założenia konta osobistego itp.

Zobacz również