Polski start-up technologiczny Husarion zaprezentował swój innowacyjny projekt o nazwie RoboCORE w największym serwisie crowdfundingowym świata: Kickstarter.com. „Serce robotów”, jak mówią o swoim urządzeniu twórcy, to bogata w funkcje platforma pozwalająca na tworzenie zarówno prostych, jak i profesjonalnych robotów w sposób przystępny dla szerokiego grona odbiorców. Aby rozpocząć produkcję, Polacy potrzebują zebrać 50 000 dolarów. Przez najbliższe 30 dni kampanię można śledzić i wspierać na oficjalnej stronie projektu w serwisie Kickstarter.com. - Bardzo wysokie koszty projektowania i produkcji podzespołów sprawiają, że roboty wykorzystywane są obecnie głównie w wojsku i przemyśle. Robotyka nie miała dotychczas szans, by się upowszechnić, ale mamy pomysł, jak to zmienić. Chcemy udostępnić szerokiemu audytorium gotowe moduły pozwalające na tworzenie niedrogich robotów o dużych możliwościach – mówi Dominik Nowak, CEO Husarion. Rynek robotyki konsumenckiej ma przed sobą olbrzymie perspektywy rozwoju. W raporcie Business Insider Intelligence czytamy, że do końca 2019 roku jego wartość może przekroczyć 1,5 miliarda dolarów. Analitycy przewidują ponadto, że rynek ten będzie rozwijać się w tempie 17% rocznie, czyli siedem razy szybciej niż rynek robotów przemysłowych. Każdy robot składa się z trzech elementów: elektroniki, oprogramowania i mechaniki. RoboCORE to połączenie elektroniki i oprogramowania w zgrabnej obudowie o kształcie przypominającym anatomiczne serce. Urządzenie oferuje funkcjonalności niedostępne w innych systemach robotyki, takie jak sterowanie i programowanie z dowolnego miejsca na świecie czy strumieniowanie audio/wideo przez Internet. Rozbudowane peryferia, wydajny procesor i intuicyjne oprogramowanie sprawiają, że wyobraźnia użytkownika RoboCORE twórcy nie napotyka szybko na swoje granice.  

robocore

  Dzięki urządzeniu stworzenie prostego robota zajmuje osobom z podstawową wiedzą programistyczną od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Do budowy prostych robotów do zdalnej obecności (tzw. roboty telepresence) z wykorzystaniem modułów RoboCORE można wykorzystać nieużywane, kurzące się w szufladach smartfony i tablety, by następnie za pomocą Wi-Fi lub sieci komórkowej (3G, LTE) połączyć gotową konstrukcję z aplikacją w chmurze.   Działająca w modelu chmury aplikacja RoboCORE stanowi centrum zarządzania wszystkimi robotami, jakimi dysponuje użytkownik. Można zalogować się do niej przez przeglądarkę internetową, a następnie z jej poziomu z dowolnej lokalizacji programować robota, sterować nim czy udostępnić projekt znajomym.   RoboCORE ma sprawić, że dla wielu potencjalnych idei biznesowych znikną bariery wejścia, a nowopowstałe firmy będą tworzyć roboty rozwiązujące konkretne ludzkie problemy. Moduł będzie także niezwykle przydatny dla hobbystów, mogących dzięki niemu tworzyć dotąd trudne do zaprojektowania i wykonania konstrukcje. Co istotne, jest on kompatybilny z dowolnym systemem mechaniki, wliczając w to rozwiązania z popularnych zestawów LEGO® MINDSTORMS®.  

robocore-schemat

  Niewielkie (115 x 125 mm w wersji podstawowej oraz 82 x 82 mm w wersji mini) urządzenie kryje w sobie szereg podzespołów udostępniających duże możliwości rozbudowy. Wewnątrz znaleźć można m.in. mikrokontroler z rdzeniem Cortex-M4, miniaturowy komputer Intel Edison z Wi-Fi i Bluetooth 4.0, porty dla silników DC z enkoderami, porty dla czujników, moduły rozszerzeń (np. dla serwomechanizmów), slot na karty micro-SD i wejście micro-USB. Na Kickstarterze Husarion pokaże także RoboCORE-mini, jeszcze mniejszy moduł z podstawowymi funkcjami dla początkujących robotyków oraz moduły rozszerzające. W zamian za wsparcie będzie można otrzymać także wiele innych, ciekawych nagród związanych z robotyką i samym RoboCORE. - Wierzymy, że współczesna robotyka konsumencka jest na tym samym etapie co przemysł komputerowy pod koniec lat 70. Wtedy niewiele osób doceniało młodych pasjonatów elektroniki, takich jak Bill Gates czy Steve Jobs; teraz podobnie jest z twórcami robotów. Stworzyliśmy RoboCORE bo wiemy, że świat znajduje się w przededniu kolejnej rewolucji technologicznej. Każdy ma już swój personalny komputer – nadszedł czas na pierwsze personalne roboty. Mamy nadzieję, że społeczność Kickstartera ciepło przyjmie nasz projekt i liczymy, że będzie skłonna wesprzeć go ze swoich środków mówi Radosław Jarema, CTO Husarion.

Zobacz również