Reklamy
Aktualności

MacBook Pro

Jednym z haseł promocyjnych nowego Mac Pro jest: „Czasem, by zrobić wielki krok naprzód, trzeba pójść w zupełnie inną stronę.” Niby nic odkrywczego, niby maksyma znana nam wszystkim, ale przeto jakże prawdziwa. I zgodnie z nią postąpiła firma Apple. To co zaprezentowała jako Mac Pro onieśmieliło wszystkich! Nikt się nie spodziewał, że właśnie tak może wyglądać komputer stacjonarny. Nikt w najśmielszych snach nie wyobrażał sobie, aby z komputera zrobić … walec!

Realizacja tego jakże odważnego i innowacyjnego projektu zaczęła się oczywiście od skrzętnej analizy i badań. Inżynierowie spędzili wiele miesięcy by doprowadzić swoją pracę do perfekcji. I udało im się to! Najnowszy Mac Pro wygląda dokładnie jak czarna bryła w formie walca. Na swojej obudowie posiada zarówno panel ze złączami jak i podświetlane logo Apple. Wymiary tego innowacyjnego komputera stacjonarnego (personalnego) to: wysokość 25,1 cm, średnica 16,7 cm oraz waga 5 kg (w wersji ustandaryzowanej – końcowa waga zależy od indywidualnej konfiguracji). Mac Pro dostępny jest w dwóch wersjach. Pierwsza to procesor czterordzeniowy, druga natomiast wyposażony w procesor o 6 rdzeniach. Mac Pro czterordzeniowy posiada procesor 3,7 GHz Intel Xeon E5 z 10 MB pamięcią podręczną L3 oraz możliwym Turbo Boost do 3,9 GHz. Istnieje także możliwość indywidualnej konfiguracji do 6 rdzeniowego procesora (3,5 GHz / 12 MB pamięci L3), 8 rdzeniowego procesora (3,0 GHz / 25 MB pamięci L3) bądź nawet 12 rdzeniowego procesora (2,7 GHz / 30 MB pamięci L3). W podstawowej wersji Mac Pro sześciordzeniowego mamy dostępny procesor Intel Xeon E5 3,5 GHz z 12 MB pamięci podręcznej L3 i Turbo Boostem do 3,9 Ghz. Rozwinięcie konfiguracji obejmuje możliwość instalacji identycznych podzespołów jak w Mac Pro z 4 rdzeniowym procesorem (czyli procesory 8 i 12 rdzeniowe, 3,0 oraz 2,7 GHz z 25 oraz 30 MB pamięci podręcznej L3). Już w wersji podstawowej otrzymujemy bardzo wydajny sprzęt, który pozwoli nam na przeprowadzanie wielu procesów analitycznych jednoczesnie. W wersjach najbardziej rozbudowanych, Mac Pro staje sie maszyną o przeogromnej funkcjonalności i wydajności.

 

W Apple Mac Pro zostały zainstalowane 12 oraz 16 GB pamięci operacyjne RAM DDR3 ECC (w podziale na 3 i 4 moduły po 4 GB każdy, 1866 MHz). Ponadto istnieje możliwość rozbudowy podstawowej wersji do 32 GB (4 moduły pamięci, każda po 8 GB) bądź do 64 GB (gdzie każdy z 4 modułów będzie posiadał po 16 GB). W wersji podstawowej w Mac Pro czterordzeniowym otrzymujemy dwa procesory graficzne AMD FirePro D300, każdy z 2 GB pamięci VRAM GDDR5. Owa konfiguracja udostępnia niezwykle dużą moc obliczeniową, szacowaną na 2 teraflopy oraz przepustowość pamięci 160 GB na sekundę. Jak w każdym module, także i tutaj stworzono opcję rozbudowy podstawowej wersji. Można zainstalować kartę z dwoma procesorami graficznymi AMD FirePro D500 (3 GB pamięci VRAM każdy, mocą obliczeniową 2,2 teraflopa oraz przepustowością 240 GB/sec) bądź jeszcze mocniejszymi dwoma procesorami graficznymi AMD FirePro D700 (6 GB pamięci VRAM każdy, moc obliczeniowa 3,5 teraflopa i przepustowością 264 GB/sec). Wersja Mac Pro sześciordzeniowa dostępna jest w standardzie z dwoma procesorami graficznymi AMD FirePro D500, każdy po 3 GB pamięci VRAM DDR5, mocą obliczeniową 2,2 teraflopa oraz przepustowością 240 GB/sec. Tutaj istnieje możliwość rozbudowy tylko o jedną opcję, najmocniejszą możliwą, mianowicie, dwa procesory graficzne AMD FirePro D700 (6GB każdy, moc obliczeniowa 3,5 teraflopa oraz 264 GB/sec). W wersji podstawowej w obydwu modelach wstawiona jest pamięć masowa o pojemności 256 GB (magistrala PCIe). Konfiguracja pozwala na zainstalowanie pamięci o pojemności 512 GB bądź nawet 1 TB.

