Aktualności

W Dzień Bez Długów pamiętajmy o rachunkach

17 listopada już po raz siódmy będziemy obchodzić Dzień bez Długów. Z problemem zadłużenia zmaga się 2,4 mln Polaków. Częściowo jest to efekt kłopotów finansowych, częściowo – zapominalstwa i niedbalstwa. Na listę dłużników możemy bowiem trafić nie płacąc w terminie domowych rachunków.

Dane zgromadzone przez BIG InfoMonitor i Biuro Informacji Kredytowej dowodzą, że z problemem zadłużenia zmaga się niemal 2,4 mln mieszkańców naszego kraju. Ich zobowiązania są warte ponad 40 mld zł*. Jednym ze sposobów uniknięcia znalezienia się w rejestrze dłużników jest terminowe opłacanie rachunków.

Badanie przeprowadzone na zlecenie serwisu płatności automatycznych bm.pl pokazuje, że zdecydowana większość Polaków stara się płacić rachunki na czas (90%) i zgadza się ze stwierdzeniem, że płacenie rachunków na czas to kwestia elementarnej uczciwości (87%). W praktyce jednak aż 40% z nas nie pamięta o terminowym regulowaniu faktur**. Nieroztropne podejście do ważnej kwestii regulowania rachunków może skutkować naliczeniem karnych odsetek i sprawić mnóstwo dodatkowych problemów osobom zadłużonym.

Zapominamy, ale chcemy się poprawić

Dlaczego terminowe regulowanie faktur sprawia nam tak duże trudności? Powodów jest kilka: brak pieniędzy (28% wskazań ankietowanych), nawał innych, ważnych spraw na głowie (36%) czy zgubienie rachunku lub zapomnienie loginu do e-BOKA’a (po 6% wskazań). Wielu z nas przyznaje się także do zapominania i spóźniania z płatnościami ze względu na niechęć do nieprzyjemnej czynności, jaką jest płacenie rachunków. 15% Polaków deklaruje, że zwyczajnie nie lubi płacić rachunków, a co dziesiąty (9%) przyznaje, że odkłada je na później, gdyż „płacenie jest nieprzyjemne”.

Choć przedstawione dane nie tchną optymizmem, Polacy nie powinni jednak załamywać rąk. Mimo pewnej dozy niestaranności i zapominalstwa, zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, że niepłacenie rachunków może wpędzić nas w długi. 79% respondentów biorących udział w badaniu serwisu bm.pl zgodziło się ze stwierdzeniem, że skutki zapominania są uciążliwe. Świadomość istnienia złych nawyków i chęć ich poprawy są pierwszym krokiem do tego, aby pozbyć się niekorzystnych finansowych przyzwyczajeń dotyczących rachunków.

Budżet i robot mogą pomóc

Podstawowym działaniem każdego zadłużonego, który zapomina o rachunkach i ma kłopoty z ich regulowaniem, powinno być ograniczenie wydatków i stworzenie solidnego budżetu domowego. Przejmując kontrolę nad domowymi finansami i rozpisując szczegółowo swoje przychody i wydatki, możemy zadbać o to, aby zawsze być „na plusie” i na powrót zyskać budżetową stabilność.

Dlaczego budżet może pomóc nam w regulowaniu faktur i trzymaniu się terminów?

Zawsze możemy do niego zajrzeć i przypomnieć sobie o dacie zapłacenia rachunku (szczególnie pomocne dla osób zabieganych). Dzięki niemu, możemy podliczyć swoje przychody i wyeliminować niepotrzebne wydatki (pomocne dla osób rozrzutnych i zadłużonych)

Pomoże nam wyrobić w sobie nawyk spisywania wydatków i regulowania rachunków konkretnego dnia w miesiącu (pomocne dla osób zapominalskich). Jeśli jednak naszym problemem jest zwykłe zapominalstwo, możemy sięgnąć po dodatkową, pomocną dłoń – robota finansowego bm.pl. Wyniki badania przeprowadzonego przez bm.pl dowodzą, że ponad jedna trzecia z nas (34%) chciałaby, aby ktoś pomógł im pilnować terminów płatności.

– Przy zapamiętywaniu różnych istotnych spraw i porządkowaniu kalendarza, coraz częściej z pomocą przychodzi nam technologia. Możemy nie tylko zapisywać poszczególne terminy w elektronicznych kalendarzach, budżecie domowym lub przypomnieniach, ale również skorzystać z robota finansowego, który sam sprawdzi rachunki i ich wysokość, a następnie sfinalizuje przelewy – podpowiada Anna Maraś, ekspertka z bm.pl.

* http://www.big.pl/infodlug
***Badanie zostało zrealizowane przez jednostkę badawczą ICAN Research na zlecenie Blue Media w dniach 22.07.2015 – 05.08.2015 na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków, metodą CATI (1000 wywiadów telefonicznych).

Blue Media

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com