Reklamy
Aktualności

Rozpoczyna się Global Student Entrepreneurship Award

O pierwszej polskiej edycji Global Student Entrepreneurship Award opowiada Ian Scarffe, seryjny przedsiębiorca od 17 roku życia, założyciel binkplus.pl, ambasador Entrepreneur’s Organization Ambassador to Poland, współorganizator GSEA w Polsce.

W tym roku odbywa się pierwsza polska edycja GSEA… czy polscy studenci mają potencjał przedsiębiorczości?

Ian Scarffe: Dobrze znam Kraków, gdzie mieszkam i tutejsze uczelnie – przede wszystkim AGH czy Uniwersytet Jagielloński. Coraz więcej studentów ma zacięcie przedsiębiorcze i próbuje łączyć studiowanie z prowadzeniem pierwszej firmy. Nadal jednak kultura przedsiębiorczości nie jest tak powszechna jak w USA, Australii czy Wielkiej Brytanii. Ta inicjatywa ma to zmienić przez pokazywanie i studentom, i społeczeństwu, że przedsiębiorczość jest dobra dla nich, dla społeczności i dla całej gospodarki.

Jakie są kryteria oceny biznesu?
IS: O, to częste pytanie ze strony studentów. Patrzymy na biznes – czy jest etyczny, na ile jest realizacją marzeń i pasji twórcy, czy korzyści z niego odnosi społeczeństwo i czy na miarę swoich możliwości jego twórca odniósł sukces.

Żadnych obiektywnych kryteriów?
IS: Nie, nie stosujemy żadnych miar liczbowych. Chodzi o promowanie postawy przedsiębiorczości – o łączenie edukacji i własnego biznesu. Poprzez konkurs chcemy w jakiś sposób wyróżnić, nagrodzić i zmotywować tych studentów, którzy odważyli się spróbować własnego biznesu.

Co na to szkoły? Nie wolą, żeby studenci zajęli się studiowaniem?
IS: Współpracujemy z wieloma szkołami wyższymi, chcemy bowiem też wyróżnić te uczelnie, które pomagają studentom rozwijać ich kompetencje biznesowe. Takie działania nie odciągają studentów od nauki – otwierają umysły i wręcz zmuszają do samodzielnego pogłębiania wiedzy poza wykładami.

W jakim wieku studenci najczęściej zaczynają karierę przedsiębiorcy?
IS: I w Polsce, i na świecie, najmłodsi uczestnicy mają 16 lat.

W jakich branżach? Tylko technologia?
IS: Często są to gry, aplikacje mobilne, aplikacje webowe. Ale nie tylko. Mamy szerokie spektrum zgłoszeń – m.in. z zakresu mody, life science czy tak ekscytujących branż jak badania kosmiczne.

Jakie są korzyści z uczestnictwa?
IS: Nawet nie zwyciężając, każdy uczestnik dostaje bezcenną informację zwrotną na temat swojego biznesu, mentoring ze strony doświadczonych przedsiębiorców, poszerzenie horyzontów – mówiąc krótko, trening kompetencji biznesowych i analizę biznesu, która pozwoli nadać mu właściwy kierunek. Wśród polskich partnerów, którzy przygotowują własne nagrody dla uczestników, są Virgin Mobile Polska, Red Bull Polska czy Deloitte Polska.

Czego przede wszystkim uczą się przedsiębiorcy-studenci dzięki GSEA?
IS: Dostają wzory do naśladowania i pewność, że nie trzeba być dużym i silnym, żeby skutecznie rozwijać biznes. Uczą się podejścia lean, którego ja sam jestem wielkim fanem – zacząć, odkryć potrzebę klienta, rozwiązać jego problem, udoskonalić i rozwinąć biznes. Chcielibyśmy, żeby nasza impreza była jedną z pierwszych o światowym formacie, by polscy młodzi przedsiębiorcy nie myśleli tęsknie o Dolinie Krzemowej, tylko mieli własny świetny ekosystem. Mentorzy z Silicon Valley już przyjeżdżają – choćby Bob Dorf wystąpi na GrowUp StartUp. Zachęcamy innych kolegów, by wchodzili ze swymi inicjatywami do Polski, ściągamy tu na przykład ludzi z AngelHack, by pokazać jeszcze większej grupie osób, że przedsiębiorczość to fajny styl życia – już od najmłodszych lat.

Informacje o konkursie
Global Student Enterpreneur Awards to prestiżowy, międzynarodowy projekt non-profit organizowany przez Entrepreneurs’ Organization od ponad 10 lat. Pierwszą polską edycję prowadzą Ian Scarffe i Jaromir Działo.
Nominacje do konkursu właśnie wystartowały.
[czerwiec 2013] Pierwszy etap: Warszawa, Poznań, Kraków, Wrocław, Gdańsk  pięciu finalistów
[październik] Drugi etap: ogólnopolski finał w Warszawie
[listopad 2013] Światowy finał w Nowym Jorku.

Reklamy