Reklamy
Aktualności Biznes

Ludzie: Ingvar Kamprad przechodzi na emeryturę

W wieku 86 lat twórca i szef Ikei zdecydował się wrzucić na luz. Stery koncernu przejmą jego trzej synowie: Peter, Jonas i Mathias.

Ingvar Kamprad jest prawdopodobnie najbogatszym europejczykiem. Jego majątek jest szacowany na 37,5 mld dolarów. Ikeę założył w 1943 roku w szwedzkim miasteczku Älmhult. Dziś ma ponad 300 sklepów w 44 krajach, w tym osiem w Polsce.

Synowie Kamprada byli od dawna przygotowywani do objęcia schedy po ojcu. Peter (48 lat) to ekonomista, Jonad (46) to designer, Mathias zarządza marką Ikea.

Firma od samego początku była i jest zarządzana rodzinnie, nie weszła na giełdę i nie publikowała żadnych wyników finansowych. Sam Ingvar Kamprad jest znany z oszczędności. Jada w tanich restauracjach, zakupy robi na targu – po południu, bo wtedy jest taniej. Zrezygnował kiedyś z usług swojego fryzjera, bo w okolicy znalazł tańszego. Mieszka w zwykłym szeregowym domku, wypełnionym meblami z Ikei. Jeszcze niedawno jeździł kilkunastoletnim volvo. Ochrona nie chciała go kiedyś wpuścić na galę biznesu (na której nota bene miał dostać nagrodę). Nic dziwnego – przyjechał autobusem.

Ingvar Kamprad nie jest postacią krystaliczną. W młodości miał romans z nazizmem, jest niepijącym alkoholikiem.

Reklamy