Reklamy
Aktualności

PAIP: przygarnij naukowca do roboty, płacić mu nie trzeba

Jesteś naukowcem, chcesz wykorzystać swój potencjał w startupie i zarobić 18 tys. w pół roku? Prowadzisz małą firmę i potrzebujesz młodego naukowca a nie chcesz mu płacić 18 tys. za pół roku pracy? Sprawdźcie programy PAIP-u, znajdziecie dobre rozwiązanie.

„Staż Sukcesem Naukowca” czy „Kluczowy Stażysta” to projekty realizowane przez PAIP w kilku województwach w Polsce. Ich celem jest wykorzystanie potencjału pracowników naukowych poprzez staż w wybranym mikro, małym lub średnim przedsiębiorstwie. Naukowcy wprowadzają innowacyjne rozwiązania i sprawdzają jak wygląda praca w firmie, a początkujący przedsiębiorcy nie ponoszą kosztów wynagrodzenia (3000 zł/miesięcznie), ponieważ staże są w całości finansowane przez Unię Europejską.

– Staż w projektach łączących naukę z biznesem z reguły trwa 6 miesięcy i w tym czasie stażysta jest zobligowany do przepracowania 100 godzin miesięcznie na rzecz danego przedsiębiorstwa – mówi Kamil Skorupiński, specjalista ds. promocji i marketingu Poznańskiego Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości. – Pracownicy naukowi pracują nad innowacjami w różnych dziedzinach. Są to m.in.socjologia, ekonomia, robotyka, budowa maszyn, akustyka oraz fizykochemia powierzchni – dodaje.

Pierwszym krokiem do odbycia stażu przez pracownika naukowego lub zdobycie stażysty przez początkującego przedsiębiorcę jest zalogowanie się na stronie projektu, która stanowi pośrednictwo pomiędzy naukowcami a firmami (w tym startupami). Na stronie danego projektu pracownik naukowy znajdzie listę firm, które są zainteresowane przyjęciem stażysty, a przedsiębiorca może wyszukać stażystę, który w swojej codziennej pracy naukowej zajmuje się dziedziną związaną z działalnością przedsiębiorcy.

Obecnie PAIP realizuje 8 projektów łączących świat nauki i biznesu. Są to m.in. „Staż Sukcesem Naukowca” realizowany w woj. wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim oraz „Kluczowy Stażysta” realizowany w woj. dolnośląskim. Rekrutacja do projektów odbywa się w sposób ciągły, a szczegóły dotyczące poszczególnych inicjatyw dostępne są na stronie www.paip.pl.

Reklamy