Jak powszechnie wiadomo, branża technologiczna, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie stale się rozwija. Codziennie powstają nowe technologie, otwierają się nowe firmy oraz coraz więcej młodych ludzi kształci się właśnie w tym kierunku. W związku z tym, wzrasta również konkurencja na rynku pracy IT, który nawet dla osób zaznajomionych z tą branżą może być bardzo zawiły i skomplikowany. Dlatego też poszukiwanie nowych pracowników, czy też otwieranie nowego działu lub całej nowej firmy technologicznej może wcale nie być takie łatwe, właśnie w kontekście znalezienia odpowiednich kandydatów na konkretne stanowiska.

W zdecydowanej większości przypadków, trudności te związane są z ograniczonym dostępem do informacji na temat pracowników dostępnych na rynku pracy IT. Jednakże, problem ten można naprawdę łatwo i skutecznie rozwiązać, a świetnym sposobem aby tego dokonać jest market mapping, czyli usługa kompleksowego przeglądu rynku pod kątem znalezienia potencjalnych kandydatów, ich ocenę oraz analizę pod kontem klienta. Zatem, przekonajmy się czym dokładnie jest wspomniany market mapping, na czym polega oraz jakie potencjalne korzyści przynosi.

Co to jest market mapping?

Tak jak już przedstawiliśmy, w dzisiejszym artykule sprawdzimy czym dokładnie jest market mapping w rekrutacji. Mianowicie, jest to specjalistyczna usługa, której celem jest dokonanie kompleksowego przeglądu rynku pracy pod kątem potencjalnych kandydatów na otwierane stanowisko lub stanowiska. Natomiast proces jego realizacji jest oparty przede wszystkim na prowadzeniu dokładnych badań rynku pracy, które uwzględniają odnajdywanie specjalistów, których umiejętności dopasowane są do wymagań jakie agencji rekrutacyjnej IT przedstawia ich klient.

Warto wspomnieć, że proces ten jest bardzo skuteczny i rzadko zdarza się, aby jego cele nie zostały zrealizowane, jednakże aby było to jak najbardziej prawdopodobne musi on być oparty na skrupulatnej analizie rynku uwzględniając raporty płacowe, dane z poprzednich procesów, ankiety oraz nastroje i opinie wyrażane przez potencjalnych pracowników, z którymi jako agencja rekrutacyjna IT mieliśmy kontakt.

W kontekście kompletnego market mappingu trzeba zwrócić również uwagę na znaczenie tego, jak bardzo przydatne w tym procesie jest wykorzystanie danych, które zostały zgromadzone już wcześniej, zazwyczaj podczas wcześniejszych zleceń. W związku z tym, można powiedzieć, że market mapping jest ściśle związany z gromadzeniem informacji na temat kandydatów, którzy dostępni są na rynku pracy IT.

Czy market mapping rzeczywiście przynosi tak dużo korzyści?

Skoro przedstawiliśmy już czym dokładnie jest opisywany przez nas w dzisiejszym artykule market mapping, czas zastanowić się, czy rzeczywiście jest on tak skuteczny oraz jakie korzyści tak naprawdę przynosi. Co do tego nie ma nawet najmniejszych wątpliwości, market mapping to w zdecydowanej większości przypadków wysoce skuteczny proces, który nie ma co ukrywać niesie za sobą liczne korzyści, które sprawiają, że naprawdę warto z niego skorzystać.

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na to, że dzięki kompleksowej analizie rynku, w kontekście market mappingu, agencje rekrutacyjne IT są w naprawdę szybki i zaskakująco prosty sposób dokładnie zaprojektować cały proces rekrutacyjny. Dzięki zgromadzonym danym, stworzenie rozbudowanej i profilowanej pod konkretne potrzeby oferty jest naprawdę łatwe. Co za tym idzie, szanse na pozyskanie specjalistów, którzy przyniosą realne korzyści dla całej firmy i jej klientów, są naprawdę duże.

Oprócz tego warto zauważyć, że usługi związane z market mappingiem są szczególnie skuteczne w sytuacji kiedy firmy IT poszukują konkretnych specjalistów, których wcale nie jest tak łatwo pozyskać. Dlatego też, tak istotne jest skonstruowanie jak najlepszej i przede wszystkim konkurencyjnej oferty, która jest możliwa dzięki rozbudowanej i prawidłowej analizie rynku pracy. Jeżeli benefity oraz tryb pracy, które zaoferujemy kandydatom będą dobrze dopasowane do ich oczekiwać, szanse na ich pozyskanie znacznie wzrosną.

Podsumowanie

Podsumowując, market mapping to wysoce skuteczny proces, który rzadko kiedy nie przynosi oczekiwanych wyników, szczególnie w sytuacji, kiedy przeprowadzony jest w odpowiedni i przemyślany sposób. W kontekście branży IT umożliwia on pozyskanie specjalistów, o których ubiega się naprawdę duża liczba firm i korporacji.

Tak jak przedstawiliśmy, jego korzyści są niepodważalne, jednakże warto zauważyć, że nie kończą się one wraz z zakończeniem procesu rekrutacji, natomiast pomagają również zatrzymać pozyskanych ekspertów na dłużej, zapewniając powodzenie firmie przez wiele lat. Dlatego też, nie ma najmniejszych wątpliwości, że market mapping to usługa, z której powinna skorzystać każda firma z branży IT poszukująca nowych pracowników na długie lata. 


Zobacz również