Reklamy
Aktualności

Prawo: będzie nowa ustawa o crowdfundingu

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji odstąpiło od planów regulowania crowdfundingu. Ustawa z 1933 roku zostanie zastąpiona nową, liberalną, przystającą do obecnych realiów.

Przykład amerykańskiego Kickstartera pokazuje dlaczego crowdfunding jest tak ważny. Ludzie, internauci przekazują swoje pieniądze, często drobne sumy na rozwój tych projektów, które im się podobają. Konsola na Androidzie, zegarek e-ink, gra – pisaliśmy już o wielu przykładach. Twórca projektu od razu wie, co sądzą o nim inni – swoimi pieniędzmi głosują na te, które wydają się po prostu fajne.

Nasze Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zdecydowało się na stworzenie nowej ustawy o zbiórkach. Nie trzeba będzie zdobywać pozwoleń, wystarczy zgłoszenie, może być przesłane drogą elektroniczną. Lista zbiórek i ich rozliczeń finansowych będzie publicznie dostępna. Zbiórki będą mogły prowadzić osoby prawne oraz komitety złożone z osób fizycznych.

Wydaje się, że to krok w dobrym kierunku. Liczy się prostota i transparetność. Oby w trakcie prac nad ustawą urzędnikom nie udało się nic skomplikować.

Reklamy