Reklamy
Artykuł sponsorowany

Czy warto zdecydować się na leasing maszyn używanych?

Koszt nowych maszyn często znacznie przekracza cenę sprzętu używanego, przy czym stare, ale dobrze utrzymane maszyny nie muszą być mniej sprawne i funkcjonalne. Wiele firm decyduje się więc rozbudować swój park maszynowy o tańszy, dobrej jakości używany sprzęt, który warto wziąć w leasing.

Jakie czynniki decydują o warunkach leasingu maszyn używanych?

Jednym z ważnych kryteriów, według których oferowane są konkretne warunki leasingu maszyny, jest jej wiek. Z reguły firmy leasingowe finansują sprzęt, którego wiek po zakończeniu trwania umowy leasingowej nie przekracza 8-10 lat. Przykładowo maszyna 3- letnia może zostać leasingowana na okres 5-7 lat (wahania zależą od danego leasingodawcy).

Nie ma jednak sztywnych reguł i zdarzają się przypadki finansowania urządzeń ponad 10-letnich. W takiej sytuacji czynnikiem decydującym jest wartość maszyny, a nie jej rok produkcji. Ważnym argumentem jest również to czy przeszła ona w okresie użytkowania remont generalny. Możliwy jest nawet leasing urządzeń ponad 40-letnich. 

Jakie dokumenty są wymagane przy leasingu maszyn używanych?

Aby starać się o finansowanie używanego sprzętu należy przedłożyć wypełniony wniosek leasingowy, dokumenty finansowe firmy za okres do 2 lat, a także fakturę pro forma na maszynę, wraz z jej specyfikacją techniczną. Leasingodawca zleca następnie wycenę sprzętu rzeczoznawcy i porównuje ją z ceną maszyny, przy czym obydwie kwoty powinny się mniej więcej zgadzać.

Przy leasingu na maszyny używane wymagany jest wkład własny, którego wielkość uzależniona jest od rodzaju sprzętu, jego stanu, a także tego czy jest to typowe urządzenie, które później łatwo znajdzie nabywcę na rynku wtórnym, czy też niestandardowe. Najczęściej maszyny używane są finansowane z wkładem własnym klienta wynoszącym od 10% wartości sprzętu, choć w sytuacji, gdy firma działa na rynku poniżej 2 lat, kwota ta może wynieść nawet 20%.

Leasing na maszyny z zagranicy

Istnieje kilka rozwiązań pozwalających leasingobiorcy na zakup maszyny z zagranicy. Najprostszą i najchętniej widzianą przez firmy leasingowe opcją jest zakup bezpośrednio od producenta lub dilera. Można także ściągnąć maszynę do Polski przy pomocy pośrednika lub zakupić ją za własne pieniądze, a następnie odsprzedać do firmy leasingowej. Przy tym ostatnim rozwiązaniu najpierw należy złożyć wniosek leasingowy i zająć się sprowadzaniem maszyny dopiero po otrzymaniu zgody od leasingodawcy.

Reklamy