Reklamy
Artykuł sponsorowany Kariera

Bycie informatykiem. Czy to się obecnie opłaca?

Już przed wyborem szkoły średniej zastanawiamy się nad profesją, którą chcemy zajmować się w przyszłości. Nie jest to, aż taka wiążąca decyzja, lecz już wtedy powinniśmy się nad tym zainteresować i się do tego przygotować. Kolejne stopnie w edukacji tylko nam w tym pomogą. W ostatnich latach wiele osób podczas wyboru studiów, zdecydowała się na kierunek informatyczny. Jest to wciąż w modzie, ale czy nadal opłacalne? Postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości.

Jak wygląda sytuacja specjalistów branży IT?

Obecnie nie wyobrażamy sobie codziennego życia bez smartfonów, telefonów, tabletów, albo jeszcze bardziej skomplikowanych sprzętów. Niewątpliwie w ostatnich kilkunastu latach nastąpił niesamowity rozwój techniczny i technologiczny sprzętów. Urządzenia te w dużym stopniu wyręczają ludzi w niektórych czynnościach, a także dostarczają nowych możliwości. Międzynarodowe rozmowy z klientami, zakupy online czy nawet tworzenie dokumentów, to wszystko za sprawą komputerów. Nawet nie chcemy zastanawiać się co by było, gdyby ich nie było! Skoro tak wiele im zawdzięczamy, musimy szczególnie dbać o ich sprawność. Tym wszystkim zajmują się informatycy, programowcy, graficy. Są oni cały czas i wszędzie poszukiwani. Pracy tylko i wyłącznie przybywa, a o dobrych ekspertów trudno. Szacuje się, że na rynku potrzeba ok. 5000 informatyków, co jest dobrą informacją dla osób, które planują związać swoją przyszłość z tym zawodem.

Gdzie można znaleźć pracę?

Tak naprawdę zapotrzebowanie na tym rynku jest tak duże, że pracodawcy szukają pracowników do swoich firm już pośród studentów, oferując im bardzo dobre warunki pracy. Branża informatyczna oferuje szereg specjalności: projektowanie, grafika, programowanie czy administrowanie systemów. Można zająć stanowisko w dziale IT dużej firmy, a także w typowo informatycznej firmie, która np. zajmuje się zewnętrzną obsługą informatyczną przedsiębiorstw. Nie zapominajmy, że jest to jednak konkretny zawód, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby otworzyć własną działalność, a z czasem przekształcić ją w bardzo dochodowy interes -własną firmę informatyczną. Jeśli tylko ma się do tego predyspozycje i się to lubi, warto iść w tym kierunku. Zapotrzebowanie na rynku pracy jest ogromne, a stanowisk i specjalizacji stale przybywa.

Dlaczego warto być informatykiem?

Panuje przekonanie, że informatycy zarabiają bardzo dużo i chyba żadna osoba pracująca w tej branży temu nie zaprzeczy. Chociaż ciężko wskazać konkretne stawki, które zależą od obowiązków i umowy, pracodawcy potwierdzają,  że dobremu informatykowi są w stanie zapewnić wielotysięczne wynagrodzenie. Liczy się chęć do pracy, umiejętności i wypełnianie obowiązków. Jest to branża, w której naprawdę trzeba mieć wiedzę, dlatego eksperci są w cenie. Zaletą, o której warto również wspomnieć jest to, że osoby z firmy/ branży informatycznej mogą liczyć na bardzo dobre warunki pracy. Elastyczne godziny pracy, a także praca zdalna -w końcu wystarczy dostęp do laptopa z Internetem.

Reklamy