Reklamy
Aktualności

Życie bez śmieci – filozofia zero waste

Zero waste to odpowiedź społeczeństwa na pogłębiający się problem zaśmiecania naszej planety. Trend ten zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników na całym świecie, a niedawno dotarł także do Polski.

Zero waste po polsku

Moda na życie zero waste doskonale wpisuje się w rosnące zainteresowanie ekologią i ochroną środowiska. Rosnąca świadomość na temat zgubnego wpływu ludzi na stan naszej planety wzbudza wiele emocji wśród wszystkich osób, którym na sercu leży ochrona przyrody. Także w Polsce przybywa zwolenników zero waste, o czym świadczy m.in. rosnąca liczba osób, które robią zakupy spożywcze prosto od producenta, np. lokalnego rolnika. Możemy się z nim umówić na odbiór osobisty produktów, po które zgłosimy się z własnymi słoikami i pojemnikami wielokrotnego użytku. O rosnącej popularności zero waste świadczy także powstawanie specjalnych sklepów, które oferują sprzedaż produktów bez opakowań. Zazwyczaj są to towary sypkie, np. przyprawy, kasza, ryż, mąka, które konsumenci nabierają we własne pojemniki i w ten sposób zabierają do domu. Do przychodzenia z własnymi opakowaniami zachęcają swoich klientów przede wszystkim sklepy ekologiczne i z żywnością bio.

Jak zacząć?

Początek przygody z zero waste należy rozpocząć od dokładnej analizy naszego kosza na śmieci. Musimy rozpoznać produkty, których kupno generuje największą ilość odpadów. Są to na przykład plastikowe butelki po wodzie czy kartonowe opakowania, stare gazety i zużyte kartki papieru. Później należy zastanowić się nad sposobami, które pomogą nam ograniczyć produkcję tego rodzaju śmieci, np. poprzez zakup dzbanka z filtrem lub zbiórki makulatury. W ten sposób wzrośnie też nasza świadomość dotycząca trwałości nabywanych produktów (szczególnie ubrań czy sprzętu elektronicznego) i możliwości ich ponownego wykorzystania, np. w ramach recyklingu.

Rozpoczynając życie bez śmieci musimy mieć świadomość, że nie będziemy w stanie całkowicie zaprzestać produkcji odpadów. Nawet Bea Johnson, która uważana jest za światową ekspertkę od spraw zero waste, wraz ze swoją rodziną produkuje jeden słoik śmieci rocznie.

Zero waste to trend, który dopiero wkracza do Polski, jednak już teraz zdobył grupę oddanych zwolenników. Z pewnością warto maksymalnie ograniczyć liczbę produkowanych odpadów we własnym domu – im większa część społeczeństwa dostrzeże ten problem, tym większy będzie jej wpływ na stan naszej planety.

 

źródło obrazka; [ internet ]

Reklamy