Reklamy
Aktualności

TAURON Dystrybucja: Projekt AMIplus minął półmetek

 Z nowoczesnych liczników energii elektrycznej korzysta już blisko 200 tysięcy wrocławskich gospodarstw domowych. TAURON Dystrybucja realizuje w mieście projekt związany z wdrożeniemsystemu inteligentnego opomiarowania i do lutego 2017 roku zainstaluje we Wrocławiu w sumie ponad 330 tysięcy tego typu urządzeń.

Projekt AMIplus Smart City Wrocław to największe tego typu jednorazowe wdrożenie systemu inteligentnego opomiarowania na terenie tak dużego miasta jak Wrocław.

– Celem projektu jest dostarczenie klientom narzędzia do skutecznego monitorowania zużycia energii elektrycznej, a dla nas, jako spółki energetycznej, to kolejny krok do usprawnienia procesu dystrybucji energii elektrycznej, czyli miedzy innymi do szybszego lokalizowania i usuwania awarii, a tym samym do ograniczenia przerw w zasilaniu naszych klientów – mówi Robert Zasina, prezes TAURON Dystrybucja.

Liczniki instalowane przez TAURON są gotowe na współpracę z rozwiązaniami automatyki domowej, coraz częściej stosowanymi we współczesnym budownictwie. Dodatkowo spółka oferuje swoim klientom możliwość dostępu do danych o zużyciu energii poprzez stronę internetową oraz telefon komórkowy. Jest to możliwe dzięki specjalnej platformie TAURON eLicznik.

– Około 130 tysięcy naszych klientów we Wrocławiu ma już dostęp do swoich danych mierzonych przez licznik poprzez aplikację, którą można bezpłatnie zainstalować na urządzeniach mobilnych lub komputerze. W ten sposób daliśmy klientowi narzędzie do sprawdzania zużycia energii elektrycznej w trybie dziennym, miesięcznym i rocznym – tłumaczy Mariusz Jurczyk, kierownik projektu AMI w TAURON Dystrybucja.

Aplikacja daje także możliwość porównywanie zużycia energii elektrycznej w różnych okresach, analizę statystyczną, a także możliwość ustawienia alertów, które powiadomią nas o przekroczeniu ustawionej wartości zużycia energii elektrycznej.

TAURON Dystrybucja instaluje we Wrocławiu średnio w ciągu miesiąca około 17 tysięcy liczników. Postęp instalacji oraz harmonogram wymian można śledzić na stronie internetowej projektu www.amiplus.pl.

Wymiana jest bezpłatna i nie powoduje zmian w warunkach aktualnej umowy o dostawę energii. Monterzy TAURON Dystrybucja dokonujący wymiany posiadają identyfikator z imieniem, nazwiskiem i specjalnym numerem. Dodatkowo dane montera można także sprawdzić dzwoniąc na infolinię 800 889 909.

Dla TAURON Dystrybucja jednym z kluczowych elementów projektu wymiany liczników jest bezpieczeństwo odczytywanych danych pomiarowych.

– To dane poufne, dlatego zostały zabezpieczone i zaszyfrowane w taki sam sposób, w jaki robią to banki czyoperatorzy sieci komórkowych – zapewnia Mariusz Jurczyk.

Montaż liczników we Wrocławiu zakończy się w lutym 2017 r. Instalacja inteligentnego oprogramowania to element zaleceń Unii Europejskiej oraz Urzędu Regulacji Energetyki.

TAURON Polska Energia SA

Reklamy