 

Wszystkie powyższe moduły operacyjne, graficzne czy pamięci zostały skrupulatnie, z chirurgiczną precyzją umieszczone w owej tubie, która jest obudową dla Mac Pro. Sam układ hardware jest niesamowicie ciekawy i interesujący. Wszystkie moduły komputera zostały połączone w swojego rodzaju rdzeń (jednakże pusty w środku) składający się z 3 płytek i połączonych ze sobą dłuższymi krawędziami. Na zewnątrz owego rdzenia znajdują się: panel ze złączami oraz powpinane kości pamięci RAM. W samym środku rdzenia znajduje się zunifikowany układ chłodzący. Inżynierowie Apple, wyszli z założeni, że zamiast stosować oddzielne układy chłodzące dla procesora, modułów graficznych i innych podzespołów, można je ułożyć w taki sposób, by zastosować jeden zunifikowany rdzeń chłodzący, który będzie zwiększał przepływ powietrza i skutecznie odprowadzał ciepło poza obudowę komputera. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania, Nowy Mac Pro jest także cichszy od swojego poprzednika. Poziom akustyczny pod obciążeniem poprzedniego Mac Pro dobijał do 30 dBA, natomiast ten sam wskaźnik nowego Mac Pro balansuje w okolicy 15 dBA (w stanie spoczynku 12 dBA). Jest to zmniejszenie poziomu akustycznego o połowę!

 

Do Mac Pro mamy możliwość podłączenia jednocześnie do trzech monitorów 4K bądź nawet do sześciu monitorów Thunderbolt. Na obudowie, poza owymi 6 złączami Thunderbolt 2 i 4 USB 3.0, mamy także do dyspozycji 2 porty Gigabit Ethernet oraz złącze HDMI 1.4 UltraHD. Do tego oczywiście złącze zasilające i włącznik urządzenia. Mac Pro oczywiście stwarza nam możliwość komunikacji bezprzewodowej Wi-Fi (standard 802.11 ac) oraz bezprzewodowy interfejs Bluetooth 4.0. Mac Pro obsługuje najnowszy system operacyjny OS X Yosemite 10.10 i zawiera pełny pakiet dedykowanego oprogramowania firmy Apple (między innymi: iPhoto, iMovie, Pages, Numbers, Keynote, Mapy, iBook, Safari, Mail, iTunes, Mac App Store, iCloud i wiele innych).

 

Mac Pro cechuje się nie tylko niezwykłą funkcjonalnością i wydajnością sprzętową jako komputer stacjonarny – co w jasny sposób wynika z powyższego opisu. Jak każdy produkt Apple jest również szczegółowo dopracowany pod względem wyglądu i estetyki. Jego niestandardowa bryła – walec, jest niezwykle intrygująca. Co więcej, Mac Pro jest nie tylko wielofunkcyjnym sprzętem multimedialnym, oferującym możliwości jakich nie otrzymamy od żadnego innego seryjnego urządzenia, ale stanowi on także artystyczne dzieło sztuki. Czarna walcowata bryła na naszym biurku niewątpliwie będzie wzbudzać ciekawość w każdej osobie, która wejdzie do naszego biura, domu bądź gabinetu. O ile sam projekt wyglądał na nieco ekstrawagancki, to jego wykonanie okazało się krokiem zdecydowanie w dobrym kierunku.

 

Serwisu oraz napraw gwarancyjnych i pogwarancyjnych możesz dokonać w jednym z Autoryzowanych Serwisów Apple w Warszawie, mieszczącego się przy ulicy Maciejki 5. Jesteśmy do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach: 9:00-17:00. Kontakt: +48 22 868 05 25 oraz email.: serwis@espo.com.pl. Strona internetowa: www.espo.com.pl. Zapraszamy również do śledzenia bezpłatnych pogwarancyjnych programów naprawczych Apple, bądź do skorzystania z usługi diagnozowania.

Źródło:

http://espo.com.pl/

Reklamy