Aktualności

Polacy idąc śladem Niemców gromadzą zapasy żywności?

Rząd Niemiec przyjął nowy program obrony cywilnej, w którym zachęca obywateli do tworzenia zapasów żywności oraz wody pitnej na 10 dni, podał Frankfurter Allgemeine Zeitung. Jak twierdzi Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji – Mariusz Błaszczak, w Polsce nie ma takiej potrzeby, ponieważ nie ma zagrożenia atakami terrorystycznymi. Tymczasem w części sieci handlowych odnotowano wzrosty sprzedaży w ostatnich tygodniach.

Czy wzrosty sprzedaży produktów o długiej dacie przydatności są konsekwencją alarmu podniesionego przez niemieckie MSW? Czy może jest to konsekwencja realizowanego od niedawna programu 500+?

– Rzeczywiście, w ostatnich dniach odnotowujemy wzrost sprzedaży części artykułów spożywczych. Nie sądzę jednak, żeby wiązało się to z ogłoszonym ostatnio niemieckim planem obrony cywilnej. – twierdzi Michał Sadecki, prezes Polskiej Grupy Supermarketów.

W Polsce, podobnie jak w innych europejskich krajach, daje się wyczuć pewien społeczny niepokój. Sytuacja jest zapewne związana z niedawnymi atakami terrorystycznymi, ale również z sytuacją za wschodnią granicą Polski i coraz częstszymi manewrami rosyjskich wojsk. I chociaż minister Mariusz Błaszczak zapewnia, że nie ma potrzeby gromadzenia zapasów, przedstawiciele PGS zauważają, że w ostatnich tygodniach nastąpiły wzrosty sprzedaży artykułów o dłuższym terminie przydatności, w szczególności na wschodnich obszarach Polski.

Sytuacja za wschodnimi granicami Polski zapewne ma wpływ na poziom sprzedaży – ludzie intuicyjnie mogą gromadzić zapasy w związku z medialnymi doniesieniami o zagrożeniu ze strony Rosji. Zakładam jednak, że główną przyczyną jest realizacja programu 500+. Solidny zastrzyk gotówki z pewnością zwiększa konsumpcję wśród większości rodzin, nie tylko tych najbiedniejszych.

Miłosz Stolarz
Bellini Capital

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com